bugün

ilk canilik diye çevrilen film.
başlık açılmaması beni üzdü açıkcası ya da aramaya inandım.
--spoiler--
Henri 5 dolar gibi küçük bir para çalmaktan dolayı suçlu bulunur ve en azılı suçluların yattığı Alcatraz'a gönderilir. Burada kendisine işkence yapan ve yaşamını zindana çeviren gardiyan Milton'la karşılaşacaktır. Üç yıl boyunca bu azaba katlanan Henri çıktığında, bu sefer bir mahkumu öldürmek suçuyla tutuklanır. Onun davasına çaylak avukat James Stamphill bakacaktır. James'e göre gerçek suçlu Alcatraz'daki sistemdir.
http://film.com.tr/film.cfm?fid=4956
--spoiler-- *Henri Young'ı Jim Carrey sanmıştım. kevin balcon'un oyunculuğu mükemmel.
kısacası harika bir film.
Kıyıda köşede kalmış unutulmuş bir film nedense ama filmi çok beğendim. konusunu da. oyunculukları da. kurguyu da.

---spoiler---

merak edenlere: filmin konusu gerçek hayattan alınma ancak birebir doğru değil. Gerçek hayatta henry young'ın hapiste olma sebebi 5 dolar çalmak değil, zindanda kaldığı doğru ancak filmdeki kadar uzun süre değil, mccain'i bir kaşıkla öldürüyor ancak delikten çıktıktan çok çok sonra. buradan okunabilir : http://www.alcatrazhistory.com/hyoung.htm Şu anda turistik mekan olan Alcatraz’dan hepsi başarısızlıkla sonuçlanan 14 adet kaçma girişimi olmuş.1962 yılında gerçekleşen son kaçış olayında, kaçak hükümlülerin yakalanamamış olmasının sonucunda aynı yıl cezaevi kapatılıyor, hükümlüler başka yerlere naklediliyor. Anladığım kadarıyla Alcatraz'ın kapanma sebebi "insanlık suçu" işleniyor olması değil.

---spoiler---

ancak filmin neden düşük puan aldığı, ve ilgi görmediği sorularıma cevabı gerçek hikayede buldum. Gerçek hikayeden deyip sadece isimleri alır, olayları gişe yapacak şekilde çarpıtırsanız itici oluyor. halbuki fiction deseler, kimse bunu sorgulamayacak, güzel hikaye, güzel oyunculuk diyecek.

Yine de güzel bir film. Özellikle henry young karakterinin ruh hali, hissettikleri çok güzel işlenmiş. Çok inandırıcı.
Kesinlikle izlemeye değer.

Anlamadığım bir diğer nokta da filmin adının türkçeye neden ilk canilik diye çevrildiği. bildiğin birinci dereceden cinayet ya. Olsun.
izlenmesi gereken dizi. harry potter'dan sonra tom felton'u farklı yerlerde görmek güzel.
görsel
1995 yapımı 122 dakikalık marc rocco filmi. 7.3 imdb puanına sahip görsel

--spoiler--
Film yavaş ilerlemesine rağmen, kendini izletiyor. Oyunculuklar harika, özellikle kevin bacon ve gary oldman.

Gerçek bir alcatraz hikayesi demek mümkün, fakat olaylar birebir yansıtılmamış. filmin sonu güzeldi, sadece olmamış dediğim tek şey christian slater'di. Başka bir oyuncu daha iyi otururdu role, oyunculuğu film için baya vasattı. milton glenn'i 10 dakikadan az gösterdiler, oysa benim izleme nedenim bu adamdı..
--spoiler--
gerçek bir karakterin hikayesine ev sahipliği yapan, ailesi olmayan henry -yada henri- 'nin açlıktan ölmek üzere olan kız kardeşi için dükkanın birinden beş dolar çalmasını ve henry'nin alcatraz'a yollanmasını kız kardeşinin de yetimhaneye gidişini konu edinmiş filmdir. dört arkadaşı ile hapishaneden kaçma girişiminde bulunduktan sonra iki arkadaşının ölmesi ve birinin de henry'i ispiyonlamasının sonucu olarak henry, üç sene boyunca ışık görmeden ve senede yarım saat olacak şekilde dışarı çıkarılmıştır. insan haklarının tamamen ihlal edildiği, insanlık suçlarının işlendiği hapishane ve orada işleyen düzene dikkat çekmek amacıyla çekilmiş 1995 yapımı filmdir. hapishanenin resmi sayfasına girdiğinizde suçlamaların reddedildiğini görürsünüz.
(bkz: alcatraz)