bugün

(bkz: modern muzik akademisi)
hangisi adam dovmek icin daha iyidir ? kung fu mu, karate mi, kick box mu ? aikido mu judo mu ? gibi baslayan ve saatlerce uzayip giden butun sorularin cevabi olan dovus sanati.

nasilki teknoloji, mevcut teknolojiyi kullanarak gelistirilir ve yenisi her zaman eskisinden daha iyidir; dovus sporlarida boyledir. MMA su anda en son gelistirilen dovus sanatidir.

degisen ihtiyaclara, tekniklere ve tehditlere gore gelistirilmistir.

MMA genelde kick box, gures, judo ve brazilian jujitsu tekniklerini kullanir. yapilan bir cok musabaka gostermistirki MMA diger butun dovus sanatlarindan daha etkilidir. henuz bir MMA dovuscusunu deviren bir karateci yada kung fucu duymadim.

bu sozlerim, martial artsi adam dovmek icin ogrenen insanlara !!! isin felsefesini yapicam diyorsaniz buyurun kung fu ogrenin. hayat boyu surer bu ogreti.
" mixed martial arts "dan gelir. gayet açık olduğu üzere çeşitli döğüş ve savunma sanatlarının bir karışımıdır. hangi stili ne oranda karıştıracağı uygulayıcının kendisine kalmıştır. ufc gibi stil, siklet ve kural konusunda fazlaca serbest organizasyonlarda üstünlüğünü açıkça belli eder. özellikle brazilian jiu jitsu nun ayakta olduğu kadar hatta daha da çok yerde de döğüşmeye imkan vermesi nedeniyle sağladığı üstünlük bu tekniğe yönelimi artırmıştır.
Haftada 12 saat eğitimini aldığım dövüş sanatıdır. Türkiye'de Murat Kazgan sayesinde yavaş yavaş tanınmaya başlanıyor.
iki buçuk yıldır eğitimini aldığım spor dalı. bilmeyenlerin anlaması için amerikan güreşinin gerçeği diyebiliriz. öyle kafada sandalye kırma, ringden atma felan yok tabi.
etkinliği tartışılmaz, dünyanın en etkili dövüş sistemidir. striking ve grappling bilgisi gerektirmektedir:
striking: boks, kickboks, muay thai
grappling: güreş, bjj, judo vb.
3 sene kadar uğraştıktan sonra dayak yemekten bıktığım* sözde spor dalı. bildiğin barbarlık, bir mmaciyle bir gladyatörün farkı yok gözümde. artık bıraktım zaten bu sporu, başlamayı düşünenlere tavsiyem; başlamayın. *
ortaya karışık sporudur.

(bkz: sporla çoğalma)
bulgar gülü azis in şarkısı. ne anlama geldiğini merak etmekteyim..
bu işin piri taner erol' dur.
Mixed Martial Arts (Karma Dövüş Sanatı) vucudunuzun her yerını kullanarak yapılan dövüş sanatıdır belli bir kural yokdur, kafes dövüşleri Mma'e örnekdir.
en kalaslarından biri ;

(bkz: brock lesnar)
Türkiyede yavaşça gelişmekte olan spor. Ben şşuan bu sporla uğraşıyorum . kısaca anlatmak gerekirse bütün dövüş sporlarının karışımıdır . erkekliğe yakışmayacak hareketler yok (saç çekme , kasıklara vurma vb). kafes dövüşüde diğer ismidir. Şuan ki en büyük organizasyon ufc dir.
Açık ara en çok hız, zeka, güç, teknik isteyen spordur. O bütün dövüş sanatlarını öğrenip uygulamak, hem sağlam kafa hem de sağlam vücut ister. Sanıldığı gibi amaç pata-küte dalmak değil rakibi pes ettirmektir. Pes etmek için genellikle bir yerinizin kırılma ya da bayılma tehlikesi altında olmanız lazım. Tabi hiçbir sporcu sakatlama ya da bayıltma taraftarı değildir. Rakibi pes etmediği halde son çaredir.

Benim en çok sevdiğim mma sporcusu da mamed khalidov'dur.
bjjyi çok iyi bilenlerin genelde diğerlerine göre daha başarılı oldukları spor.
yaşam tarzıdır.
MMA hocalığı yapıyorum diyen herkese inanılmaması gerekmektedir.
Shotokancı adamdan MMA hocası falan olmaz, olacaksa da bakılır ne tecrübesi var, kaç maçı var diye!
Türkiye'de maalesef sağlamı iyiyi geçtim, evrensel anlamda vasat bir tane bile MMA hocası, grubu yoktur, bulunmamaktadır.
yurtdışında da trend MMAyi gruplar halinde öğretmek, veya sağlam sporcusu olanın öğretmesidir.
biZDE NE SPORCULUĞU SAĞLAM OLAN, NE DE MAç (=MMA) tecrübesi olan hocalara sağlam MMA hocası denilebilmektedir.
Çok trajikomik bir durumdur bu!
eğer iyi dövüşçüler var ise boks ve kickboksdan daha iyi zevkli ve eğlenceli bir spordur.
türkiyede hakkıyla mma yapan corvos akademisidir.Bjj ve grapplinginiz iyise yerde kralsınızdır.setup olarak muah thai ve bjj en iyisi olduğunu düşündüğüm spor.
Free fighting'in sistematik şekli sayılır. Hem hızlı ve etkili hem de dayanıklı olmayı gerektirir. Ayakta başlar ve yerde son bulur. Pes ettirmeye dayalıdır.
Rakibi iyi ıslatmadan yere atarsanız daha çok uğraşırsınız. Ama kendinizi de çok yorarsanız bu sefer o çark size döner. Bu yüzden beyni iyi kullanarak uygulayacağınız tekniklerin sıralamasını iyi yapmalı ve rakibi hızlı çözümlemelisiniz.

Ayakta daha çok muay thai ile etkili vuruşlar yaparak ardından judo ve bbj karışımı ile işi bitirebilirsiniz. Finali açısından, eğer yerde daha iyi ve dayanıklıysanız şansınız daha fazla.

Ben de işbu spora kick bokstan başladım. Haftaya da bi kuşak sınavımız var. Adım adım gidebildiğim yere kadar gidicem nasipse. Tabi araya bakalım neler girecek zamanla. Tek uğraşım bu olmayınca ilerlemek de zor olacak gibi.
Mesela bir de annemin haberi olmazsa iyi olur ahah. Kadının duaları tutuyor nasıl mubarekse. Bi ara içtiğim sigarayı birden bıraktım. aklıma bile gelmemeye başladı. Meğer bizimki içtiğimi öğrenmiş. bana da sonradan söyledi. Şimdi tutar "çocuğum aklını başına alsın, bir an önce mezun olup iş sahibi olsun ardından da düğününü yapalım inşallah aamiiin" der. Ben daha finaller gelmeden mezun olur, sonbahara atanır, kışa da evlenirim. Bu arada da yapmaya çalıştığım bilumum hobim olsun uğraşım olsun yalan olur gider.

Şimdi demeyin, "evlenince ölecekmiş gibi her şey bitecekmiş gibi konuştun" diye. Bakalım nasıl adama denk gelicez. iş orda da bitmiyor ki. Sorumluluklar.. sorumluluklar. E bende de illa ne yaparsam yapabildiğimin en iyisini yapmalıyım kafası olunca.. kaptırır giderim heralde ev hayatında da. Gerçi iyi planlamayla halledilebilir belki yapmak istediklerimin çoğu. Ama zamanımın hepsi benim olmayacak, bir de o var.

O değil de ben ne yapıyorum şu an ya?? Mma başlığına gelip evlilikten dem vuruyorum. Sanırım annem çoktan dua etmeye başlamış!
karma dövüş sanatları kulübüdür.
sokak dövüşüne yakın olan bir "spor".
Dünyada son dönemde en populer organizasyondur. Ağır siklet boksunun tyson'dan sonra populerliğini kaybetmesiyle daha da öne çıkıyor. Boks muay thai kick boks güreş judo jiu jitsu stillerinin karmasıdır. En iyi temsilcileri Brezilyalılar ve Amerikalı sporculardır.
1.5 senemi çalan spor, başlayınca bir hevesle en iyisi olmaya çalışıyorsunuz yoğun antremanlar falan sonra ne oluyor ülkende dövüşemiyorsun düzgünce, ama tekniği her daim bileğini kuvvetlendirir yapınız yaptırnız.
sağlam ve teknik bi boksör karşısında hiçbi şansı olmayan. yarak kürek mahalle kavgası. bi boktan anlamayan yurdum ergenleri, yuri boyka yı izleye izleye gaza gelmişlerdir. gerçek maçları izlediğinizde ise hiç filmdeki gibi olmadığını görürsünüz. son derece vasat ve açık vermeye müsait.