bugün

özellikle son zamanlardaki ümmetçi çıkışla tam bir cehalet yarışının sahnelendiği canım ülkemin şu son zamanlarında görülen komik bir davranıştır...

Bakkal dükkanına girersin. içerde bir oda olmasına rağmen herkesin ortasında seccadeyi yere serip namaz kılıyordur bakkal... Bunun gibi çok örnek var...

En ilginci Çamlıcadaki 2. kalite bir düğün mekanına bir arkadasın dügünü icin gittiğimizde olmustu... Dügün pistinin tam arkasında başka bir bina vardı ve mescidmiş... Ve düğün pistine bakan bir teras balkonu vardı. 7-8 kişi kıbleye doğru kazalarını kıldıllar dügün boyunaca. komik olan kıblenin tam piste bakmasıydı. ve icerde kocaman bir yer olmasıydı...

O gun bu adamların psikolojilerini çok düşündüm. Bunu yapan bireyin beyin fizyolojisi minimumda çalıssa da sanırım kendince bizi etkilediğini sanıyor... biz ona bakarak vaaaay namaz kılıyor beyler burada gerçek bir insan var diyoruz...

Tıpkı serdar ortaç'ın muzigini bas bas acıp arabayla gezen ampüller gibi...

çok etikelndik efendim aynen devam edin. Afganistan gibi olunca da etkileniceğiz... Aynen devam edin...
camide bizler inandık siz de inanın diye bağırmak gibi bir şey olabilir.
(bkz: ahmet hoca ile namaz show)
türkiye'nin laik bir ülke olduğunu kabullenememiş hazımsızların pek bir sevdiği şovmenlerin icra ettiğidir.

burada tek bir dinin, mezhebin ''farzı''nı öyle her yerde sergileyemezsin. hristayan da benim farzım diye sokak ortasında ayin yaparsa kabullenecek misin?
sen daha onların broşür dağıtmalarına katlanamıyorsun.
namazın yalnız ve ancak allah'a ibadet kastıyla değil de insanlara hava atma, hoş görünme, böbürlenme kaygısıyla kılınması gibi halleri eleştiren bir ifadedir.

(bkz: maun suresi)
(bkz: riya)
namazın cehaletle, şovla, etkilemeyle hiç bir alakası bulunmamaktadır. namazı anlayabilmek için önce namaz kılmak gerekir. namaz kılmayan bir insanın namazı yorumlamaya kalkması her zaman bir yönden eksik kalacaktır. (tamam yorumla yorumlama demiyorum ama az insaf be).

Bir akvaryumu yazmak,
akvaryumda yaşamaktan kolaydır;
bu yüzden her dize biraz eksik,
her şiir biraz yalandır..
Yılmaz Odabaşı.

kişinin namazı alet ederek şov yapmaya kalkması ayrı bir durumdur. balkonda namaz kılan adamın kıble yönünde düğün salonu var ise ve o düğün salonunun içinden bir ampulun beyin fizyolojisi minumumda çalışıyormu, acaba benim şov yaptığımı düşünürmü diye düşünmeyecektir. oturup paşa paşa namazını kılacaktır.

birey, beynin fizyoloji açısından çalışma gücünü sorgulamaya kendinden başlamalıdır.

ki zaten şov olarak namaz kılanın, amacı gösteriş olanın din açısından sonunun hüsran olacağını ayetler net olarak bildirmiştir.
(bkz: namaz kıldığını bağıra bağıra açıklamak)

(bkz: ben bir abdest alayım)
mesela ben de sokak ortasına sevgilimi öpmek istediğimde de benim gördüğüm muamele de ayrı bir olaydır... Otobüsten atılırım aile var denilir. Adam öpmeyi cinsellik olarak algılıyor o kadar sapkın yani...

sonra da demokrasi var derler istediğim yerde kılarım... Tamam birader ben de senin camiinin çıkışında iç çamaşırı defilesi yapmak istiyorum... o zaman ooo olmaz öyle şey...

kusura bakmayın ama sı.tırtma bacaagına senin demokrasi anlayısın ancak bu kadardır ortaçagdan kalma beyinsiz derim...

Empati kuruyorum. ayak altında namaz kılmak nasıl bir istektir ya ?!?!? Ulan içerde oda var geç orada kimse seni rahatsız etmeden kıl. Burada içerdeki odada namaz kılmayan adam mı suçlu ve anlayıssız yoksa bizler mi ??!?!? Ben böyle mantıgın icine....
aleni namaz kıldığını söylemek şirktir . değildir diyen dinini bilmez .
cami çıkışında defile yapmakla kıyaslamak isteyen omurilik soğanları olduğunu görüyoruz. zira kimse bunu beyniyle düşündüğünü iddia edemez. omurilik soğanı ile düşünmeye çalıştığı için aferin ona.
(#13313348) ondan burası sex otobüsü değil diye kavgalar çıktı ya da ondan karadeniz de iki çift binaya girerek kendini kurtardılar (ramazanda sigara içiyorlar diye) ya da tokatta ondan gözümün önünde bir çocuğa şortla gizyor diye dalaştılar...

Tabii ne güzel de söyleniliyor. Müslümanlar su ana kadar rahar rahat ibadet etmiyorlardı... Gülüyorum su zihniyete.... Adam tam namaz kılacak tekmeyi basıyorlardı git evinde mahzeninde kıl diyorlardı... Cehalet işte ne olacak...
cuma günleri kızılay metrosuna giden alt geçitlerde bir sürü şovenist görebilirsiniz.
ek: namaz kılınan yerlerin pis olduğunu belirtmeliyim.
not: etrafta bir sürü cami olması da başka bir sorunsal.
(bkz: sadettin teksoy) (bkz: kutupta namaz)
(#13336830) namaz kılan bir insanı direk kenara ayırmanın iyi bir örnegi...

namaz kılan var; namaz kılan var. Burada her ibadetini yapanı aynı kefeye koymadıgım asikardır. Yani adam yolun ortasında bile kılsa bizim eleştirme, "şov yapıyor" diyebilme lüksümüz yok yani !?!? işte eleştiri kaldıran modern oldugunu idda eden zihniyet!

baska bir zihniyet, olayı utanmadan tam tersine cevirmeye calısıyor... Bu ülkede kim namaz kılıyor diye dayak yedi ? kim sevgilisyle opusuyor diye dayak yedi ? bunu bile tersine cevirebiliyor...

Yav hacılar propagandanın bile bir adabı vardır agır olun zikire gelmeyin...