bugün

hiçbir zaman çıkmayacak kramplar diye tanımlayacağımız kaslarla ilgili lanet bir hastalıktır, tedavisi mümkün değildir.
(bkz: multipl skleroz)
sinirlerin birbirine temas etmemesini sağlayan, miyelin adlı maddenin yok olmasından kaynaklanan ve buna bağlı olarak sinirlere iletilen mesajların düzgün bir şekilde iletilmesini bozan merkezi sinir sistemi hastalığı.
Şu sıralar serdar ortaç ın gündeme geldiği hastaligin adı.
(bkz: multipl skleroz)
multipl skleroz. beyin ve omurilik kokenli bir hastalik. tehlikelidir.
açılımı multipl skleroz olan otoimmün bir hastalıktır. nedeni bilinmiyor ve henüz tedavisi de bulunmamıştır. ms hastası olduğumu öğreneli daha birkaç ay oldu fakat aslında yıllardır ms hastasıymışım beni çok rahatsız edecek ataklar olmadığı için hastaneye başvurmakta bu kadar gecikmişim. sanırım hala kabullenemedim hastalığı oysa sık geçirdiğim ataklar her sabah yaptığım doktorun bile işe yaramaz dediği iğne hayatımı alt üst etti. ne okuluma devam edebildim ne dışarı çıkabildim tek başıma tuvalete bile gidemedim. ayrıca hastalığın iğrenç yanlarından biri de kasıklarınızdaki kaslara zarar vermesi tuvaletinizi olduğu halde çok sıkışsanız bile yapamıyorsunuz ve bu da inanılmaz bi ağrıya neden oluyor. ve daha bir sürü şey beni en çok üzen şeylerden biri de ataklardan sonraki kalıcı hasarlar elimde gözümde ve bacaklarımda aylarca ve defalarca hem damardan hem hap olarak kortizon kullanmama rağmen geçmedi hiçbiri. belki iyileşme süreci biraz da benim yüzümden kötüye gidiyor tüm doktorlarla aramı bozdum hastaneye yatmam gerektiğini söyledikçe onlar ben kaçıyorum bu durumdan. istediğim yaşadığım süre boyunca kimseye muhtaç olmamak. daha 20 yaşında anneme beni yıka demek çok dokunuyor bana
1866 yılında ilk kez Vulpian ve Charcot tarafından tanımlanmıştır. Miyelin hasarına yol açan hastalıklardan en sık görülenidir. Multipl Skleroz (MS), santral sinir sisteminin demiyelinize bir hastalığıdır.
(bkz: Microsoft)
kötü bi hastalıktır. yakın arkadasımda var. garibim benim.. insan üzülüyor
Hastalık sürecini yavaşlatan ilaç sgk nın geri ödeme listesinden çıkartılmış. (Tek dozu 57.000 tl ve zor bulunan bir ilaç bu arada).

(bkz: Sağlık hizmetlerinin çok iyi olması)