bugün

Değeri öldükten sonra anlaşılmış, kitapları uzun süre sansürlenmiş bir roman ve tiyatro yazarı.
büyük ukraynalı roman yazarı. ukrayna tiyatrosunun babası olarak kabul edilir.
favori yazarlarım arasında ilk üçe girecek yazardır. kendisi tıp fakültesi bitirmiş bir yazar olarak döneminin tıbbi bakış açısını çok güzel yansıtmayı başarmıştır.

--spoiler--
genç bir doktorun anıları: dönem rusyasında taşranın sosyal ve siyasi yapısını tıp alanı üzerinden inceleyen yazar. sıkmayan olayları canlı ve gerçekçi vermesiyle okumaya teşvik eden yazım şekli sayesinde romana okuru bağlamyı başarıyor. anlattığı olaylar benim gibi 1 ay sonra göreve başlayacak bir doktorun korkularına tercuman olacak cinsten. üzerinden yıllar geçse de eskimeyecek bir eser.

köpek kalbi: bilim kurgu-fantastik dalında değerlendirilebilecek bir kitap. o dönem hipofizin insan vücudundaki etkileri bilinmemesi sebebiyle hipofiz üzerinden kurduğu olay günümüzde artık bilinen gerçeklere bakınca çocukça görünse de . anlatmaya ve varmaya çalıştığı nokta nedeniyle sosyolojik ve felsefi açıdan mükemmel bir roman olmayı başarıyor.

--spoiler--

usta ve margarita kitabı da elimde mevcut olup en kısa zamanda okuyup entrymi editlemeyi düşünüyorum. bol betimlemeli rus klasiklerinden sıkılan bünyelere ilaç gibi gelecek rus yazardır.
köpek kalbi
ölümcül yumurtalar
beyaz muhafız
usta ve margarita

gibi kitapların yazarıdır kendileri.

çok merak ediyorum, hep denk gelmekteyim, bir türlü okuma şansı bulamadım.