1. 1.
  iskandinav mitolojisinde tanrıların kralı, savaş, utku ve ölüm tanrısıdır. Kahramanları korur, ölen savaşçılarla Valvala'da buluşurdu. Bilge olabilmek için bir gözünü vermiş, kardeşleriyle birlikte dev Aurgelmin'i (Ymir) öldürmüştü.
  10 ... martyns
 2. 2.
  adana ve istanbul kosularinda muthis bir basari grafigi yakalamis olan arap atinin adi.
  5 ... schreiberbeden
 3. 3.
  (bkz: odinn)
  ... halit ayarcı
 4. 4.
  savaşta ölen savaşçıları büyük bir şölenle karşılayan norman tanrısı.
  2 ... dave mustaine
 5. 5.
  ragnarokda(iskandinav mitolojisinde yokoluş) kurt fenrir tarafından öldürülen tanrılar kralı.
  1 ... cirkinordekyavrusu
 6. 6.
  (bkz: VALL HALL)
  ... kurremkarmerruk
 7. 7.
  tanri thor'un babasidir.
  ... radament
 8. 8.
  fenrisulfr tarafından öldürülür. oğlu vidar kurdun ağzını hançerle parçalayarak babası odin'in intikamını alır.
  ... pachuko
 9. 9.
  iskandinav mitolojisinde;

  Odin bütün tanrıların şefi ve evrenin kurallarını koyan tanrıdır. Odin donmuş dev BOR ve Besstla'nın oğluydu.ilk başlarda kardeşleri Villi ve Ve ilk dev Ymir'i yendiler ve dünyayı yarattılar. Odin karısı Frejya ve diğer önemli iskandinav tanrılarından Thor ve Tyr ile birlikte Asgard'da yaşar. Ragnarok'da tanrılar Odin'in yönetiminde Loki'nin yönettiği devlerle çarpışırlar.Bu savaşta Odin kurt Fenrir tarafından yenilir. Ama sonra oğlu Vidar onun öcünü alır. Odin'in kutsal kuşu kuzgundur ve ana silahı da mızraktır(Gungir). Odin'in iki tane kurtu vardır .Geri ve Freki (anlamları açgözlüdür ). iki tane de kuzgunu vardır. Biri Huginn ( düşünceli) , diğeriyse Muninn (akıllı) isimlerinde olan bu kuzgunlar dış dünyada gördükleri ve duydukları herşeyi gelip Odin'e anlatırlar. Odin'in aynı zamanda 8 bacaklı Sleipnir adında bir atı vardır. Odin her yerde uzun boylu ,sakallı, ve tek gözlü olarak tasvir edilir. Efsaneye göre tek gözünü akıl ve bilgelik için değiş tokuş etmiştir. Hristiyanlık öncesi iskandinavya'sında Odin genelde insan kurban edilmesiyle anılır. Odin sık sık tatillere çıkar. Ve bazı söylencelere göre gençken iki kere sürgüne yollanmıştır. Bu gezilerinde adını değiştirir. Genellikle yeşil bir pelerin giyer, bir şapka ve maske takar. Odin şekil değiştirip kuş, balık, solucan gibi çeşitli hayvan kılıklarına bürünebilirdi. Bu gezilerinden en ünlü olanları Grimnisnal ve Vafprudnismal' dır.Adı Almanca' da Woden veya Wotan'dır. ingilizcedeki Wednesday (Çarşamba) " Odin'in günü"nden yani " Wodan's day" den gelir.
  2 ... cirkinordekyavrusu
 10. 10.
  iskandinav mitolojisinde geçmiş olmasına ek olarak, ülkücü yazar müfide ferid tek'in aydemir adlı kitabında bir türk hükümdar olarak tanımlanmıştır.
  1 ... kaptanreis