bugün

doymak için değil aç kalmamak için yaşamak,güzel görünmek için değil çıplak kalmamak için giyinmek,sokakta kalmamak içim 1+1 dairede oturmak.
bir adım sonrası ibnelik olan yaşam biçimi.
sıradan hayat sürenlerin mutlu olduğu yaşamdır. *
'azı karar, çoğu zarar' diye de adlandırabileceğimiz yaşam biçimi.*
az ile mutlu olabilme. hayata karşı beklentilerin çok yüksek olmadığı. gerektiği ve yettiği kadar kullanmak, edinmek...
gerekenden gerektiği kadar faydalanmak. yaşamak için yemek, yemek için yaşamak değil.
karmaşadan kurtulmak için ideal yaşam mottosu, kafan rahat ediyor ya hu.
Bir dost, bir post, bir hırka yeter anlayışıyla kurulacak olan yaşam şeklidir.

Fenafillah makamına ulaşmış olmayı gerektirir.

Herşeyin asgari düzeyiyle tatmin olabilecek, dünyevi zevklerini törpülemiş bünyelere has bir özelliktir.
'minimalizm, sadelik' kavramlarını barındıran huzur dolu ve kaliteli bir yaşam tarzı.
minimal yaşantıyı basitlik olarak görenler var fakat aksine, 'sade ve daha kaliteli bir yaşam' demek aslında. minimal şekilde yaşamaya içtiğiniz çaya ya da kahveye şeker atmayı bırakarak da başlayabilirsiniz, bırakamıyorsanız bile miktar olarak azaltabilirsiniz, daha sağlıklı şekilde bir minimalliğe uzanan yoldaki ilk adımlardan biri de bu.

dipnot: minimal yaşamın en sevdiğim yönüyse gerçekten 'gösterişten uzak' olması. bir şeyleri yalnızca kendiniz istediğiniz için ve kendi istediğiniz kadarıyla yapıyorsunuz. kimseye bir şeyleri kanıtlama gibi bir gayeniz olmuyor ve bu da beraberinde huzuru, mutluluğu getiriyor. işte bu yüzden 'minimalizm' ve 'kalite' kavramları benim için fazlasıyla eşdeğer.
Yaşayabildik de minimalize etmesi kaldı.
yapmaya çalıştığım yaşam tarzı. her şeyin en kalitelisini almaya çalışıyorum her seferinde ve az alıyorum. evde çok eşya sevmiyorum. kullanmayacağım şeyleri arkadaşlarıma veriyorum ya da ihtiyaç sahiplerine veriyorum.
Halkımız geçim sıkıntısı dolayısıyla minimal yaşıyor zaten de ona minimalizm denmiyor işte.
Üzgünüm ama kronik istifçiyim. Gözümün önünde gereksiz bir şey tutmam ama mutlaka bir yerlerde varlığını bilmeliyim. Çok eşya karmaşık bir görüntü kadar zekâ ve ruh da demek.
Insanın belli bir yastan sonra ister istemez benimsedigi yaşam tarzı, en azından sağlıklı bir beyine sahipseniz etrafınızda fazla insan, fazla eşya, fazla gürültü, kosturmaca, daldan dala bir yasamdan uzaklasıyorsunuz. Her alanda sadelik insana huzur veriyor. Ben hayatımda fazla rengi bile cıkardım cünkü böyle iyi hissediyorum.
Artık iyice karar verdiğim eylem. Şartlar zorladı denilebilir ama şartlar anlamaya zorladı. iste iste iste bunun sonu yoktur.