bugün

Üretim işletmesi dersinde ürüne,fonksiyona göre we matrix şeklinde içe ayrılan,dersin en önemli konularından biri.
yapan için;
(bkz: organizatör)
organizasyonları oyuncular olarak algılarsak, kurumlar da oyunun kurallarıdır. yani bizi cevreleyen tum tuzel ve ozel kuruluslar, sirketler, isyerleri, okullar, universiteler, aileler, bireyler, arkadaslarimiz yani kisacasi toplumsal yapinin mihenk taslari organizasyonlar olarak algilanir sosyal teoride. gunluk dile dokuldugunde bu teorik yaklasim kulaga sacma gelebilir. organizasyonlar arasindaki iliskileri duzenleyen kurallar (ki bunlar formal ya da informal olabilir) kurumlar olarak tanimlanirsa bu teorik yaklasim kadin ve erkegi birer organizasyon olarak algilamaktadir. evliligin bir kurum olarak tanimlanmasinin nedeni de budur. ancak kurumsal yaklasim cozulemeyen pekcok karmasik sosyal dinamigin analizini kolaylastirdigi icin son yillarda yeniden onem kazanmaya baslamistir.
yunanca, organon kelimesinden gelmektedir. organ bir bütünün varlığını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu ve bir görev yerine getiren parçasıdır. organizasyon ise; organlaştırma, sistemin amacına ulaştırmak için çeşitli görevleri yapmak üzere oluşturduğu ve diğer bölümlerle uyumlu bir şekilde işlev gören bölümlerinin oluşturulmasıdır.
bazılarında tik haline gelmiş söz.
(bkz: redwinemania)*
GERÇEK HAYATTA OLMAYAN AMA KAĞiT ÜZERiNDE GAYET GÜZEL ŞEKiLLENDiRiLEBiLEN HEDE.
(bkz: düzenleme)
times dergisinde yer almış bir tanımlamayla ;
" Organizasyon, maymun dolu bir ağaca benzer, farklı düzeydeki kolları ile. Kimi maymunlar yukarı tırmanırlar, kimileri aşağıda kalır. En tepedeki maymunlar aşağı bakar ve gülümseyen yüzlerle dolu bir ağaç görürler. Aşağıdaki maymunlar ise yukarı bakar ve bir sürü dötten başka birşey görmezler. "
Organizasyon, maymun dolu bir ağaca benzer, farklı düzeydeki kolları ile.

Kimi maymunlar yukarı tırmanırlar, kimileri aşağıda kalır.

En tepedeki maymunlar asağı bakar ve gülümseyen yüzlerle dolu bir ağaç görürler.

Aşağıdaki maymunlar yukarı bakar ve bir sürü g*tten başka birşey görmezler.
bir anlamıyla da örgüt kelimesinin eşanlamlısıdır.
iyi olup olmamasına göre kullanılan tuvaleti değiştiren yapılanma:

Yugoslavya'yı işgal eden Alman ordularından bir birlik, bir dağ köyünde konaklamış.
Bir hanı karargâh olarak seçen Alman general hancıyı çağırıp: "Beni tuvalete götür" demiş. Hancı, Alman generali alıp bir tarlanın orta yerine götürmüş ve "işte tuvalet" demiş.
— Burayı kullanacaksınız...
General, handa tuvalet bulunmamasına ve bir tarlanın orta yerini kullanmak mecburiyetinde kalmasına çok kızıp bağırmış:
— Ne biçim adamlarsınız sizi Sizde hiç organizasyon yok! Yugoslav hancı, sinirli sinirli gülmüş.
"Sayın General"demiş:
— Bizde organizasyon olsaydı, zaten şimdi ben sizin tarlanızı kullanıyor olacaktım...
yapmasınını çok sevdiğim şeydir.
ilahi grubu, semazen grubu,mehter takımı, sünnet organizasyonu ve bir çok dalı mevcuttur

(bkz:http://www.burakorganizasyon.com
)
Hıaağğ oğlumm çok zoryaaa. En azından bizim ailede zor.

Dedim ki, 10 şubat annenim teyzesi ile eniştesinin evlilik yıldönümü..

O gelmez buz istemez, şöyle böyle, annemi aradım ay may, yemin ediyorum cennet geçirecekler bana.

8-10 kişiyi bir araya toplamak ne kadar zormuş ya.

Kendimi yakarım yine ben bunları cumartesi bir balıkçıda veya ocakbaşında toplayacağım.