bugün

dinin vicdani bir mesele olduğunu vurgulayan kıssadan hisse bir deyiş...
bir ayettir.
"dinde zorlama yoktur.
artik dogrulukla egrilik birbirinden ayrilmistir:
o halde, seytani güclere ve düzenlere uymayi reddedenler ve Allah a inananlar, hicbir zaman kopmayacak en saglam nesnede tutunmuslardi:
zira Allah her seyi isitendir, her seyi bilendir."

BAKARA 256
Kolaylaştırınız , zorlaştırmayınız ; müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz*..dini yükümlülüklerimiz kati ve kesin bir şekilde belirlidir..insanlara islamı anlatmak onlara sevdirmek gibi bir sorumluluğumuz vardır ancak bunu kimsenin kafasına vura vura yapamayız..islam sevgi ve hoşgörü dinidir..

ve yine bir ayet mevcuttur..sizin dininiz size benim dinim banadır..ancak başlıktaki ayetten çocuklarımıza,gençlerimize islamın emirlerini,uygulamalarını küçük yaşta öğretmeye başlamamamız anlaşılmaz..bu da bir sorumluluktur..
"Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu "dedirten bir konudur bana. Zorlama yoksa o farz denen şeyler ne oluyor?
kişinin dine girmesi bakımından kişiyi zorlama islam dinininde yoktur.bu konuda yapılacak tek şey tebliğ yoludur.karar şahsa aittir.ancak islam dinine mensup mümin için dini kuralları yapma zorunluluğu farz ibadetlerle sabitlenmiştir(nama gibi)ancak bu da kişiye kalmıştır;kişi yaptığı sevap ve günahların muhakkak ceza ve mükafatının olması da kaçınılmazdır...
dinde zorlama yoktur , zorlama ailede vardır.

anne: oğlum okullar kapandı , camiye git , hoca kuran öğretiyormuş. ( kuran öğretilmez , kuran okuması öğrenilir)
oğul: anne sen kuran biliyor musun ki beni gönderiyorsun.
anne: sus bakıyım , annelere öyle konuşulmaz. yarından itibaren camidesin.
oğul: tamam.

ertesi gün,

oğul: anne elif-ba nerde kuran a gidiyorum.
anne: aferin oğlum bak ne güzel , işte böyle ol.

1 saat sonra,

oğul: mehmet, hakan ,yusuf bugun atariye gidelim. yarın denize gideriz. ilk günden eve geç gitmeyelim , koca bir yaz bizi bekliyor.........
peki ya şeriat nedir sorularını akla getiren deyiş...
Tutturulmuş gidiyor, "dinde zorlama yoktur". Anladığım kadarıyla, insanların zorla dine geçirilemeyeceğinden bahsediyor. en azından konulardan biri budur.

Bir yorum meselesi olmakla beraber, hem teoride hem de pratikte dinde zorlama vardır diye de düşünülebilir. Teoriyi şimdilik geçersek, pratikte şunları görebiliriz.

a) "bana inan, iman et, yoksa seni cehenneme atacağım" diyor din insalara kabaca. e canım kardeşim bu nedir? "Bana kölelik et, ama etmeyebilirsin de, o zaman seni öldürüm" demek değil midir? Basbaya öyledir.

b) türklerin islama geçişleri lisede anlatıldığı gibi midir? "aa bizim gök tanrımıza benziyor, hadi müslüman olalım" mıdır sizce? Tabii ki değildir*, yüzbinlerce türk öldürülmüştür, türkler zorla müslümanlaştırılmıştır. Bu mudur olmayan zorlama?

c) islamın yayıldığı coğrafyalarda "aa ne güzel dinmiş, hadi buna geçelim" diyerek dostane mi yayıldı? bunu iddia etmek komiktir.

d) acaba yeni yetişen çocuklara, size, sizin çevrenizdekilere seçim şansı mı verildi? Yoksa aileniz ve çevreniz tarafından size bilinli veya bilinçsiz şekilde baskı mı yapıldı? islama veya tanrı bilincine kendi başına ulaşanınız var mı? içinizde ailesi tarafından "bu inancı sevdin mi" diye sorulan oldu mu? Ben duymadım.

e) el kadar çocuklar içlerinden geldiğnden mi örtünüyor? Çok meraklı olduklarından mı kuran kurslarına gidiyor? Bırakın bu işleri.

(bkz: hadi ordan)
kimse o kadar yırtınarak kendisini inanmaya şartlamak zorunda değildir. sonuçta insanoğlu asırlar önce bir takım yazılar dağa taşa yazılmış diye din kavramına inanıyor. bugün "islam" adı altında yaşanılan dini kuralları bir mantık süzgecinden geçirirseniz pek çok soru işareti elde edersiniz. bunların en başında da daha önce belirtildiği gibi bazı zorlama kuralların olduğudur. herhangi bir insan bana "ben tanrıya beni yarat, dünyana gönder bana nimetlerini ver demedim, o böyle olmasını istedi ve bu da yetmezmiş gibi benden pek çok şey yapmamı istiyor, yapmazsam da beni yakacağını söylüyor. nedendir bilinmez aklıma adolf hitler geldi" derse ona ne cevap vereceğimi bilemiyorum.
dinde zorlama yoksa neden geçmişte uhud, hendek savaşları oldu? islamiyet neden savaşlarla yayıldı? bugün arap dünyasının batıyla mesafeli olmasının nedeni haçlı seferlerine kadar uzanmaz mı? yani "din savaşları" insanları bu gün birbirinden ayıran şey değil midir?
son olarak "islamiyet hoşgörü dinidir" ve "dinde zorlama yoktur" sözlerinin kur'an'da olduğunu ben okulda "zorunlu olarak" aldığım din derslerinde öğrendim. şimdi anlamışsınızdır ne demek istediğimi.
kesinlike yalan önermedir. bu dünya da kimse zorla müslüman , hıristiyan ya da musevi yapılmadı değil mi? hadi oradan! buna inananlar varsa ki oldukça fazla sadece mantıklı düşünmeye çağırıyorum , o kadar.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.