bugün

sırbistan ın ikinci büyük şehri. yaklaşık 400 bin nufusa sahiptir. şehrin hiçbir yerde olmayan bir özelliği,
üniversiteden yeni mezun olanların vesikalık resimlerinin vitrin camlarında 1 ay süreyle sergilenmesidir.
milan stepanov'un memleketi.
sempatik sırbistan şehri. ayrıca 16 kilometre uzunluğunda tünelleri ile harika bir savunması olan bir kaleye sahiptir. lakin osmanlı ordusu 200 bin kişilik ordu ile bu güzel şehri fethedip topraklarına katmıştır. söylenenlere göre bu harika kale için napolyon abimiz -petrovaradin- dünyanın en harika savunmasına sahip kalesi sıfatını uygun görmüştür.
yeni bahçe anlamına gelen inanılmaz güzel bir şehir. adından da anlaşılabileceği gibi inanılmaz yeşil bir şehirdir ve şehirden dağ görülür. Dağdan şehre bakıldığında ise ağaçlardan dolayı evlerin çatıları dahi görünmez. skurvasy adlı börekçide mutlaka börek yenmelidir, bu mekanı turistler bilmez tam bir native mekanıdır. kızları çok güzellerdir ancak pek de sıcakkanlı oldukları söylenemez. türk öğrencilerin karı düşürme faaliyetleri nedeniyle türklerin çok sevilmediği şehir.
(bkz: balkan şehirlerinin ortak özellikleri)
Mükemmel bir şehir. Ölmeden önce muhakkak bir kere daha gitmek gerek.
Yeni Sad demektir.
Belgrad dan daha sivilesmis kent. Halki daha mutlu ve sakindir.
Sabah sabah tekrar programlarda gorunce, uyjudan fedakarlik edilip televizyona baglamis kent. Ayrica ben siizn yapacaginiz novi sa tanitiminiza sokayim. Ben bile cok daha iyisini yapardim. Bu ne lan pekaradan borek aldik yedik, bilmem nereden sapka aldik uc adim yuruduk kurgi montaj yaptik tvye koyduk, bir dempara kazandik abv. Sizin.