1. 1.
  kendini veya kendiyle ilgili birşeyi çok fazla beğenme ve takdir etme tutumudur. yunan mitolojisinde, sudaki kendi görüntüsüne aşık olan erkek güzeli narkissos'tan* esinlenerek isimlendirilmiş bu sendromu kişi iyi değerlendirip olumlu tarafına yatırım yaparsa, o alanda başarılı olur. aksi takdirde, kendini tekrar etmeye mahkum olur, olduğu yerde kalakalır. hayat görüşü bu sendromdan ibaret olanlar da vardır, dikkat edilesilerdir.
  eş anlamlısı için (bkz: megalomanlık)
  ... kelkeshoze
 2. 2.
  megalomanlık olan sendromdur. aslında narsistlik. kendine aşırı düşkün kendi benliği dışında kalanları pek takmayan kişi sendromu yani.
  eski yunan mitolojisinden alır adını. narkissos'un annesi hamile kalınca falcıya gider.çok güzel bir çocuğu olacağını ancak çocuğun kendi aksini hiçbir zaman görmemesi gerektiğini öğrenir. narkissos doğduğunda ayna vb şeylerden uzak yetişir ve kendi benliğinin farkında olmadan büyük. fakat bir gün su kenarına oynamaya gittiği sırada echo ile tanışır. echo narkissos'un muhteşem güzelliğinden etkilenir ve aşık olur. çok güzel bir arkadaşlıkları olur. mutlu mesut takılırlarken narkissos bir gün suya eğilir ve kendi aksini görür. kendi güzelliğinden son derece etkilenir. gözü başka hiçbirşeyi görmez olur. artık echo nun ilgisine cevap vermez olur. bunu çok kıskanan echo öfkeden köpürür. narkissos'u maalesef öldürür. yaptığından anında pişman olur ve ağlayarak dağlara kaçar. ne yazık ki lanetlenir. dağlarda kendisine her seslenene aynı şekilde sonsuza kadar cevap vermeye mahkum edilir. narkissos'un ise kanının döküldüğü yerlerde muhteşem güzellikte bir çiçek büyür. biz ona nergiz deriz.
  ... w for whatever