bugün

kendini atatürk sanan, cümle arasına çocuk yazarak atatürk etkisi yaratabileceğini düşünen saçma sapan mektubumsu. forward mail aracılığı ile ulaşmıştır bana kadar.

> Utandım çocuk,
>
> Beni anlatan bir film yapmışsın çocuk. Kızgınım, utanç içindeyim. Sana değildir kızgınlığım. Filmdeki Mustafa'dan da utanmış değilim. Başaramamışım. Bundandır utancım. Komutam altında bu vatan için kanını akıtan mehmet'lerden utandım. Özgürlük demiştim çocuk, benim karakterimdir. ilim demiştim çocuk, tek yol göstericidir.
>
> Karanlıktan korkardı demişsin benim için. Korkardım evet.
> Bu ulusu boğmak üzere olan karanlıktan korktum. Ama insaf be çocuk, korkup da kaçmadım ya. Söküp atmadım mı o karanlığı bu ülkenin üzerinden? Diktatör demişsin bir de. Hiç okumadın mı çocuk? Nerede benim nesilleri emanet ettiğim Öğretmenler? Anlatmadılar mı sana? Başkomutan olarak cepheden cepheye koşarken, ülkede hala padişahlık rejimi varken ve bütün kararları tek başıma verebilecekken neden bir meclis kurdum ben çocuk? Böyle diktatör olur mu? Ah be çocuğum. Neden, nasıl düşman ettiler seni bana?
> Baktım aşktan, sevgiden, aileden bahseden güzel şeyler yazmışsın bugüne kadar. Belli iyi bir insansın. Çalışkansın, zekisin.
> Hacıları, hocaları anlarım da çocuk, seni anlayamıyorum. Onlar hiç sevmedi beni. Yüzyıllardır süren iktidarlarını aldım ellerinden. Kara cüppeleri ile çöktükleri milletin ümüğünden çekip aldım hepsini. Sevmeyecekler beni elbette çocuk. Peki, sen çocuk, sen neden kol kola girdin bu kara kalplilerle?
>
> Dedim ya çocuk sana değil kızgınlığım. Başaramamışım. Anlatamamışım demek ki özgürlüğün kıymetini, bağımsız bir ulusun, onurlu bir bireyi olmanın ne büyük bir nimet olduğunu bunca konuşmamda. Yazık olmuş be çocuk. Onca vatan evladının kanına, onca ananın göz yaşına. Veremem ki şimdi hesabı çocuk, ne o gencecik bedenlere, ne gözü yaşlı annelere. Bu muydu uğruna bizi ölüme gönderdiğin vatan derlerse, bu nesiller miydi ölü evlatlarımızın kanıyla kurduğun ülkeyi emanet ettiğin diye sorarlarsa ne derim ben onlara be çocuk?
>
> Olmadı be çocuk olmadı.
>
> Taner Yenidogan
> 6 Kasım 2008

vay canına ne kadar da çok atatürkçülük oynamak isteyen varmış be?!
(bkz: demagoji)
büyük ihtimal chp gençlik kollarının yaymaya çalıştığı bir forward-maildir.
nedense bu tipler can dündar'la karşı karşıya geldiklerinde sus pus oluveriyorlar.
komik bir yazı. daha ne kadar bu haksız ve saçma karalama kampanyalarına devam edilecek bilmiyorum ama son bulsun artık, can dündar'ı yaka paça ülke dışına atmadıkları kaldı.

(bkz: can dündar akıllı olsun akıllı)
hani derdik ya eskiden bazı insanlar atatürk ün ismi arkasına saklanıyor istediklerini söylüyorlar böylece diye, yani artık bu atatürk ün ismi arkasına saklanarak söylemek istediklerini söyleme metodunda nirvanaya ulaşıldığını gösteren bir durum. zira yazan kişi utanmadan direkt olarak atatürk ün azından yazılıyor.

böyle bir yazıyı yazana ne söylesem herhalde silineceği için yazıyı yazan çok hücreli yaşam formuna biraz kişilik geliştirmesini bütün türk toplumunun sevdiği ve saydığı bir insanın azından kendi garip fikirlerini dillendirmemesini ve son olarak çay koymasını söylemek istiyorum.

kaçınılmaz olarak

(bkz: aferin çok iyi düşünmüşsün)
Atatürk'ün ilk defa asker tarafını bırakıp sivil yanını gösterdiği için olsa olsa teşekkür mektubudur.
çok merak ediyorum atatürkçü geçinenlerin elinde acaba kalpaklı fotoğrafından başka fotoğraf var mı?
(bkz: zamazingodan hikayeler)
valla arkadaşlar, küfür etmeyeyim diyorum ama malesef engelleyemiyorum kendimi.
yazarının aklını fikrini beynini sikmek istediğim mektup.
özellikle şu bölümünü okudukça sinirleniyorum, böyle anlayışsız hayvanlarla aynı oksijeni solumak koyuyor adama.

--spoiler--
Karanlıktan korkardı demişsin benim için. Korkardım evet.
> Bu ulusu boğmak üzere olan karanlıktan korktum. Ama insaf be çocuk, korkup da kaçmadım ya. Söküp atmadım mı o karanlığı bu ülkenin üzerinden?
--spoiler--

ulan gerizekalı, ulan denyo, hıyarağası, nası anlatılmış filmde? Atamız karanlıktan korkuyordu kaçıyordu mu denmiş, ülkenin üstünden karanlığı söküp atmadı daha da beter bataklığa sapladı mı denmiş, hayvan oğlu hayvan, nerenle izledin bu filmi, hatta izledin mi?

(bkz: lan ben neyse bir sey demiyorum)
(bkz: soytarılık)
yahu dostlar şaşmayın.bu mektup:

" - senin eline diken bataa mı?
- batmaa mı?
- senin elin kanaa mı?
- kanamaa mı
- ıslak mendil?
- olmaa mı?
- kaat mendil?
- olmaa mı? " bağlamında bir mektuptur.
kendisini mustafa sanmakla kalmayıp bir de bunu herkese farkettirmekten korkmayacak kadar cahil bünyenin yazdığı cümlecikler bütünü. gerçekten yazık olmuş. kendisine atatürkçü deyip böyle şeyler yapan insanlar bile bunu yapıyorsa yazık olmuş...
atatürkçülügü kanırttı oyu %20 de kaldı, şimdi mustafa yı kanırtıyor araya çarşaf başörtüsü çeşnisi yapıyor, türk milletinin basına gelen en büyük talihsizlik olan chp icraatlarına devam ediyor. yakında pkk lıları yine meclise tasıyacak sinyaller kuvvetli, ankaraya murat karayalcın ı aday koymakla bunun ilk sinyalini verdi, yakında pkk ankarada chp den büyükşehir e yarısacak.
(bkz: mustafa dan can dundar a mektup)
(bkz: aramaya inanmak)
(bkz: postacının polemikçilere mektubu)
daha çok ekmek yiyen çıkar buradan diyorum.

ağzı olanın mustafa * için konuşmasıdır.
mustafa kemal atatürk'ün gecenin bir yarısı can dündar'a görünmesinden daha az korkutucu olan sosyal içerikli mesaj şeysi.

Eğer korkudan altına sıçarken bağırsakları patlamazsa ne olayım.
can sikintisindan ne yapacagini bilmeyen biri tarafindan yazilmi$ sacma sapan yazi.

Sen kimsim ki lan ataturk yerine koyuyorsun kendini. O degil birde buna 'vuav cok duygulandim hemen forwardliyayim' diyen zihniyet vardir ki bunlarda var olduklarini gosterince uzerler adami.
taner erdoğan diye bi oluşumun kendini atatürk yerine koymak gibi saçma bir eylem yaparak can dündar kişisine yazdığı mektup.
zaman öldürmece.
bir arkadaşımın yorumu:
[23:33:45] <%Serkan> öbür taraftan mı yazmış
"bu yaptığın filmin gelirini mehmetcik vakfı'na bağışlamayı düşünür müsün?" düşünmezsin kuzucuğum düşünmezsin...

"nobel ödülü de ister misin kuzucuğum?" istersin istersin...

edit: genç bakış programında bu soru* kendisine sorulmuş, ve cevap olarak alaylı bir kem kümden sonra "bu tip filmler çekmek için kullanırım" kabilinden bir cevap alınmıştır.
cevap;
(bkz: mustafa kemal ataturk un taner yenidogan a mektubu)
taner yenidogan isimli bir zat-ı muhteremin ilkokul düzeyindeki anlatımıyla mail kutularında vücut bulmuş mektubu diyelim. ve sözümona çok çok atatürkçülerin yeni marşı olmuş name.

can dündar ata'nın kendi iç sesini kendince volümlendirerek, tekniği fena olmayan bir film çekti. o kendi sakızlığında dilediğince sündürdü diyelim fikrini zikrini.

tepkiler geldi, açıkoturumlar yapıldı. biri de çıktı ajite mantıklı bir şeyler çızıktırdı buna.

durup da duruma dışardan bir gözle bakınca. "atatürk hepimizin alt karakteri olmuş" diyorum. istediğimiz gibi konuşturuyoruz adamı. sonuna da karizmatik imzasını çakarak şizofrenimize alet ediyoruz onu. ki şizoda ana karakter bilmez yaptığını alt karakter farkındadır ama olanın bitenin. şimdi onların tarzı gibi olacak ama "yattığı yerden mozaleye ya kafasını vuruyor ata ya da göbeği tuta tuta gülüyor acziyetimize"

filmi bizzat gördüm ve çok da beğenmedim. zamanlaması cidden kötüydü; kimilerinin ağzına bir parmak bal çalıp yağla çok güzel gider deyip ekmeğe sürüldü belki de bilemiyorum. ama yani "karanlıktan korkuyor demişsin çocuk evet korkarım onların karanlığından" gibi ucuz bir tabir de hiç saygı uyandıran bir argüman değil gözümde.

o sahnede ata yerilmek istenmemişti naçizane fikrimce. o kadar parasız günler geçiriyordu ki o zamanlar mum alacak para bile yoktu gibisinden bir anlatım vardı. ama isteyen yine çekti ucundan bucağından kendi rüküş laflarıyla "ne diyon lan sen" geyiği çevirdi.

ayrıca bu kadar köklü değişiklikleri halka kabulettirmek belli bir diktatörlüğü gerektirirdi ve salt kötü karakterlik bir özellik değildir bu, bu kadar abartılacak.

asıl sana yazık çocuk!!! *
ilkokulda öğrendiklerini ezberleyip yasa bellediğin için.
özgün düşünemeyip başkasının ağzıyla beni konuşturduğun için.
o günlere empati kuraamayıp ztarfukslarda kayfeni yudumlayıp vatanı kurtardığını sandığın için asıl sana yazık!

siroz olası geliyor insanın...
saçmalamakta sınır tanımamaktan öte hiçbir şeydir.
güncel Önemli Başlıklar