bugün

(bkz: modern muzik akademisi)
hangisi adam dovmek icin daha iyidir ? kung fu mu, karate mi, kick box mu ? aikido mu judo mu ? gibi baslayan ve saatlerce uzayip giden butun sorularin cevabi olan dovus sanati.

nasilki teknoloji, mevcut teknolojiyi kullanarak gelistirilir ve yenisi her zaman eskisinden daha iyidir; dovus sporlarida boyledir. MMA su anda en son gelistirilen dovus sanatidir.

degisen ihtiyaclara, tekniklere ve tehditlere gore gelistirilmistir.

MMA genelde kick box, gures, judo ve brazilian jujitsu tekniklerini kullanir. yapilan bir cok musabaka gostermistirki MMA diger butun dovus sanatlarindan daha etkilidir. henuz bir MMA dovuscusunu deviren bir karateci yada kung fucu duymadim.

bu sozlerim, martial artsi adam dovmek icin ogrenen insanlara !!! isin felsefesini yapicam diyorsaniz buyurun kung fu ogrenin. hayat boyu surer bu ogreti.
" mixed martial arts "dan gelir. gayet açık olduğu üzere çeşitli döğüş ve savunma sanatlarının bir karışımıdır. hangi stili ne oranda karıştıracağı uygulayıcının kendisine kalmıştır. ufc gibi stil, siklet ve kural konusunda fazlaca serbest organizasyonlarda üstünlüğünü açıkça belli eder. özellikle brazilian jiu jitsu nun ayakta olduğu kadar hatta daha da çok yerde de döğüşmeye imkan vermesi nedeniyle sağladığı üstünlük bu tekniğe yönelimi artırmıştır.
Haftada 12 saat eğitimini aldığım dövüş sanatıdır. Türkiye'de Murat Kazgan sayesinde yavaş yavaş tanınmaya başlanıyor.
iki buçuk yıldır eğitimini aldığım spor dalı. bilmeyenlerin anlaması için amerikan güreşinin gerçeği diyebiliriz. öyle kafada sandalye kırma, ringden atma felan yok tabi.
etkinliği tartışılmaz, dünyanın en etkili dövüş sistemidir. striking ve grappling bilgisi gerektirmektedir:
striking: boks, kickboks, muay thai
grappling: güreş, bjj, judo vb.
3 sene kadar uğraştıktan sonra dayak yemekten bıktığım* sözde spor dalı. bildiğin barbarlık, bir mmaciyle bir gladyatörün farkı yok gözümde. artık bıraktım zaten bu sporu, başlamayı düşünenlere tavsiyem; başlamayın. *
ortaya karışık sporudur.

(bkz: sporla çoğalma)
bulgar gülü azis in şarkısı. ne anlama geldiğini merak etmekteyim..
bu işin piri taner erol' dur.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.