bugün

nezaret ne demek?
Kökeni: Arapça
Bakma, gözetme, gözetim.

Hane: Ev

Nezarethane = Gözetimevi

Ayrıca eski türkçede nezaret= bakanlık. Nazır = bakan demekti.
Buna göre de Nezarethane = Bakanlık evi oluyor.

Hadi bakalım bakanlık konutunda misafir edilmişsiniz. Bu kıyaklarını da unutmayın.
5 yıldızlı otelden hiçbir farkı yoktur.
Türkiye de çoğu kişinin öyle veya böyle müşerref olduğu mekan.
Askerdeyken görev yaptığım jandarma karakolunda gördüm ilk. Tabı dışarıdan. Hiç girmedim içine. Ama mahkemeye çıkana kadar çok kişi attık içine. Genelde zeytin hırsızları, asker kaçakları, trafik kazaları (ölümlü).

PS: evet, izmir'de yapmıştım.
son üç günümü bu ismi verdikleri yerde geçirdim. zaman mefhumu kayboluyor bi süre sonra. bilenler bilir ankara'nın yenidoğan mahallesini, yanıma 3-4 kişi gelip gitti bu süreçte, bu mahalleden. bazıları o kadar alışmış ki direkt gelip uykuya verdiler kendilerini. bir daha nezarethane, cezaevi gibi bir yerde bir saat geçirmek yerine ölümü tercih edebilirim.
içeri girerken ayakkabı bağınıza kadar aldıkları soğuk mekan. duvarda haklarınızı gösteren tabela tarzı bir şey bulunur. en kötü yanı soğuk olmasının yanı sıra siz basit bir olaydan girmişken aynı odada cinayet ve tacizden ötürü girmiş insanların da bulunmasıdır. ortam olabildiğine gergin, kim kime ne yapacak diye bir köşede beklersiniz. buz gibi soğukta incecik battaniyenin altında it gibi titrersiniz. oturacak yer bulabilirseniz şanslı sayın kendinizi, yoksa mahkum oturuşu sizi bekler. sigara krizleri kaçınılmaz. eğer iyi bir nöbetçi memura denk gelirseniz içersiniz belki. kötü birine denk gelirseniz şayet sihirli güzel dokunuşlara maruz kalabilirsiniz. duvarlarda önceki misafirlerin yazdığı yazıları okuyarak geceyi geçirmeye çalışırsınız. zaten ciddi bir olaydan girmediyseniz saat 5 gibi illaki salınırsınız. çıkar çıkmaz sigaranızı yakar, gökyüzünün güzelliğini seyredersiniz.
nezarette bulunulan hane.
Cezaevinden kat ve kat kotudur. 2 yeride gormus biri olarak cezaevini milyon kere tercih ederim. Hele ki 3-4 gun gecirirseniz nezarethanede harbi yaşlanirsiniz yani amina koyar adamin o derece.

Kisacasi girmeyin derim.
açlıktan ve sigarasızlıktan geberilen yer ayrıca.
insanın siklenmediği yer. buz gibi havada ipincecik battaniye verilen yer. kemerinizi ve ayakkabınızı dahi söktükleri yer. utanmasalar sizi sikecekleri yer.
(bkz: kodes)
sigara krizine girince polisler çıkardı biraz önce nezarethaneden sigara içiyim diye, dolaptan sigarayı alırken çaktırmadan telefonu çarptım. şu an nezarette battaniyenin altından yazıyorum. 1 ay önceki bir asılsız şikayet yüzünden bugün anca ulaşabildiler bana. Benim haberim yoktu şikayetten. Vatandaşlık görevimi yapmak için geldim ifade vermeye, hala gidemedim. Türk vatandaşı olmak, en büyük enayiliktir. Başka hiçbir sikim değil. Resmen katilmişim gibi davranıyor orospu çocukları. Sizin de aklınızda bulunsun, ifadeye çağrılırsanız ertesi sabah gidin verin. Yoksa özgürlüğünüzü elinizden alıp size sigara krizleri geçirttiriyorlar. Böyle sistemin, böyle hukukun, böyle adaletin ta amınakoyim. Burayı hak eden var, hak etmeyen var. Farkı idrak etmeden atıyorlar içeri.
karakollarda şüpheli veya şüphesiz şahısların gözaltında tutulduğu, küçük, dar, pis, bitli, ve ekmek arası dönerin 10 ytl olduğu yer.
gözaltına alınanların konulduğu yer.