bugün

bu gün tesadüfi olarak dinlediğim hayat berbat şarkısının bestesi; bob dylan ın mr tambourine man innden alınmıştır.hoş bir sedadır..
nilüfer şarkısını enfes yorumlayan, son yıllarda yorumladığı şarkılarla sadece beni değil,arabesk dinlemeyen tüm çevremi etkilemeyi başarmış sanatçıdır.
arebeski zirveye çıkaran isim.tanrı istemezse,mahsun kul,usta,dinleyin geceler ve birçok unutulmayan parçaları yorumlamış olan sanatçı.ayrıca uzun hava ve türküleri de süper okuyan yorumu ve sesi tartışılmaz olan yüce sanatçıdır.
Bir filminde 'içki nasıl bırakılır' dersi veren büyük üstad.
Kendisini ip le bağlatarak bırakmaya çalışmıştır içkiyi. Hatta daha ileriye giderek kız a silah verip ''içki içersem beni vur'' diyecek kadarda gözü dönmüş bir senaryonun kurbanıdır.
müziğin sınırlarını zorlamış, az bulunur insandır.
Mutluluk kapımı çalmadı gitti
Dalımda bir yaprak görmedim usta
Murat yalan imiş umutsa hayal
Böyle yaşamaktan bıktım ben usta
Bıktım ben usta
Böyle yaşamaktan bıktım ben usta

diyerek insanı transa geçiren adam.
benim çocukluğumda, babamın dinleyip beni de dinlemek zorunda bıraktığı sanatçı. severim ama şarkılarındaki psikolojik durum içler acısıdır. öyle bir psikolojiyle büyümek öldürür insanı. dünyaya hep acı çekmek için gelinmişlik duygusu,her sevdanın sonunun ayrılık olduğu düşüncesi ve buna müteakiben kendi halinde sap gibi kalma hep müslüm babanın eseridir hayatımda . herşey iyi güzeldi ama son dönemdeki " brrrr", topkek, avea vs. reklamlarıyla karizmasına çizik atmış büyük sanatçı. sesine gölge düşüyor baba.
annesi babası tarafından öldürülmüştür.etkilerini üzerinden atamamış ve babasıyla uzun süre görüşmemiştir.sorulara geç veya ilgili görünmeyen cevaplar vermesi, sanıldığının aksine sürekli ickili olmasından değil, hastalığından dolayıdır. ayrıca müslüm baba bu talihsiz kazadan sonra adana'da bir hastanenin morguna, öldü sanılarak konulmuştur. ancak müslüm baba bunun da üstesinden gelmeyi bilmiş ve morgdan kendi çabasıyla çıkmayı başarmıştır.
arabeskin babası.başka söze ne hacet.
türkiye de 60 yılların sonundan günümüze kadar türk müziğine damgasını vurmuş sanatçıdır. arabesk dediğimiz türün babası olarak tabir edilir ama bence bu adam ne söylerse o şarkıyı kendisinin yapan bir deha. şarkılar genel de ilk duyduğunuz isimlerden dinlemek hoşumuza gider ama müslüm gürses tarafından yorumlanan eser sanki daha önce hiç dinlememişiz gibi gelir. başka bir tat başka bir hazdır. her şarkısı ayrı bir olaydır.
(bkz: unutamadım)
(bkz: kalbim)
(bkz: sende kalmış)
(bkz: sensiz olmaz)
(bkz: yıkıldım sevgilim)
(bkz: nilüfer)
ve bunlara eklenebilecek çok sayıda eser. muhteşem bir icracıdır kendisi.
artık "r" leri söyleyemen şahsiyet
(bkz: müslüm gürses li panda reklamı)
emekliye ayrılma zamanı gelipte geçmiş olan zira görmeye tahammül edemediğim sanatçı.
çağa ayak uydurmaya çalışan ve bu konuda kaliteli birkaç insandan yardım alan şarkıcıdır. müslüm gürses arabesk müzikle ünlendi aklımızda müslüm gürses denilince rakı masası, kendini jiletleyen tipler, isyankar ruhlu dertli insanlar geliyordu. fakat son beş altı yıldır müslüm gürses bir değişime gitti ve dinleyici kitlesine yeni katılımların olmasını sağladı. çoğu genç insanın sevdiği teoman, şebnem ferah, kenan doğulu gibi şarkıcıların şarkılarını coverladı. sezen aksu ve enbe ile düet yaptı, bir ajda pekkan şarkısı seslendirdi. gitti garbage'nin the world is not enough adlı şarkısını hayko cepkin'e düzenlettirdi ve bir ömür yetmez ki şeklinde seslendirdi. evet eski toprak olup da var mı bu adam gibi müzik bakımından çağa ayak uyduran, müziğiyle gençlere hitap etmeyi başaran. saygılar müslüm gürses.
Adam iyidir hoştur da, abi adam panda reklamıyla bütün büyüklüğünü kaybetti bence. Dondurmaya 'donduğğyma' diyor. Daha ne olsun.
nilüfer şarkısıyla beni benden almıştır.
reklam yıldızı.
sürekli reklamlarda kendisi.
türkiye'de permatik kullanımını arttıran, jilet fabrikaları sahiplerine köşeyi döndürten insan.
insanlar ikiye ayrılır.. müslüm gürsesin istanbul sokaklarıyla ağlayanlar ve ağlamayanlar..

8. saniyede o piyano seslerini duyduğum anda içli köfteselleşiyorum ben..

valla kah dalga geçmek için kah harbi harbi ağladığım çok oldu bu şarkıda.. günlük hayatımda aslında playlistime almadığım ama bi şekilde yutuptan açıp dinlediğim şarkılar playlistende de top 10a giricek bi şarkı..

keşke de istanbulda olsaydım vapura binseydim..

istanbul da demez müslüm gürses ıstanbul der..

dünyam döndü zindana demez.. zındaana der..

"sevdiğimi verin bana ıstanbul sokakları"
hiç birşey için olmasa da sırf bu şarkı için ''sen çok yaşa baba büyüksün'' denilesi insan.
http://fizy.com/#s/15h49v
(bkz: elimde değil)
permatik sirketleriyle zamanında ortak çalışan konserlerinde insanların kendını kestığı yavaş konuşan yavaş hareket eden doğuştan cool olmayı başarmış insan rock bile yorumladı ne diyelim.
aylardır müslüm gürses dinliyorum, iki haftadır ishalim, ne pantolonum kaldı ne kuru halim yahu..
"usta" isimli şarkısıyla olayı bitirmiştir.
Kırodur.
(bkz: kıro)
http://www.youtube.com/watch?v=47ibclznLDM
-oğlum rakının yanına mezeyi unutmayın!
açık ara en fazla dinlediğim şarkıcıdır. Türkiye'nin en güçlü erkek sesine sahiptir. Allah uzun ömürler versin diyorum. Keşke jazz da söylese diyorum bazen ama o zaman da müslüm baba olmazdı galiba.