1. 1.
  aziz nesin'in kurduğu ve maddi-manevi her şeyini bağışladığı vakıf. eğitim alanında çok büyük katkıları vardır.

  aziz nesin ebedi uykusu için bahçesinde yatar ve şu an oğlu ali nesin tarafından yönetilir.

  edit: aferin abicim, eline sağlık. ***
  3 -2 ... bahdeniz
 2. 2.
  ali nesin tarafindan büyük bir titizlikle ve samimiyetle yürütülen vakıf.yeri çatalca dolaylarindadir.Rivayet edilir ki, Aziz Nesin de vakfın sınırları içersinde bir yerde gömülüdür.
  2 -1 ... heyyavrumhey
 3. 3.
  cemaatçilerin, fetbazların, din bezirganlarının -ki bu türdeki insanları nasıl bir başlık altında toplamalı bilmiyorum - eğitime dayanıp kendilerine taraftar toplayanlarının, eğitim nasıl olurmuş görmesi gerektiği vakıf . çatalca'dadır. felsefesini iyice anlamak için * mutlaka ziyaret edin. http://www.nesinvakfi.org
  2 -1 ... ciddik kusu
 4. 4.
  http://www.nesinvakfi.org
  --spoiler--
  Cumhuriyet gazetesiyle yapilmis soylesidir.
  Ali Nesin

  - Çocukların tutuklanıp serbest bırakılma sürecini özetler misiniz?

  Cocuklar Pazartesi aksami (8 Ocak) gozaltina alindilar. Carsamba aksami tutuklandilar. Carsamba ve Persembe gecelerini cezaevlerinde gecirdiler. Cumayi cumartesiye baglayan gece saat 00,30 gibi serbest birakildilar. Tutuklama kararini veren de bozan da Catalca Sulh Ceza Mahkemesi.

  Bu arada jandarmadan hicbir sikayetimiz olmadigini bildirmeliyim. Son derece uygarca, insan ve cocuk haklarina saygili bir bicimde davrandilar. Kendilerine tesekkur ederiz. Ama cezaevinde ayni sey olmadi.

  - Çocukların cezaevinde dayak yediğini söylediniz. Durumları nasıl?

  Cocuklarimizdan 18 yasindan buyuk olani Metris’te kaldi. Orada hem disardaki askerlerden, hem de icerdeki gardiyanlardan dayak yemis. Surekli dovuldugunu, asagilandigini, korkutuldugunu, kogus agasina teslim edildigini, yerde battaniye ustunde yatirildigini soyluyor. Kogus agasi cocugumuzdan haftada 50 milyon istemis ve “sen de nasil olsa eroin iceceksin” demis. Giriste, “yemek fisi verecegiz” gerekcesiyle parasina el konulmus ama fis filan verilmemis ve cikista da parasi iade edilmemis. Bu cocugumuzun bacaginda yedigi tekmelerden kalan izler ve basinda bir sis var. Baska iz var mi bilmiyorum. Inceleme sonucu gorecegiz.

  Ikinci cocugumuz 18 yasindan kucuk ve Bayrampasa cezaevinde kaldi. Yasi itibariyle serbest birakildiginda birine teslim edilmesi gerekirken, yalniz birakilmis, annesini bir telefon kulubesinden aramis ve annesi tarafindan alinmis. Ben biraz once (13 Ocak Cumartesi saat 16) gordum kendisini. Yurumekte ve konusmakta zorlaniyor. Psikolojik travma geciriyor. Bir gardiyan falakaya yatirmis ve suratina cok vurmus. Gardiyan surekli, “sucu isledigini kabul et, seni birakayim” demis. Cocugumuz kahramanca direnmis. Gardiyani gorurse taniyacagini soyledi. Daha sonra cocugumuzu cirilciplak soyup plastik borularla dovmusler. Kogusa alindiginda, kendisine salik verdigimiz gibi diger mahkumlara hirsizliktan yattigini soylemis, ancak tecavuz suclamasiyla girdigi anlasilinca, “sen bize nasil yalan soylersin!” diye tekme tokat dovmusler. “Seni tecavuzculer kogusuna gonderecegiz, orada seni sisleyecekler, sana tecavuz de edecekler, burada yedigin dayagi her gun orada da yiyeceksin” diye korkutmuslar. Cezaevinde gordugu vahset sonucu disleri kenetlendiginden yemek yiyemiyormus, sadece su icebiliyormus. Annesinin ifadesine gore butun gece annesine sarilarak ve yumruklari kenetlenmis bicimde yatmis. Cezaevinden ciktiginda ilk olarak annesini aramis ama disleri kenetli oldugundan konusamamis. Dorduncu arayisinda zar zor bir iki kelime edebilmis. Kendisine “tahliye edileceksin” dendiginde, kelimenin anlamini bilmediginden, “tecavuzculer kogusu”na alinacagini sanmis ve “ben bittim!” diye dusunmus.

  Her ikisinin de uzun surecek bir psikolojik tedaviye ihtiyaci var, ozellikle daha genc olanin.

  - Hangi hastanelere kaldırıldılar?

  18 yasindan kucuk cocugumuz Vakf’a geleli yarim saat ya oldu ya olmadi. Su anda Eyup savciligindalar. Ardindan Eyup’teki Adli Tip’a gidecek. Diger cocugumuzu da ayni Adli Tip’ta kontrol ettirecegiz.

  - Çocuklarla görüştünüz mü? Neler söylüyorlar?

  18 yasindan buyuk cocugumuzun agzindan laf almak kolay olmuyor. Sik sik dalip gidiyor. Savciya daha cok sey anlatacaklardir.

  - Kız öğrencinin tecavüze uğrayıp uğramadığı belirlendi mi?

  Basinda cikan haberlerin tersine birinci rapor olumlu cikti. Herhangi bir tecavuz bulgusuna rastlanmadigi gibi kizlar bakire ciktilar. Daha ayrintili ikinci bir inceleme yapildi. Sonuclari bekleniyor. Yalan haberleri yayan ve yayimlayanlarin pesini birakmayacagiz.

  Koy Enstituleri de “fuhus var” iddiasiyla kapatilmisti. Ayni senaryonun tekrarlanmasina izin vermeyecegiz.

  Ali Nesin
  --spoiler--

  umarım kendi goruşlerinin tam karşısında haberler çıkınca basına hakaretler yagdıran bazı kişiler, hastane raporlarıyla yalan olduğu ispatlanan bu haber karşısında da karakterli bir duruş sergilerler. öyle b.k atmakla olmuyor. ayrıca sizler nasıl bilip bilmeden bu kuruluşun eğitimine laf ediyorsunuz.*
  3 -1 ... rommel
 5. 5.
  aziz nesin'in mezarının yeri, vasiyeti sebebiyle bilinmiyor. iyiki de bilinmiyor. çünkü aziz nesin, yaşarken yetmezmiş gibi öldükten sonra da kendi büyüklüğünü, önemini hazmedemeyen zihniyetler tarafından tacize uğrardı. bundan eminim. işte, geçtiğimiz hafta çığırtkan basınımızın ve nesin vakfı çocuklarının gözaltına alınma sürecinde, cezaevindeki yetkililerin tavırları bunun en büyük kanıtıdır:

  cezaevi yetkilisi (cy): sen allah'a inanıyor musun?
  nesin vakfından suçlu bulunan çocuk (nvsbç): evet abi.
  cy: sen nesin vakfından değil misin?
  nvsbç: evet..
  cy: o allahsız aziz nesin'in yerinde nasıl inanırsın allah'a lan!!

  memleketin en önemli matematikçilerinden biri ve babasının tek hayırlı evladı olan ali nesin, kaç günden beri babasının büyük emekler sonucunda tırnağıyla, dişiyle yarattığı 30 yıllık vakfa atılan çamuru temizlemekle uğraşıyor. ve temizledi de... adli tıp raporları, 2-3 gün boyunca suçsuz yere cezaevinde adi suçlularla aynı yerlerde tutulan, gardiyanlardan, mahkumlardan dayaklar yiyen, falakadan ayakları şişen gencecik çocuklar ve memleketin belki de en insancıl niyetlerle kurulan vakfına attığınız çamurlar sonucunda suratınıza tükürmek isteyen insanlar var büyük türk basını...
  7 -2 ... louis cyphre
 6. 6.
  bugün çıkan haberlere göre, mahkeme nesin vakfı'nda kalan küçük kızın tecavüze uğramadığını, aksine bakire olduğunu adli tıp raporuna dayandırarak açıkladı. ancak tecavüzle suçlanan iki gencin hapiste gardiyanlar tarafından işkenceye ugradığı da yine raporla tespit edildi.

  Şimdi sormak isterim bilip bilmeden bir eğitim vakfına bok atanlara. Aziz nesin sırf ateist idi diye bu boku attınız. Peki ya .öt olmanın verdiği hafiflik? dayanılmaz değil mi? Kızgın kumlardan serin sulara atlamaya benziyor mu?
  5 -2 ... goksunv
 7. 7.
  tecavüz iddialarıyla çalkalanmış kurum. bazıları hayır için yapılmış bir işe saldırmak için kolladıkları fırsatı yine kaçırdılar. kızlar bakire çıkmış. anneleri meşhur olur ama orası kesin. kim destekledi acaba kadını? hangi dış mihraklar? bir de bunu araştırmak lazım. yine bir taş koymadan alttan taş çekmeye başladılar. iki ileri gidilecek ya sırtımızdan yapıştılar "bir geri" diye. ayıptır ayıp!
  3 -1 ... dalgali kur
 8. 8.
  cemaatçilik uğruna, iki genç üyesinin işkence görmesine sebep olunan yurdun sahibi vakıf. keşke biraz "çetevari" olsalardı da, gençleri saklasalardı bir süreliğine.

  geberesice sahte dinciler.
  3 -2 ... bl
 9. 9.
  (#1130572) entryde anlatıldığı üzere bok nasıl atılırmış, atılan bok nasıl temizlenirmiş ve temizlenen bok kimlerin suratına çarpılırmış tüm memlekete gösteren ve göstermeye devam eden vakıftır.
  1 -2 ... bahdeniz
 10. 10.
  aziz nesin ve çocukları, vakfın inşaatında çalışırken* kimsenin görmediği, duymadığı... ancak okul yurdu, askeriye, cezaevi gibi herhangi bir ortak yaşam alanında yaygın şekilde yaşananların bir benzeri orada yaşanınca, ortalığın velveleye verilmesine sebep olan vakıftır.
  devlet yurtlarında yaşayan çocukların fuhuş mafyası tarafından pazarlandığı bir memlekette, utanması olmayan vicdansız dangalaklar, vakıf sırf aziz nesin adını taşıyor diye, işi körüklemektedirler. yuh olsun...
  1 ... apatheticfrog