bugün

Onca yıllık nazilliliyim künefesiyle övüldüğünü ilk defa duydum. Hayırlı olsun ilçeme.* Göçmen kızlar hangi göçmen kızlar acaba?? Yıllardır üniversite öğrencileri ve kürtler harici dışardan kimse gelmez nazilli'ye neredeyse akraba evliliği yapacaklardır, o kadar statik bir yerli halk var.

Bir şekilde yolunuz düşerse kıymalı, peynirli pide ve tahinlisini yemeyi es geçmeyin.
ortalama olarak türkiye de en cok yasayan insanlarin memleketi.
Kro kezbanus angusların beğenmediği ilçe. Kendisi verecek birilerini bulamadı diye şehre amma saldırmış ha. Sanırsınız kendisi Roma'da doğup, Londra'da büyüyüp, Cannes'de öğrenim gördü.
(...)
ve zaman dedigimiz nedir ki ahmet abi
biz eskiden seninle
istasyonlari dolasirdik bir bir
o zamanlar malatya kokardi istasyonlar
nazilli kokardi
(...)

mendilimde kan sesleri, edip cansever
Bence efsane bir yer. Kuaförler sokağı tarafları güzel. Köy kahvaltıları güzel. Ben çok beğendim açıkçası.
Nazilliden darbeli yazarların kin kustuğu güzel memleketimdir.

Suç ORANI ve etnik yapısı ile istanbul'a benzemektedir. Nazillide yaşadığını söyleyip uzun çarşıyla istiklali kıyaslayanlar SGK'ya başvurup engelli maaşı alabilirler.
bu ilçe ile ilgili olarak bildiğim bir şey vardı. sanırım aydınlıyım demezler nazilliliyim derlerdi. *
''nazilli'' diye yazılıp ''naazilli'' diye okunan yer.vantilatörün karşısına otursanız sırtınızın leş gibi terleyeceği yer. ''ulan madem terleyeceğim oturduğum yerden terlemeyeyim bari'' diyerek sokağa çıktığımı hatırlıyorum. sıcaktır yani. insanı da sıcaktır ama öyle söylendiği kadar değil. hele köylerine gidin, yaşlı teyzelerden görün sıcaklığı. yahu zaten o kadar hızlı konuşuyorlar ki anana avradına sövse sen anlamayıp ''ana deyzemle sohbet ediyoz ehe'' dersin. öyle bir şehir. çok da sıcaktır.

bu memleketin hiç mi güzel yanı yok birader dersen, var kardeşim. senede 5, 6 ay geçireceksen güzel. 40 yaşını geçtiysen güzel. kulakların sağırsa güzel zira metrekare başına 3 tane kuba motor düşüyor. ayrıca çok sıcak.

şaka maka genel değerlendirmede ''ulan bu güzelliği nerede bulacaksın başka'' diyebileceğim şeyer de var. bir kere tepelerden manzarası çok güzeldir. tepeyi geçtim 5 katlı bir apartmanın çatısından bile ''vay anasını'' dedirtecek manzaralar çıkabılır çünkü nazilli ovadır (bkz: nazilli ovası). gerçi güzel manzara nedir amk, hangi insan ''aa buraların manzaraları güzelmiş'' deyip taşınır bir yere bilemedim. neyse, meyvesi sebzesi çok güzeldir. bunu ömrünü nazilli'de geçirenler belki pek anlayamaz ama istanbullular bir ay kalsa kendini kaybeder herhalde. yani sadece kendi çevresinde yetişenler değil, fizan'dan gelen ot bok bile tatlı oluyor ben çözemedim. söylemeden geçemeyeceğim sıcaklık değerleri de yüksek bir memlekettir.

insanlarına gelelim, insanları galesizdir. hani duyarsınız ya ''hacı x şehirde üniversite okudum, kız arkadaşımla yolda yan yana yürüyemezdik'' falan, ha işte burada öyle bir şey yok. yani kahvede otururken yaşlı amcaların ''sevişin aslanlarım'' diye sırtınızı sıvazlamasını da beklemeyin de, sallamazlar işte. dindar olanı da kendine dindardır. bu açıdan diyebiliriz ki nazilli türkiye'nin en seküler yerlerinden biridir. tabi bunu söylerken şehir merkezinin yapısını göz önünde bulundurduğumu belirteyim. bilen bilir, kurudere, yeşilyurt gibi leş mahallelerde ya da yıldıztepe gibi yerlerde bu kadar rahat olamazsınız. çünkü hava sıcaktır *.

kızlar. kızları güzeldir aslında ama çoğu yeterince bakımlı değildir. tabi bu yavaş yavaş değişiyor, özellikle memlekete ünililer girdikçe çıta yükseldi. öyle olunca kızlar da kendine bakmaları gerektiğini anladı. karakter olarak ise sağlam kız bulmak zor. karakteri sağlam olan da zaten erkeklerle fazla iletişim kurmayan, ev tipi kızlar. belki de sıcaktan dışarı çıkmayacak kadar akıllıdırlar bilemiyorum ehe.

iş imkanlarına gelince, iş ne vardır ne yok. ''her işte çalışırım'' diyen aç kalmaz ama rahat yaşam herkesin elde edebileceği bir şey değil. yani üç çocuklu bir ailenin geçim sıkıntısı çekmesi nazilli'de normaldir, türkiye'nin geri kalanında olduğu gibi. bilemiyorum,acaba bunda mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların etkisi ne kadardır?

her şeye rağmen seviyorum. insan doğup büyüdüğü sokakları görünce heyecanlanıyor, oralara bağlandığını anlıyor. çevre köylerden birine gidip döndüğümde bile istemsizce mutlu olurum ben. ah bir de sıcaklar olmasa

çok sıcak.
Doğduğum yaşadığım şehir. Yıllardır nazillide yaşıyorum ne rezil ne de boştur.
aydın'ın en büyük ilçesidir. bir ilçeye göre sunduğu sosyal imkanlar azımsanmayacak boyuttadır. yaşam koşullarının rahat olması, havasının güzel, suyunun güzel olması çoğu kişinin özellikle emeklilik döneminde yaşamak için tercih ettiği yer haline getirir. nitekim dışarıdan çok fazla göç alır. yazın hava sıcaklığının çok yüksek olması insanları ikinci bir yazlık ev almaya ya da mümkün mertebe uzaklaşmaya iter. sanayide de gelişmiş bir ilçe olmasına rağmen başta sümerbank olmak üzere birçok fabrikanın kapatılması istihdam alanını büyük ölçüde azaltmıştır. uğur derin dondurucu fabrikası da bu güzide ilçemizde bulunur.
aklıma nazilli şahidim parçasından ötürü sehabe yi getiren aydın ilçesi.
bahar aylarında sokakları portakal çiçeği kokan şehir. mert insanların şehri.
nazilli nereye bağlı sorusuna sinirlenerek nazilliye bağlı yanıtı veren insanların yaşadığı ilçe. il yapılmak konusunda ciddi gayretleri vardır.
şu soğuk havalarda orada olmayı ne kadar çok isterdim anlatamam. -21 derece ne lan sabahın 9'unda. beynim bile donuyor.
(bkz: angara ayazına maruz kalmış egeli nin dramı)
adım atınca karne almış bir çocuğa bastığım öğrenci şehri.

(bkz: aydın)