bugün

genelde mecaz anlamda kullanılabilitesi yüksek cümledir. büyüklerin küçüklere söylemesi daha sık görülen şekli olmasına rağmen tersi de yaşanabilir. ne gibi durumlarda kullanıldığına örnek olarak:

evin babası eve gelir ve faturalara baktığında telefon faturasının bir hayli yüklü olduğunu görür. aile bireylerine sorar, soruşturur ve evin ufaklığı, küçük oğlan çıkagelir:
- oğlum, bu numarayı sen mi aradın?
- evet baba ben aradım.
- neden aradın peki çocugum?
- oyuncak veriyorlardı babacığım.
- yaaaa.. konuştun mu karşıdakiyle hiç? yoksa sadece arayıp kapadın mı?
- konuştum babacım..
- peki ne konuştunuz oğlum?
- amcanın birisi çıktı. biraz konuştu, sonra ığğğğğğğğ sonraaaa...
- eee sonra ne oldu oğlum?
- arabayı yollamak için ev adresimizi istedi.
- peki sen ne dedin? verdin mi?
- yok baba vermedim. sen öğrenir de kızarsın diye vermedim. nasıl iyi etmiş miyim?
- aferin çok iyi düşünmüşsün evladım. çaaaaaaaaaaaaaaatttttttttttt * * * * * * *

edit: imla
uktedir
bir tebrik cümlesi.diger meali ile ulan benim kafam buna basmamıstı anlamınada gelir *.
pot kırana söylenen ezici cümle.
aragaz sözü
karşıdaki arkadaşa ''sanki ben bunu aklıma getiremedim de ayar verdiğini sanıyosun gerzek '' anlamında da kullanılır. yermedir, sitemdir.
yapılan şeyin anlamsız olduğunu, kuş kadar beyninin bile olmamasını ifade eder.
diğer türlüsü için ''çok hoş düşünmüşsün,ben bunu aklıma getirememiştim,destekliyorum seni, tebrikler'' anlamında kullanılır. (bkz: yalaka mode on)
zamanında sözlükte yaşanmıştı.. bence en manyak ayardır:

başlık: besiktasli olmadan adam oldugunu zanneden insan
ilk entry: erkek adamin renkli takim tutmayacagindan haberi olmayan insandir
ikinci entry*: (bkz: afferin çok iyi düşünmüşsün onu)
(bkz: afferin bunu cok iyi dusunmussun)
bir kadının agzından kesinlikle duyulamayacak söz.
mümkünse hayatında hiç övgü almayan insanlara söylenmelidir yüzlerindeki o ifade görülmeye değerdir...
ayar vermek için kabaetini parçalayan kimi yazarların yazmaktan bıkmak bilmediği söz öbeği. daha fazlasını yazıp ortaya birşey koyacak kabiliyeti de yoktur bunların, gider yazar aynen bu cümleyi sonra ayarmatör filan sanır kendini. şefkat göstermek lazım. yazık tabi bence de.
"iyi halt yemişin" demenin alengirlisi.
ışıltılı bir cümledir.parladığı an: başka biri sizin adınıza size sormadan karar vermiştir ve buna karşılık verilen tepki olduğundadır.sönük kısmı ise kimilerinin kendini üst safhada görüp takdir etmeye muktedir gördüğü andır-ki takdir edilmek ezikliğin kabuludür bir bakıma-.
sözlük jargonuna dahil olmuş bir tümcedir.

hatta bi de anım vardır.
sözlüğe yeni teşrif etmiş bir yazarın, hafif malca olan girdisini refere ederek; "aferin çok iyi düşünmüşsün" bakınızı verilir. ardından sözlük jargonundan bi haber garibim yazarım özel mesaj ile geri döner.

--spoiler--
gerçekten çok teşekkür ederim.
benim fikirlerimi destekleyen birinin olması gerçekten çok hoş. *
--spoiler--
acayip bir ayar verme cümlesi. örneklendirelim.

başlık: sagopa ve ceza türkiye nin en iyi soz yazarlaridir
ilk entry: ben bunu böyle düşünüyorum dostum. daha iyiyim diyen varsa çıksın ortaya.
ikinci entry(24 ayar): (bkz: aferin cok iyi dusunmussun)
mecazi hali dışında da algılanabileceği için çatık kaşlarla söylenmezse tesir etmez, eger tek basına kullanılcaksa tamamiyle beden dilinize göre anlam kazanacak bir cümledir. *
vazgeçilmeyenlerdendir.
bu ne şimdi gerizekalı demenin bir başka yolu.
adam olanı mahveden sözdür. genelde, bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olan şahsiyetleri ele güne rezil-kepaze etmek maksadıyla kullanılır.

- bu sözü kullanan kişileri takip edin, onlarda; ışık ve aydınlık vardır.
ben dahil pek çok yazarın ilk yediği ayar cümlesidir... *
sözlükte doğru düzgün cümle dahi kuramayan ne kadar geri zekalı var ise, hepsinin de kullandığı söz öbeği.
edit: ne kadar da çok geri zekalı varmış lan bu sözlükte.
bazen çok bilmiş dalyaraklarında sarfedip amaçsızca kullandığı cümle.
yalaka ve taklacı tipleri motive eden cümle. lafı duyan zevat vücudu belden yukarıya iter. kafasını biraz yukarıya kaldırır. birkaç saniye etrafa mağrur mağrur bakar. bu gurur yoğuşması sırasında etrafını duymaz. herkesten daha yüksek mertebede olduğu hissiyatına kapılır.
B:hocam o soruyu benzerlik teoreminden yola çıkarak çözdüm!
H:sonuç doğru mu peki baktın mı cevabına?
B:evet doğru hocam.
H:aferin çok iyi düşünmüşsün.
herhangi bir başlık altına yazacak bir şey bulamayanların kurtarıcısı. bırakın artık bunları.
artık neredeyse her başlığa atılan entry.

(bkz: post kasmak)