Ben de müslümanım ama hiçbir şekilde etrafımda yiyene içene saldırmadım laf atmadım. Etrafımda da o şekilde tavır takınan arkadaşım olmadı.
genelleme genelleme genelleme... müslümanım hiçbir zaman öyle yapmadım şu genellemeleri bırakın.
müslümanların ............ saygı göstermemesi.

arayı doldur doldurabildiğin kadar.
görsel
Aha tam olarak bu.
oruç tutmayanların müslümanlara saygı göstermemesinden kaynaklanmışta olabilecek durumdur. oruç tutmayan insanın saygı göstermeyerek açıkta yemek ve sigara tüketmesi hoş bir durum değildir. bu duruma muhafazakar illerdeki insanlar aşağılayıcı bakışlarıyla tepki gösterirken milliyetçi illerde bu tepki şiddete başvurularak gerçekleştirilir.
(bkz: oruç tutmayanları dövüp gizlice sigara içen ülkücü)
yanlış önermedir. yani genelleme yanlıştır, başlıktan sanki tüm müslümanlar anlaşılmış. bikaç kendini bilmez öküzün yaptığı şeyi referans alarak dünyadaki tüm müslümanları suçlayamazsınız, saçmalamayın artık şöyle başlıklar açarak.
islam inancının asıl değerini gölgeleyebilen bir olaydır. Zaten Müslüman olmayan arkadaşların klasik aşağılama yöntemlerinden de biridir. Müslüman arkadaşlar içinse, karşınızda yemek yenilmesini saygısızlık olarak görmek yerine bir tür nefs terbiyesi olarak kabul etmek daha hoştur.Ki zaten öyledir.
oruç tutmayarak allah'ın emrine saygı göstermeyenlerin beyanıdır.
mükemmel davranışlar kitabına eklenilesidir.
müslümanın makbul olanı dini kendi içinde yaşayandır. bu tarz beyinsizlik belirtisi gösteren hareketler sergileyenlere pek takılmayınız.
müslüman olabilir ama bu hareketiyle günah işlemektedir. kul hakkını gaspetmektedir.
klasik bir müslüman tutumudur. ılımlı islam desen var, muhafazakarlık desen o da var, faşizm desen gırla... ulan ne ummalıyız ki bu memleketin insanından. ahh ahh, anadolu insanı çok hoş görülü, yok efendim şöyleydi böyleydi... geçin efendim, bu memleket oldum olsa yobazdır ve gerici akıllara sahiptir.
''müslümanların'' diyerek genelleme yapmak doğru olmaz.
insanına göre değişen bir durumdur ki bazı kesimlerde böyle bir şey var.
Ramazandan ayında oruç tutmadığı için dayak yiyen genç adı altında bir habere rastlamışlığım da vardır.
Saygı göstermeyen zaten " müslüman " değildir. Müslümanlığın temelinde hoşgörü vardır. Yüzyıllarca yahudilerle yaşamış bir dinden bahsediyoruz ; yahudilerle vatandaşlık antlaşması yapan, herkesi eşit gören bir dinden. Eski tarihlerde bile böyle olmazken -hani ilkel toplum derizya- günümüzde böyle olması -modern toplum olayı- müslümanlığın eski devirlerde daha iyi kavrandığını gösteriyor. O yüzden saygı göstermeyen müslüman kelimesine , o sıfata uygun değildir. Kaldı ki islamiyetin temelinde olan " dinde zorlama yoktur " hükmü bile herşeyi açıklıyor.

Saygı göstermeyenlere, hz.Muhammed'i, yunus'u ve mevlana'yı biraz daha anlatmak lazım. Olayı özümseyememişler anlaşılan. Zaten bu gibi kişiler yüzünden dinine bağlı olanlar yobaz yakıştırması alıyor.
ateistlerin oruç tutanlara saygı göstermemesi ile aynı durumdur.her insanın, inanç ve ibadetlerinin eleştiriye kapalı olması gerekmektedir.

edit : yazım hatası düzeltilmiştir.
bir özürü yoksa ben de saygı göstermem.çünkü oruç tutmak islamın 5 şartından birdir.
sadece yeme-içme olarak değerlendirilmemesi gereken durum. nerdeyse apış arasına kadar vücudun tüm hatlarını gösteren kıyafetler giyen hanımefendi!!! arkadaşları ve sigarasını dibine kadar körükleyen beyefendi!!! arkadaşları gördükçe "tutmayanların tutanlara saygı göstermemesi" genellemesinin de yapılmasının beklendiği durum.
evet, bence de herkesin tuttuğu kendinedir ama herkes empati yapmayı alışkanlık haline getirmeli ve tutan tutmayana, tutmayan da tutana saygı göstermelidir.
ramazan ayında su içip, yemek yiyenlerin linç edilme noktasına getirildiği göz önünde bulundurulunca haklılık payı olan tespittir. yanlış olan, genelleme yapılmasıdır.
Tarafımca yapılması uygun görülmeyen olaydır.
ramazanda yarım ekmek yiyen birine ters ters bakılır, hatta daha da ileri gidilip o kişi tartaklanırken, "genelleme yapmayın, bi çoğu da hoşgörülü" diyenlerde birisi de orda olmaz, orda olsa bile "napıyorsunuz siz" deyip tavrını belli etmez, kusura bakma ama ona hoşgörü denmez.

"nasılsa benim yerime döven var, ben de karışmayıp müslüman imajını kuratarayım bari" tavrının adı hoşgörü değildir.

ayrıca birisinin yemek yediği için, dışlanması, tartaklanması, hakarete uğramasının çok yüksek cezaları olmalıdır ki kişisel özgürlükler korunabilsin. ramazanda açılan dükkanı taşlayanlara kafadan 30 sene ceza verilirse o zaman anca girer kaz kafalarına özgürlüğün tanımı.

ayrıca istediğim zaman yemek de yer, sigara da içer, sevgilimle de istediğimi yaparım. yasalara uygun olmak kaydıyla. hiç kimsenin de ne bir laf söylemeye ne de fiziksel bir güç uygulamaya hakkı yoktur. birisi ibadet ediyor diye kimse hayatında bir değişiklik yapmak zorunda değildir. yoksa tutanlar bana mı tutuyor orucu. sinirlenip sağa sola sataşacaksan hiç tutma, yardımcı olmak zorunda mıyım sana?

son olarak da oruçluyken yanında yemek yenilmesinden rahatsız olan gocunan insan varsa o oruç zaten haram olsun. esas ibadet bunlardan etkilenmemeye çalışıp, iradeye hükmetmektir.

bir de fişlenme mevzusu vardır bazı yerlerde. örneğin muhafazakar bir hocanız varsa okulda ramazanda oruç tutmadığınızın bilinmesini istemezsiniz. bu saygıdan öteye gidip görevin kötüye kullanılmasına yolaçar ama yapılabilecek bir şey yoktur. yaşadığımız ülke böyledir, oruç tutmayanların dövülmesi serbest olsa ülkenin yarısı eline sopa alır sokağa çıkar ama sorarsanız din kötü bir şey değildir, süperdir, hümanisttir, mevlana falan vardır -görse suratınıza tükürür o ayrı-.
ramazanda ankara üniversitesi fen fakültesi yemekhanesini satır ve döner bıçakları ile basıp bir kız öğrencinin ölümüne neden olan gazi beden eğitim fakültesi sözde müslümanları buna örnektir. ama asıl müslümanlıkta zorlama yoktur. bastırılmış egonun cahilce dışa vurumu sonucu oluşan katliamlar ülkemizde çoktur.
şimdi saygı kavramını işimize geldiği gibi algılarsak işin içinden çıkamayız..ulan sen ramazan vakti oruç tutan herkesin bulunduğu bir ortamda sigara içip büyük bir iştahla yemek yersen sana neden saygı duyayım..madem bu kadar hoşgörü adamısın oruç tutan kişinin o anki psikolojik durumuna saygı göster belki adam sinirli o an senin pişkin pişkin karşısında yemek yiyip içmene tahammül edemedi ters birşey söyledi küfür etti.çağdaş ve hümanist anlayış söz konusu ise, bana göre oruç tutmayanlar da bu tavırlara saygı göstermeli.
saygı gösteren saygı bulur. eğer oruç tutmayan biri oruç tutana karşı saygılıysa, yanındakinin oruç tuttuğunu göz önünde bulundurarak davranıyorsa saygı görür. ama sen özellikle adamın yanında suyunu, sigaranı içiyorsan fazla birşey bekleme. * *
günahtır.

eğer karşıdaki kişi, oruç tutanın yanında bir şeyler yiyip içiyorsa* ve böyle bir durum ortaya çıkmışsa iradesizlik,

eğer oruç tutan kişi oruç tutmayana, oruç tutmadığı için baskı gösteriyorsa "dinde zorlama yoktur" ilkesine aykırılık gözlenir.

islam dininde, yanlış kabul edildiği halde ülkemizde bu gibi durumlara rastlanması üzücüdür.
aslında olay tam tersi (bkz: Oruçlu insanın onunde yemek yiyen troller)