bugün

necip fazıl isminin karşısına yazılacak en net sıfat; dava adamıdır.

hakkında yazılan olumsuz sözler onun kişiliğini zedelemez. onun anlamayanların maskaralığını ortaya koyar.
sevmem zındık (aslında tam tersi(?) ama olsun) herifin teki. babasını da sevmezdim zaten.
Piyesleri beni tam manasıyla hayran bırakıp büyülemiş olan Sultan-ul Şuara (şairlerin sultanı) lâkaplı -her ne kadar buna pek katılmasam da- ediptir.

Bilhassa
"Bir Adam Yaratmak" ile (isme gel)

"Reis Bey"

benim için geçilmesi imkânsıza yakın -gerek dil ve üslûpça, gerekse felsefesi, konusu ve içeriğiyle- hârikulâde şâheserlerdendir.
Arkadaş böyle bir üslûp yok ya. Hem de böylesine konular, mesajlar ve temalarla birlikte.

işbu eserler filme de çekilip şâhâne bir şekilde oynanmıştır ve youtubeda mevcuttur. Bilhassa bazı replikleri bağımlılık yapabilir dikkat (bkz: ) "Hiç bıçağın deştiği yerden kan akmaz olur mu ?"

Kaç sefer seyretmiş olmama hatta sahne sahne tetkik etmeme rağmen hâlâ daha eskimiyor, etkiliyor, hayran bırakıyor. Keşfedilçe daha da fazlası bulunan engin bir umman gibi.

yazık ki onu okuyup eserlerinden tatmadığı halde onu tenkit edecek karaktersizlikte insan doludur.
ulan sevmemek başka şey ama insan reddeceği, yereceğini bir tanır bilir be.
hoş sen zaten daha okumadan ona reddedip yermeye karar vermişsen dön kendine de kaskafalı, atgözlüklü müsün,
yoksa sürü içindeki koyunlardan biri misin onu sorgula.

hadsizlikte çağ açılıyor hakikaten de, tırnağı olmayacak bebeler (ne muhtevaca ne yetkinlikçe) g.tlerinin b.kna bakmadan ahkâm kesmeye kalkıyorlar, heyhât !
hem ''tanrı kulundan dinlediklerim'' isimli kitap yazan hem de''allah tanrı'nın belasını versin'' mottosuyla tanınan siyasal islamcıların oksimoron şairi.
menderesten aldığı parayı şarap ve kumarda ezen müptezel.
her sanat eseri sanatkarın kendisinden bağımsız olarak ele alınmalıdır, buna şairler de dahildir.
"Müjdecim, Kurtarıcım, Efendim, Peygamberim;
Sana uymayan ölçü, hayat olsa teperim!"

Bu sözü beni benden alır. Evet.

ideoloji mi istiyorsun? Al.
görsel
(bkz: meşhur kumarcı)
eskiden chp'li ve atatürkçüymüş, daha sonra şeriatçı olmuş sanırım.
bilinenin aksine çok hızlı alemcilerdendir. kesesini sağ cenahtan doldurup hayatını yaşamıştır.

ee enayiler olmasa akıllılar ne yapardı, değil mi?
Evet iyi şairdir, ama zamanın siyasi stotükosunu da iyi suistimal etmiştir.Günahı boynuna.Nazım Hikmet Rusya’ya kaçtı diye vatan haini oluyor da peki bu ne oluyor.

Edit:Nazımı da sevmem ama bana sorsan bu adamdan daha tutarlıymış.
türk edebiyatının ibrahim tatlısesi. güzel şiirleriyle edebiyatın veziri olabilecekken, karakteri sebebiyle edebiyatın rezili olmuştur.
kendisini asla sevmem.
raporlarında 80 darbesini ve kenan evreni över.

kendisini okuyan, bağlılık gösteren akıncıları satıp akıncılara kurşun sıkan ülkücülere transfer olmuştur. (bkz: metin yüksel)

yine raporlarda eğer ülkücüler olmasaydı türk devletinin ayakta kalamayacağını belirtmiştir.

bazılarının idda ettiği gibi kendisinden sonra kimseye işaret etmemiş, bir hareket falan da bırakmamıştır. hatta bahsi geçen hareket için devlete karşı gelinmeyeceğine, işlerinin sadece okumak, yazmak olması gerektiğine dair bir yazısı vardı, şimdi bulamayacağım. hoş bulsam da inanmazlar biz mana aleminde görmüş idik destekliyordu derler haha. zira kendilerinin onun adına uydurdukları sözlerin hiçbir dayanağı yoktur.

en önemli notu ekleyeyim, abdülhakim arvasi ile tanıştıktan sonra islamcı olduğu vs söylenir. yalandır. onunla tanıştıktan 10 sene sonra dahi kemalizmi öven yazıları vardır. her zaman rüzgarın yönüne göre hareket etmiştir. daha çok uzar ama oturup okumaz kimse, bilen de biliyor zaten.
çile isimli şiir kitabından sakarya türküsü dahil bir çok şiirini ezberlediğim şair.
Kumar parası için şekilden şekile girermiş.
başlarda komünistti.

enteresan.
Paradan başka kutsalı yoktu. Evet.
Adama bak müjde veriyor ama attığı zarın ne geleceğini bilmiyordu.
Yunan galip gelseydi diyenin genetiğini taşıyan çöp.
Kumarhanede edebi tetkikler yaparmış rahmetli.
14 yaşındayken kitapçıdan tesadüfen bir kitabını aldım ve akabinde 100'e kadar kitabını okuyup o kitaplardaki karanlığın verdiği dehşet ve acıyla defalarca delirip tımarhaneye yatırıldım.

Esrarkeş sapığın biri kendisi. Ölüm tribiyle onca sıçmığı yazmış benim gibi kaç garibanı kendi mankurtu haline getiren sapık edebiyatçı.

Kitaplarını gördüğünüz anda kaçın. Hatta mümkünse bulduğunuz her kitabını imha edin.

Edit: ancak şunu da ifade etmem lazım ki ergenliğimin bir odaya kapanarak geçmesine sebep olan bu şahıs benim içki uyuşturucu kumar vs. gibi sapkınlıklara düşmeme de kitapları sayesinde mani oldu.

Türkler boşu boşuna imamın dediğini yap yaptığını yapma dememişler.
Nam-ı diğer parmaksız salih piyesi hayatımda okuduğum en etkileyici piyes bu arada. Shakespeare'in othello'su halt etmiş yanında.
sapık senin babandır, annene yanlış kaydı, ve sen kafayı sıyırdın hepsi bu.
necip fazılın suçu yok.
(bkz: edebi tetkik yapmak için kumarhaneye gitmek)
--spoiler--
aynı zamanda dincilerin nasıl vizyonsuz olduğunu da gösterir.
--spoiler--

dine ve dincilere laf sokmadan yazamayan bir öküz daha.
hakaret etmeden yazamıyorsunuz dimi.
eleştiriyi hakaretle karıştırmadan yazamayacak kadar sığ beyinlisiniz.