bugün

yenilgiyi alan napoleon değil komutanıdır. napoleon cezzar ahmet paşa komutasındaki orduyla karşılaştığında fransada işler karışır komutanı berthiye'ye sen burda kal ben gidecem bourbonlar her yerin mına koymuş en nihayetinde o savaşsaydı bizim cezzar ahmet paşanın hali biraz duman olur gibime geliyor ki allahtan işiçıktı

(bkz: ucuz kurtulduk)
Fransız devriminden sonra başa gelip diktatörlügünü ilan eden manyak. Finallere çalışıyorsunuzdur onlarca sayfa fransız devrimini okursunuz özgürlük, eşitlik, canım cicim beklerken bir bakarsınız diktatörya! Koyar efendim, geçen saatlerinize acırsınız.
Osmanlı'da bundan 3 tane vardır. Yıldırım fatih ve yavuz. Hatta fatihle yavuz napolyondan daha iyi komutanlardir zira hiç savaş kaybetmemislerdir. Yenilene kadar Yıldırım da öyledir napolyonla kaderi aynı olmuştur. Napolyonun meşhur olmasının nedeni Avrupa'yı fethetmis olması ve Hristiyan olmasidir.yoksa sıfıra sıfır elde var sıfır yani. Yıldırım Bayezid bile yenildi ülke fetret devrine girdi ama napolyonun fransasi kadar aciz duruma düşmedi.
iskender' i , cengiz han' ı falan ezip geçebilecek kudrette bir liderdir . akıl almaz bir etkileyicilik ve hitabet yeteneği vardır . fatih ve selahattin eyyübi ile birlikte gelmiş geçmiş en büyük 3 lider ve hükümdardan ( diktatör ama hükümdar diyelim ) birisidir .
''Genç William Pitt gibi orospu çocuğu tanımadım hayatımda
Rusyada donmasaydı ordu Cumayı kılacaktım Londrada''

diye bir beyit yazmıştır.
az daha osmanlı ordusuna girecekmiş.

https://www.facebook.com/...7046&substory_index=0
ismini ve soyadını çok beğendim imparator.ayrıca kubrick bu adamın filmini yapamadan ölmüştür,keşke o film rafa kaldırılmasaydı eminim çok güzel bir film ortaya çıkardı konu: napoleon bonaparte yönetmen: stanley kubrick...
tayyip erdoğan'ın dedesi olduğunu düşündüğüm adam.

(bkz: para para para)
tarihin en çok aksiyon düşkünü komutanıdır, 1.60 boyu ile dünyaya diz çöktürmüştür, ayrıca fransız olmasına rağmen şerefli bir asker olmayı tercih etmiştir. Tarihte 2 kişi ile parlementoda darbe yapmış ilk ve son insandır.
Saygıyla anıyoruz.
moskova'da ki hareketleri dışında çok büyük askeri dehadır. ancak moskova'yı işgal edip geriye çekilmeyi aklım almıyor zira petersburg'u işgal edebilir , orada kışlayabilirdi. deniz sebebiyle ikmalide kolay olurdu. baltık denizine kadar ingiliz donanmasının girebileceğini düşünmüyorum.
Orduyu savaş meydanına taşıma konusunda Merzifonlu kara mustafa paşa dan öğrenmesi gereken birşeyler olan bonapırt adam.

Konu fransız ordusu gibi komik bir topluluk olunca bu pırtlak adam da deha oluyor işte.
yaşasaydı, sözlükte yazacak kadar boş zaman sahibi olmazdı.
Tarihin en iyi komutanı.
Fransa'dan çıkmayacak kadar büyük adam ki zaten fransız değilmiş.
Dünya Tarihi açısından önemli bir adamdır dehadır. Aklım erdiğinden beri hep merak etmişimdir bu adamı.
italyan kökenli fransız komutandır. ölümünden sonra italyan ve fransız ordularının yaşadığı rezaletleri görse muhtemelen kökenlerinden utanırdı.
Biraz aceleci ve sanslidir.
bilge bir imparatordu.

--spoiler--
kazaklar moskova sokaklarında birliklerinden kopan bonaparte' nin peşine düşer. imparator bir kürkçü dükkanına girer, kürkçüden yardım etmesini ister. o da kürklerin altına saklanmasını tavsiye eder. kazaklar dükkana girer, arama yapar, kürklere süngü ve kılıç saplar ancak sonuç elde edemez ve ayrılır. bir süre sonra bonaparte' nin askerleri gelir, o da kürklerin altından çıkar. kürkçü '' merakımı bağışlayın ama ölüme bu kadar yaklaşmak nasıl bir histi ? '' diye sorar. imparator '' bana, fransa imparatoruna bu soruyu sormaya nasıl cüret edersin ? askerler, hemen şunu kurşuna dizin. '' der. kürkçünün gözleri bağlanır. karşısında napoleon ve idam mangası vardır. imparator '' hazır ol '', '' nişan al '' komutlarını verir. bir süre sonra da kürkçünün gözlerinin bağını çözer ve gülümser: '' şimdi anladın mı nasıl hissettiğimi ? ''.
--spoiler--
kahireden kadın kılığın girip kaçmıştır.
dünya'nın en büyük komutanlarından. saygı duyulacak bir insan.
Kısa bolu olarak bilinen oysaki 1.68 boyunda yani ortalama bir erkekten uzun olan fransız komutan.
"Guzel bir kadin goze, iyi bir kadin kalbe hos gorunur.
Birincisi pirlanta, ikincisi hazinedir..."

Napoleon bonaparte.
"Herkesi dinlerim ama kendi doğru bildiğimi yaparım."
Waterloo'da kaybetmesinin birkaç nedeni vardır.

1. Maraşel Groucy ve General Gerard'a ordusunun 3 te 1 ini verip Maraşel Blucher'in peşine gönderir. Tekrar birleşmelerini önlemek adına. Fakat Groucy pek başarılı olamaz bu konuda. Blucheri bir kez daha maglup ettikten sonra beklemeye koyulur. Aslında yapması gereken top seslerine gitmektir. O devirde askeri kaideler gereği ordu top seslerine gitmelidir. Fakat groucy gerçekten iyi bir general olabilecek bir kimse olmasına ragmen marasel olabilecek kalitede biri değildir. General gerard'ın top seslerine gitme istediğini reddeder. Blucher ve prusya ordusu waterlooya ulaşıp fransızlara iki taraftan saldırır. Bu olmasaydı ingilizler yenileceklerdi.

2. Napolyon sara hastasıdır nöbetler geçirmektedir. birkaç kez karargahında fenalaşmış dinlenmesi için oradan ayrılmıştır.

3. Napolyon'un bu nöbeti sırasında, ingiliz dük wellington sahte bir ricat yaparak fransızları gafil avlamak ister. Napolyonun en başarılı maraşellerinden Ney, bunun gerçek bir ricat olduğunu sanır. fransız süvarisi piyade desteği olmadan hücuma geçer. sonuç büyük bir hüsran olur. Kale nizamı almış olan ingiliz birlikleri atlara nişan alırlar. Fransız süvarisi 1-2 saatte imha edilir.

Napolyon geri döndüğünde Ney'in bu yaptığına hiddetlenir. Fakat artık çok geçtir. Ayrıca Groucy de ortalarda gözükmemektedir. ingiliz ordusunun arkasından gelmekte olan prusyalı birlikler koruda gözükmektedir. Zafer artık groucye kalmıştır fakat o gelmeyecektir. Napolyon Leipzig den sonra burada ciddi bir yenilgi almış olur ve tarih sahnesinden silinir.

savaşın kaybedilmesinin tek sorumlusu o olmamasına ragmen imparator odur tek sorumlu da o olacaktır haliyle.
mide kanseri yüzünden bikaç gün önce 1821 yılında hayata veda etmiştir.

görsel