1. 1.
  Beyin felçli olarak doğan Christy Brown, hastalığı nedeniyle hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkum bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Christy sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azmin de yardımıyla hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonucunda ise sakat vücudunun içinde gizli olan zeka ve yazma yeteneği ortaya çıkacaktır.

  Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, sonraki yıllarda Christy Brown;un irlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlayacak ve azimle çalışmanın sonucunda imkansız diye birşeyin olmadığını tüm insanlığa gösterecektir.

  Christy Brown;ın ölümünden dokuz yıl sonra birde filmi cekilmiştir.film, yazarın hayatından kesitleri anlattığı kitap olan Sol Ayağım ;ın sinema uyarlamasıdır. Kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlendirici olabilmeyi başaran filmin, azim ve umut hikayesi olarak vereceği evrensel mesajları var.
  8 ... kacak kelebek
 2. 2.
  Jim Sheridan ve Daniel Day-Lewis;in birlikte çevirdikleri ilk film olan Sol Ayağım (daha sonra In The Name Of The Father ve Boxer;de de birlikte çalıştılar), 1989 yılında en iyi film dahil olmak üzere toplam 5 dalda Oscar;a aday oldu ve Daniel Day-Lewis ile Brenda Frickera oyunculuk dallarında ödülü kazandırdı
  4 ... kacak kelebek
 3. 3.
  felçli olmasının dışında içten hesaplı, kıskanç, bencil çocuk Christy Brown'un hikayesi. *
  6 -1 ... cikarinbeniburdan
 4. 4.
  1989 yılı, ingiltere - irlanda ortak yapımı film...

  Yönetmen
  Jim Sheridan

  Oyuncular
  Daniel Day-Lewis (Christy Brown)
  Brenda Fricker (Bayan Brown)
  Alison Whelan (Sheila)
  Kirsten Sheridan (Sharon)
  1 ... ferrole
 5. 5.
  beyin felci olan bir çocuğun bir nevi sol ayağıyla dünyaya isyan etmesini anlayan,gerçek yaşamdan alıntı olan,daniel day lewis denilen insan demeye dilimin varmadığı insanın aşmış bir oyunculuk sergilediği taş gibi bir film.
  3 -1 ... pulp fiction
 6. 6.
  her okunduğunda farklı duyguları bir anda tüketen kitap.
  2 -1 ... kacak kelebek
 7. 7.
  okul kütüphanesine geçen sene aldığım ve okunacaklar listesinin başında olan kitap.
  2 ... minti
 8. 8.
  (bkz: sergen yalcin)
  4 -2 ... hendrix
 9. 9.
  en iyi erkek oyuncu ve en iyi yardimci bayan oyuncu dallarinda, 1990 yilinda oscar almis, 1989 yapimi jim sheridan filmi.

  (bkz: daniel day lewis)
  1 ... faidelibilgi
 10. 10.
  azimle sıçan taşı deler mesajını veren kitap. finalinde bayağı duygulandırır, yaşama hırsını zorluklara, güçlüklere rağmen ayakta kalmayı aşılar.

  bir de yazarın* ergenlik yıllarını anlatan devam kitabı vardır.
  ... spaltula