bugün

bir barış manço şarkısı.

usta terzi dar kumaştan bol gömlek diker
doğru tartan esnaf rahat huzurlu gezer
eğrinin ve doğrunun hesabı mahşerde
dünyada biraz huzur herşeye bedel
sağlığın nasıl gülüm sen ondan haber ver
ilaç neye yarar vade gelmişse eğer

halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

han senin hamam senin konaklar senin
tarla senin çiftlik senin bağ bostan senin
diyelim ki dünya malı tümünden senin
ağız tadıyla yersen bir şeye benzer
sağlığın nasıl gülüm sen ondan haber ver

halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

barış der biraz tuzum ekmeğim olsa
buz gibi pınar suyundan bir testim olsa
bir de şöyle püfür püfür bir çınar gölgesi
kaç kula nasip olur ki keyfin böylesi...
bir lokma ye bir yudum ic bir oh cekiver
ilac neye yarar vade gelmisse eger

halk icinde muteber bir nesne yok devlet gibi
olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi

ayrıca (bkz: olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi)
anarşist söylem. "bütün devletler katildir" şiarını kendilerine düstur ednmiş anarşistler bu pankartın arkasında kara bayraklarla yürürler.
(bkz: devlet aklı)
yanlış söylem.

devlet olsundur. ama toplumunu es geçmesindir. toplum tarafından yönetilsindir. toplumun devleti olsundur, burjuvanın da olsun, ama aynı zamanda proleteryanın da, gelirsiz öğrencinin de, ev hanımının da, çoluğun da çocuğun da devleti olsun, ama aristokratların değil. ( yani anlayacağınız "illa ki marxist sosyalist olsun!" falan demiyorum, malum bazı omurgadan kontrollüler hemen saldıracaklar. o yüzden yazayım dedim)

bu kaideler sağlanınca devlet zaten toplumun bir parçası, onun ortak kullandığı yaşam alanını sınıflar/kültürler/etnisiteler/gelir dağılımları arasında uçurum oluşturmadan regüle eden bir kurum olacaktır. (sağlanabilir mi o tartışılır) böylelikle bu gibi söylemlere gerek dahi kalmayacaktır.
(bkz: anarşizm)
tamamı "halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" şeklinde olan kanuni sultan süleyman'a ait ve çok doğru olan sözdür. nacizane açıklaması;

devletlerin bekası ne derece önemli olursa olsun, bir insan için sıhhati dünyadaki bütün devletlerden çok daha önemlidir. siz eğer ki aldığınız her nefeste acılar çekiyorsanız, kıvranıyorsanız... o anda dünyanın geri kalan hiç birşeyinin önemi yoktur sizin için. şahsi fikrimdir ki omuzlarındaki devlet yöneticiliği yükünün altında ezilmiş bir kanuni sultan süleyman gönlünce yaşayabilmeye duyduğu özlemi dile getirmiştir burada...
burada asıl vurgulanan devlet aslında. halk içinde devlet kadar itibarlı bir nesne yok. devlet kadar itibarlı bir nesne olmasaydı, onun kadar değerli olan ikinci önemli şey sıhhattir diyor. yani kanuni'nin önem sırası:
+devlet
+sıhhat
sözlük yazarlarinin konuyu bilmeden gelip buraya entry giriyor olduklarina direk kanit teskil eden, bir baslik...

esas tanim : muhtesem kanuni sultan süleyman ´in yazdigi siirlerden birindeki cok ünlü enstantane.

halk icinde muteber bir nesne yok devlet gibi

olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi

konusu : fatih sultan mehmet zehirlenerek öldürüldü. venedikliler bir yahudi olan ve saray da taninan ve güvenilen bir adami kullanarak öldürttüler fatih i, yani fatih, belki de suikast e kurban giden julius ceasar dan sonraki en büyük devlet adamidir (hos güc bakimindan ceasar zamaninda roma imp. güc kaybetmekteydi, belki fatih, ceasar in da önünde,tarihte suikastle öldürülmüs en önemli devlet adamidir - venedikliler bayram ettiler fatih öldü ,diye)

ve fatih in ölmeden önceki son sözleri "bir nefes....birazcik nefes..." olmustur.

devlet...yedi iklim padisahi fatih sultan mehmet...ama iste kanuni "cuk" diye oturtmus sözü....bir nefes sihhat, devletten bile önemli...

icinde hem "konuyu bilene" hem de bilmeyene bir sürü mesaj tasiyan bir "türk büyügü" sözü...

bundan ilham alarak o sarkiyi baris manco yapmistir. ama bu basligin altindaki en önemli done, hic kuskusuz, baris manco´nun söyledigi degil, kanuni nin söyledigi olmaliydi, cünkü bu söz "muhtesem süleyman" a aittir. basligi baris manco´ya maletmek yanlis olur.
barış manço nun en güzel şarkılarından birisi.
http://www.youtube.com/watch?v=CyC7k-q_3eE
--spoiler--
bir de şöyle püfür püfür bir çınar gölgesi
kaç kula nasip olur ki keyfin böylesi...
--spoiler--

sözleri son derece anlamlı barış manço eseridir. kanuni sultan süleyman'ın eşsiz dizeleri de şarkıya ayrı bir renk katmıştır.
al şarkıyı hayat felsefen yap o derece iyi bir eserdir.
barış abi sadece bu şarkıyı bile bize bırakmış olsaydı, yine de baş tacımız olurdu...
bir anarşizm sloganı olarak kullanılabilen, 1. Süleyman'ın ''olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi'' sözünün kısaltılmış hali.
yaratıcı bir buluş.
koskaca sultanlar sultanının sözü neden anarşistlere ait olsunki kısacası açıklaması hiç bir şey saglıklı bir hayattandan daha degerli olamaz bunu söyleyen nerede ise dünyanın yarısının sahibi.
uğur ışılak'ın şarkı yapıyorum diye ..çıp batırdığı şiir. kanuni'nin şiiri. barış manço'dan dinlemek keyif verir.
barış manço'nun insana huzur veren şarkılarından sadece biri.
dünyadaki en güzel temenni.
Barış manço'nun 1986 yılında çıkardığı, değmesin yağlı boya adlı albümde yer alan ve birçok öğüt verici sözleri olan mükemmel bir şarkı. Şarkının her dizesinde anlamlı mesajlar var.

Han senin, hamam senin, konaklar senin
Tarla senin, çiftlik senin, bağ bostan senin
Diyelim ki dünya malı tümünden senin
ağız tadıyla yersen bir şeye benzer
Sağlığın nasıl gülüm sen onda haber ver

Barış der biraz tuzum ekmeğim olsa
Buz gibi pınar suyundan bir testim olsa
Birde şöyle püfür püfür bir çınar gölgesi
Kaç kula nasip olur ki keyfin böylesi
Bir lokma ye bir yudum iç bir ohh çekiver
ilaç neye yarar vade gelmişse eğer.
Barış manço’nun sakinleştirici şarkılarından sadece biri. 1986 “değmesin yağlı boya” Adlı albümündedir. Her sözü ders niteliğindedir.

“barış der biraz tuzum ekmeğim olsa
buz gibi pınar suyundan bir testim olsa
birde şöyle püfür püfür bir çınar gölgesi
kaç kula nasip olur ki keyfin böylesi
bir lokma ye bir yudum iç bir ohh çekiver
ilaç neye yarar vade gelmişse eğer.”
olmaya devlet cihanda! evet anarşizm!