1. 1.
  mavi, çivit renginde olan anlamındadır. ayrıca bir bayan ismidir.
  1 ... devedikeni
 2. 2.
  (bkz: nil gün)
  ... nirvana
 3. 3.
  nil eski türkçede mavi,lacivert.gun ise renk demek.
  ... sudancikmisbalik
 4. 4.
  böyle bir dizi vardı bir zamanlar tgrt'de..feci de hastasıydım valla, müziği de güzeldi.aha bunlar da oynardı ne yalan söyleyeyim;

  Ece Erken
  Demet Sağıroğlu
  Murat Başoğlu
  Başak Sayan
  Saruhan Hünel
  Tamer Yiğit
  Hakan Ural
  Murat ilker
  Gül Onat
  Aysu Baceoğlu
  Anta Toros
  2 ... atan alir spor
 5. 5.
  NiLGÜN Türkiye'de en çok kullanılan 132. isim (... 130. didem, 131. serpil, 132. nilgün, 133. şule, 134. arif, ...). Ülkemizde yaklaşık her 654 kişiden birinin adı NiLGÜN ve ismin yaygınlık oranı binde 1.53.

  NiLGÜN adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:16 itibariyle yaklaşık 110,043 kişinin isminin NiLGÜN olduğu ve NiLGÜN isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1819 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

  NiLGÜN adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 4.27 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 1,308 NiLGÜN yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada NiLGÜN sayısı her yıl 11 kişi artıyor.

  NiLGÜN Türkiye'nin en yaygın 132. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 132. ad ise Nicholas ismi. NiLGÜN adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 130. Diane 131. Theodore 132. Nicholas 133. Carlos 134. Sue isimleri de sayılabilir.

  http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır
  ... kuntayi kinteleyen adam
 6. 6.
  (bkz: nilgül)
  ... yalniz gemi
 7. 7.
  refik halid karay üçlemesi. Türk Prensesi Nilgün, Mapa Melikesi Nilgün, Nilgün'ün sonu romanlarından oluşur.
  1 ... neodervish
 8. 8.
  1954 yapımı siyah beyaz türk filmi. yönetmen münir hayri egeli , senaryo sezai solelli , oyuncu kadrosu erika ramberg , cüneyt gökçer , lale oraloğlu , feridun çölgeçen , asuman korad , annie ball , şeref gürsoy , fatma bilgen , bakiye feyazoff , atıf kaptan bulunmaktadır.
  1 ... ejderham
 9. 9.
  kılıç'tan kılıç'a adlı kitaptan :

  annemin üç kardeşi vardı. en büyükleri osman (aykut) dayım. ailenin problemli çocuğu, ingilizlerin " black sheep " yani " kara koyun " dedikleri. hemen hemen her ailede rastlanan problem evlatlardan. gençliğinde haşarılıkları ve bazı yolsuzluk olaylarıyla babasına çok çektirmiş hatta aileye damat giren babamı da üzmüş. amma şeytan tüyü varmış, yakışıklı olduğu için bol gönül maceraları geçirmiş. türkiye'de barınamayacak hale gelince de, galiba babamın zoruyla da, memleketi terk etmeiş.

  avrupa, avustralya ve nihayet hindistan'da maceraperest bir hayat yaşamış, evlilikler yapmış.
  bir osmanlı prensesi ile macerası olmuş. refik halit karay'ın nilgün romanının kahramanıdır o.

  sayfa 65.
  ... darkness nights
 10. 10.
  nil nehrine dogan güneş ve cennete açılan perde. bu ismi taşıyanlar çok ağırbaşlı, vakur bir görüntüye sahipler. tanıdığım nilgün'ler hep öyleydi.
  1 ... linka