bugün

maksattır..efendim aslında bu çok çetrefilli bi kelimedir. kant'a göre iyi niyet ahlaklı olmak için en önemli unsurlardandır mesela. önemli olan niyettir, fiiliyata geçerken bunu ne düşünerek yaptığındır der.
niyet neydi akibet ne oldu bak...
tavşan hayvanının bul yazıyı, al tavşanı yöntemiyle piyasaya verilmesi için, çekilen kağıt. *
her daim, kısmet tarafından kösteklenen zavallı!
buram buram eski turk filmleri kokan bir sarki.

sozlerinin en kopi-peyst hali ise soyle:

Bir inansam sevdiğine dünya benim olurdu
Bir inansam sevdiğine kalbim aşkı bulurdu
Acı günler bura biter kışlar bahar olurdu
Yalan olsun ziyanı yok ah bir inansam

Niyetimde bir yol çıktı bu yol aşkın yolumu
Kaderimde sevgin varmış söyle bu da doğrumu
Bu nasıl kısmat acı bir hasret dileğim sevmek çıksın bu
Niyet

La la lay la la lay..............

Sarı güller solsa bile bu aşk bitmez demiştin
Sevgimize doyman için yıllar yetmez demiştin
Benliğimi sarmam için rüzgar yetmez demiştin

La la lay la la lay..............
rusca da 'hayır,yok' anlamına gelir...
çocuk yaşlarımda ki ilk ticari girişimimdir. evde işe yaramayan bozuk alet ve eski oyuncak ne varsa toplardım. tabi araya çok güzel oyuncaklarda koyardım ki talep artsın. her parça için bir numara yazar ve bir liste hazırlardım. sonra birde kura çekmek için küçük kağıtlara numaralar yazardım. bu arada listede bir kaç tanede boş yazısı olurdu. tüm bu oyuncak ve ıvır zıvırları bakkalın önünden aldığım boş bir koli içerisinde toplar sokak sokak gezerdim. niyetçi geldi diye bir nara attığınızda mahallenin tüm çocukları başınıza toplanırdı. bu arada bu niyet işini yapan sadece ben değildim herkes yapardı. ufak meblağlar karşısında bir kağıt çektirir ve çıkan numaranın liste karşılığında olan parçayı parayı veren velete verirdim. işte biz buna niyet derdik. hiç unutmam serdar diye bir arkadaşım vardı en güzel oyuncaklarını koyup bir niyet kutusu hazırlamıştı.* ancak listenin hepsini boş olarak hazırlamıştı. kim çekse boş geliyor. sonra kazıklanan çocuklardan birinin abisi bu serdar ı fena benzetmiş ve kumandalı arabayı kutudan alıp kaçmıştı.
içinde bulunulan eyleme anlam katandır. temel alınması gerekendir. samimiyetsizliği kaldıramaz... bir alim niyetin önemine dikkat çekmek için "amel emele göre şekillenir" demiştir.
niyetlerin muhteşem gücünü hissetmenin ilk adımı niyeti keşfetme becerisidir.bir işi niçin yaptığımı açıklayan gizli duygusal nedendir.
niyetlerin muhteşem gücünü hissetmenin ilk adımı niyeti keşfetme becerisidir.bir işi niçin yaptığımı açıklayan gizli duygusal nedendir niyet.
göksel'in 70'li yılların eserlerini dillendirme furyasından vaktiyle nasibini almış bir eser.
(bkz: kötu niyet)
başımıza gelen herhangi bir belada, tesirinden çok niyete bakarız. damdan düşen bir kiremit bizi daha çok yaralar !. fakat kötü bir elin attığı taş kadar kederlendirmez. ! taş hedefe değmeyebilir; fakat niyet yapacağını yapar.
mü 'minin niyeti amelinden hayırlıdır.
yapılacak olan ibadetin ilk farzı, ana direği, olmassa olmazı. allah'ın rızasını kazanmak için verilen söz. az önce yaptığım oruç ibadetinin niyeti gibi. allah kabul eder inşallah.
"Uğradığımız tüm felaketlerde, etkisinden çok niyete bakarız. Çatıdan düşen bir kiremit bizi daha fazla yaralayabilir ama kötü bir el tarafından kasten fırlatılan taş kadar derinden incitemez. Taş bazen ıskalayabilir ama niyet her zaman hedefine ulaşır." S. 119

Yalnız Gezerin Düşleri - J. J. Rousseau
Niyet etmek bir güçtür ve her şey, herkes bu evrendeki güce bağlıdır."

Niyet etmek, genellikle kişinin kendince belirlediği hedeften ödün vermeksizin, her koşulda başarıya ulaşmasını sağlayan itici güç, bir tür kararlılık olarak görülür.

Bu bakış açısına gore, çok çalışmak ve mükemmeliyete ulaşmak için yorulmak bilmeden çaba göstermek başarıyı getirecektir. Ancak bu kitapta niyet etme olgusu çok daha farklı biçimde ele alınmaktadır. Dr. Wayne W. Dyer, niyet etmeyi, yaratma eyleminin ortaya çıkmasını sağlayan, evrendeki bir güç olarak ele alıyor. Bu kitap niyet etmeye bir eylem olarak değil, sizin de parçası olduğunuz bir enerji olarak bakıyor, hepimizin, niyet etmenin görünmeyen gücü sayesinde bu dünya ya geldiğimizi öne sürüyor. Bu kitap, niyet etme olgusuna, hayatınızı biçimlendirmek için erişebileceğiniz bir enerji alanı olarak bakan ilk kitap özelliğini taşımaktadır..

Başkalarının size karsı olan davranısları,kendinize Nasıl davranılacağını gösterdiğiniz şekilde biçimlenir

Niyetim,tüm eylemlerimin Ruh tarafından yönetilmesidir.

Niyetim, sevmek ve sevgimi yazıya ve bunları okuyanlara yaymaktır.

Niyetim, benim aracılığımla ortaya çıkan ve Ruh’a aracılık eden her şeye,hiçbir yargıda bulunmaksızın güvenmektir.

Niyetim, Ruh’u,Kaynak’ım olarak tanımak ve Egomdan ayırmaktır.

Niyetim,niyet etmenin üstün gücünün hasıl olan Ruh’la yakından uyumlu bir ilişki
tesis etmek için ,ortak bilinci elimden geldiğince yüceltmektir.

Tıpkı yaratıldığım gibi sağlam ve mükemmelim.

Uyumsuz: Yeterince param yok.
Uyumlu: Hayatıma sınırsız bereketi getirmeye niyetliyim.

Uyumsuz: Ortagım mızmız ve sıkıcı bir insan
Uyumlu: Düşüncelerimi,ortağımın beğendiğim yönleri üzerine odaklamaya niyetliyim.

Uyumsuz: Arzuladığım tarzda cekıcı biri değilim.
Uyumlu : Yaratılış sürecinin ilahi tezahürü olarak, Tanrı’nın gözünde mükemmelim.

Uyumsuz: Yeterli dayanma gücüm ve enerjim yok .
Uyumlu: Tüm yaşamı oluşturan sınırsın yaşam kaynak gelgitinin bir parçasıyım.

Uyumsuz: Yaşadığım yerden nefret ediyorum. Tüylerim diken diken oluyor.
Uyumlu : Yeni evimizi hayalımde canlandırabiliyorum ve altı ay boyunca burada yaşamay niyetliyim.

Uyumsuz: Aynada kendime baktığımda,miyop olduğum gerçeğinden ve formumu kaybetmiş olmamdan dolayı kendimden nefret ediyorum .
Uyumlu: Aynada ki görüntümün yerine,görünmeye niyet ettiğim halimi koyuyorum.

Uyumsuz: Yaptığım işten ve takdir edilmediğim gerçeğinden hoşlanmıyorum.
Uyumlu: Rüyalarımı süsleyen işe sahip olamk için sezgilerimi kullanmaya niyetliyim.

Uyumsuz: Sürekli hasta olmaktan nefret ediyorum.
Uyumlu : Sağlığım yerinde.Her gün elimden geldiğince sağlığımı korumak adına,bağışıklık sistemimi güçlendirecek şekilde hareket etmeye niyetliyim.

Uyumsuz: Hayatım boyunca fakirdim; yokluk içinde büyüdüm.
Uyumlu : Sınırsız bereketin zenginliğini ve refahını hayatıma sokmaya niyetliyim .

Uyumsuz: ilişkimizde kavgadan bir şey yok .
Uyumlu: Huzuru yakalmaya gayret edeceğim ve kimsenin beni üzmesine izin vermeyeceğim.

Uyumsuz: Çocuklarımdan hiç saygı görmedim.
Uyumlu: Çocuklarıma,hayatta herkese ve her şeye karşı saygılı olmayı öğreteceğim ve onlara bu şekilde davranacağim.

Uyumsuz: Bu şekilde hissetmekten kendimi alamıyorum; bu benim doğamda var. Ben hep böyle insan oldum.
Uyumlu : Ben,tıpkı Yaratanım gibi düşünme yeteneğine sahip,ilahi bir varlığım, Yetersizlik duygusu yerine,sevgi ve şefkat duygusunu öne çıkaracağım,Bu kendi seçimimdir.

Uyumsuz: Ailemden usandım artık. Beni hiç anlamadılar zaten.
Uyumlu: Ailemi seviyorum; onların olaylara bakış açısı farklı,ama daha değişik davranmalarını beklemiyorum.Ben tamamen kendi niyetim,amacıma odaklandım.

Uyumsuz: Başkalarını memnun etmeye çalışmaktan bıktım.
Uyumlu: Hayatımı, hedefim ve bu dünyaya gelme amacım doğrultusunda sürdürmeye karalıyım.

Uyumsuz: Çalışmalarım hiç takdir görmüyor,bazen bu yüzden ağlamak geliyor içimden.
Uyumlu: Kaderimin tayin ettiği şekilde ve amacım doğrultusunda yapmam gereken şeyi yapıyorum.

Uyumsuz: Ne yaparsam yapayım,ne söylersem söyliyeyim,sanki hiçbir zaman başarılı olamayacakmışım gibi geliyor.
Uyumlu: kalbimden geçeni, sevgi,sefkat ve güzellikle yapıyorum.

Uyumsuz: Ekonominin gidişatından endişe duyuyorum; şimdiden çok para kaybettim .
Uyumlu: Bereketli bir evrende yaşıyorum; Sahip olduğum şeyler üzerine odaklanmayı seçtim ve durumumun düzeleceğini biliyorum. Evren bana bunu sağlayacaktır.

Uyumsuz: Daima yapmam gereken bir çok şey oluyor ve ben bir türlü yetişemiyorum.
Uyumlu: Ben şu anı yaşıyorum ve huzurluyum. Sadece şu anda yapmakta olduğum işi düşüneceğim. Zihnimde, bana huzur veren düşüncelerin hakim olmasını sağlayacağım.

Uyumsuz: Şu an ki işimde ilerlemem asla olası değil.
Uyumlu: Şu anda yapmakta olduğum iş için şükretmeyi seçtim; Karşıma daha iyi fırsatların çıkması için gayret edeceğim.

Uyumsuz: Sağlığım konusunda kaygılıyım. Yaşlanmaktan,başkalarına bağımlı olmaktan ve hastalanmaktan korkuyorum.
Uyumlu : Sağlığım yerinde ve sağlıklı düşünüyorum. Sağlığı cezbeden bir evrende yaşıyorum ve hastalık düşüncesini reddediyorum.

Uyumsuz: Ailem,endişeli ve korku dolu bir insan haline gelmeme neden oluyor.
Uyumlu: Zihnime, kendimi iyi hissetmemi sağlayacak düşüncelerin hakim olmasını seçtim ve bu sayede aile üyelerimin de olumsuz düşüncelerindenarınmasına yardımcı olacağım.

Uyumsuz: Acı çeken bunca insan varken kendimi iyi hissetmeye hakkım olmadığını düşünüyorum.
Uyumlu : Herkesin benzer hayatlar yaşadığı bir dünyada değilim.Kendimi iyi hissedeceğim ve bundan sonra aldığım manevi güçle,söz konusu acıların bazılarını yok etmeye yardımcı olacağım.

Uyumsuz: Gerçekten değer verdiğim bir insan, bir başkasını sevip,beni terk ettiğinde mutlu olamam
Uyumlu: Kendimi kötü hissetmem bu durumu değiştirmeyecek. Sevgi dolu
Kaynakla uyum sağladığımda sevginin yaşamıma tekar hakim olacağına inanıyorum. Şu anda kendimi iyi hissetmeyi ve eksikliğini hissettiğim şeye değil, sahip olduklarıma odaklanmayı seçiyorum.
Dr.Wayne w.Dyer
Niyet Etmenin Gücü kitabından alıntıdır.
En üstün amel(eylem) doğru niyettir.
(Hakim)
En üstün amel(eylem) doğru niyettir.
(Hakim)
akibet konusunda belirleyici olduğu söylenen esas.
“Amellerin değeri, ancak niyete göredir. Bir kimse neye niyet etmişse, eline geçecek olan da odur.”

müslim
islam dininde "kalben" ameli yapmayı irade etmektir.
algı seçiminde büyük rol oynayan unsur. feyk bir niyet zihin karıştırabilir.

(bkz: her şey senin içinde)
islam'da kötü niyete ceza yok. kötü niyet eyleme geçirilirse eyleme ceza var.

ama eyleme geçirilmese de iyi niyete ödül var.
NiYET: Kasd. Kalbin bir şeye yönelmesi. * Fık: Yapılan bir vazife ile Cenab-ı Hakk'a taatta bulunmayı ve O'na mânen yaklaşmayı kasdetmektir.(Niyet, ölü ve meyyit olan hâletleri ihya eden ve canlı, hayatlı ibadetlere çeviren bir ruhtur. Ve keza niyette öyle hâsiyet vardır ki; seyyiâtı hasenâta ve hasenâtı seyyiâta tahvil eder. Demek niyet, bir ruhtur. O ruhun ruhu da ihlâsdır. Öyle ise necat, halâs ancak ihlâs iledir. işte bu hasiyete binaendir ki; az bir zamanda çok ameller husule gelir. Buna binâendir ki; az bir ömürde, Cennet bütün lezâiz ve mehasiniyle kazanılır. Ve niyet ile insan, dâimî bir şâkir olur. Şükür sevabını kazanır. M.N.)"
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar