1. 1.
  gözaltına alınanların konulduğu yer.
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  karakollarda şüpheli veya şüphesiz şahısların gözaltında tutulduğu, küçük, dar, pis, bitli, ve ekmek arası dönerin 10 ytl olduğu yer.
  2 ... istanbul icin efkar vakti
 3. 3.
  sigara krizine girince polisler çıkardı biraz önce nezarethaneden sigara içiyim diye, dolaptan sigarayı alırken çaktırmadan telefonu çarptım. şu an nezarette battaniyenin altından yazıyorum. 1 ay önceki bir asılsız şikayet yüzünden bugün anca ulaşabildiler bana. Benim haberim yoktu şikayetten. Vatandaşlık görevimi yapmak için geldim ifade vermeye, hala gidemedim. Türk vatandaşı olmak, en büyük enayiliktir. Başka hiçbir sikim değil. Resmen katilmişim gibi davranıyor orospu çocukları. Sizin de aklınızda bulunsun, ifadeye çağrılırsanız ertesi sabah gidin verin. Yoksa özgürlüğünüzü elinizden alıp size sigara krizleri geçirttiriyorlar. Böyle sistemin, böyle hukukun, böyle adaletin ta amınakoyim. Burayı hak eden var, hak etmeyen var. Farkı idrak etmeden atıyorlar içeri.
  1 ... teslanin aduketi
 4. 4.
  (bkz: kodes)
  ... spaagettin
 5. 5.
  insanın siklenmediği yer. buz gibi havada ipincecik battaniye verilen yer. kemerinizi ve ayakkabınızı dahi söktükleri yer. utanmasalar sizi sikecekleri yer.
  1 ... teslanin aduketi
 6. 6.
  açlıktan ve sigarasızlıktan geberilen yer ayrıca.
  1 ... teslanin aduketi
 7. 7.
  Cezaevinden kat ve kat kotudur. 2 yeride gormus biri olarak cezaevini milyon kere tercih ederim. Hele ki 3-4 gun gecirirseniz nezarethanede harbi yaşlanirsiniz yani amina koyar adamin o derece.

  Kisacasi girmeyin derim.
  ... mavinin tutkusu
 8. 8.
  nezarette bulunulan hane.
  ... vamosbarca
 9. 9.
  içeri girerken ayakkabı bağınıza kadar aldıkları soğuk mekan. duvarda haklarınızı gösteren tabela tarzı bir şey bulunur. en kötü yanı soğuk olmasının yanı sıra siz basit bir olaydan girmişken aynı odada cinayet ve tacizden ötürü girmiş insanların da bulunmasıdır. ortam olabildiğine gergin, kim kime ne yapacak diye bir köşede beklersiniz. buz gibi soğukta incecik battaniyenin altında it gibi titrersiniz. oturacak yer bulabilirseniz şanslı sayın kendinizi, yoksa mahkum oturuşu sizi bekler. sigara krizleri kaçınılmaz. eğer iyi bir nöbetçi memura denk gelirseniz içersiniz belki. kötü birine denk gelirseniz şayet sihirli güzel dokunuşlara maruz kalabilirsiniz. duvarlarda önceki misafirlerin yazdığı yazıları okuyarak geceyi geçirmeye çalışırsınız. zaten ciddi bir olaydan girmediyseniz saat 5 gibi illaki salınırsınız. çıkar çıkmaz sigaranızı yakar, gökyüzünün güzelliğini seyredersiniz.
  ... maca ikilisi