1. 1.
  Kondriyom ögesi hâlinde sitoplazmanın içinde bulunan organcık. * * * *
  2 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  Mitokondrilerin temel görevi biyolojik enerjinin sağlanmasıdır. bu nedenle hücrenin enerji merkezidir. mitokondri sayısı ve yapısı mikroorganizmanın enerji temini ve tepkime hızı hakkında ön bilgi verebilir. hücrede mitokondri sayısı değişik olabilir. mikroorganizma hücrelerinde yaklaşık 100 kadar mitokondri bulunur.

  mitokondriler tüm aerob *hücrelerde bulunur. bunlar stoplazma içinde şekil değişikliğine uğramış, lipidçe zengin oluşumlar olup, iç içe hücreler veya odacıklar oluşturan iki zardan meydana gelmiştir. yapısında bulunan DNA bileşim bakımından çekirdek dna'sından farklı olup, enine bölünme veya tomurcuklanma ile yenilenme yeteneğine sahiptir. mitokondrilerin rafa benzeyen iç kısımları krista olarak isimlendirilir. mitokondrilerin krista kısmı elektron taşıma sistemin enzimlerine sahiptir. bu sayede besin maddelerinin taşıdığı potansiyel enerjinin, biyolojik enerjiye dönüştürülmesini sağlar.
  1 ... denizci cakabey
 3. 3.
  değişik bir yapısı bulunmaktadır. birim zar özelliği gösteren iki zarın çevirdiği organeldir. dıştaki düzdür.içteki zar isee dıştakine paralel uzanır ama içeri doğru katlanmalar yapar. içine uzanan yapılar krista adını alır.
  ... kacak kelebek
 4. 4.
  golgi aygıtının komşusudur, hatta filmi bile çekilmiştir.
  2 ... diablo7_
 5. 5.
  hele ki yanındaa bıde endoplazmik retikulum olursa ..bunlar 3hurel gıbıdırler golgi-endoplaz-mitokondri
  1 ... myway
 6. 6.
  kendi dna'sı olan,çift zarla çevrili,krebs çemberi tepkimelerinin gerçekleştiği ve atp üretiminden sorumlu organeldir.kendi ribozomları bile vardır.
  oksijenli sonlunum yapan canlıların hepsinde bulunur.
  ... commodore64
 7. 7.
  Mitokondri, hücre organelerinden biridir. Yunanca mitos (iplik) ve khondrion (tane) kelimelerinden üretilmiştir.

  Boyları 0,2-5 mikron arasında değişir. Şekilleri ise ovalden çubuğa kadar değişkenlik göstermektedir. Bazı hücreler tek bir büyük mitokondri içerebilse de çoğunlukla büyük sayılarda bulunurlar. Bir karaciğer hücresinde sayıları 2500 civarına ulaşabilir.

  Mitokondriler, oksijenli solunum yapan ökaryotik hücrelerde bulunur. Prokaryotik hücrelerde ve memelilerin alyuvarlarında bulunmaz.
  ... tufan tufan
 8. 8.
  Kendine ait ribozomu,Dnası olan oksijenli solunum yapmamızı sağlayan organel. Ayrıca spermlerin mitekondrileri kuyrukta olduğundan ve döllenme esnasında spermlerin kuyruğu dışarda kaldığından oluşan zigotun mitekondrisi sadece yumurta hücresinden gelmektedir. Yani bizim mitekondrimizle annemizin onun ninesinin ninesinin mitekondrisi aynıdır.
  -1 ... bcnolf
 9. 9.
  (bkz: mitokondri)
  ... and oceans
 10. 10.
  hücre organelerinden biridir. Yunanca mitos (iplik) ve khondrion (tane) kelimelerinden üretilmiştir.

  Boyları 0,2-5 mikron arasında değişir. Şekilleri ise ovalden çubuğa kadar değişkenlik göstermektedir. Bazı hücreler tek bir büyük mitokondri içerebilse de çoğunlukla büyük sayılarda bulunurlar. Bir karaciğer hücresinde sayıları 2500 civarına ulaşabilir. Bölünüp çoğalma özelliğine sahiptirler.

  Mitokondriler, oksijenli solunum yapan ökaryotik hücrelerde bulunur. Prokaryotik hücrelerde ve memelilerin alyuvarlarında bulunmaz.
  ... kuru fasulye