bugün

an itibariyle haberlerden öğrenildiği kadarıyla katrina kasırgası mağdurlarına 1.7 milyon dolar yardımda bulunarak savap kazanmış firmadır.
bilgisayarların bu denli yaygınlaşmasında büyük rol oynayan yazılım şirketi.
türkiye'de microsoft eğitim katılım sertifikası veren kurumların tam listesi için;
http://www.microsoft.com/turkiye/partner/egitim.mspx
yapı kredi plaza b blok'un sahibidir. Türkiye ofisi de bu binadadır.
az önce tr uzantılı internet sitesi hacklenmiş firma..

bayram arefesini seçmek çok mantıklı olmuş..fakat 20 dakika içinde düzelttiler siteyi..

buyrun screen şatı..

http://img145.imageshack....img145/3523/mshackei2.jpg
xbox oyunlarının xbox 360 da çalışması için yaptıkları geri dönüşüm yamalarını sonlandırdığını açıklayan kurum. an itibariyle 465 xbox oyunu xbox 360 çalıştırılabiliyor.
yahoo'yu almak için 44,6 milyar dolar önermiş olan şirket.*
Şimdiye kadar gördüğüm en karLı iş yapan firma.. Sahibi BiLL Gates'dir.
bill gates sonrası iyice saçmalayan kuruluş.
Anti-tekel yasalarına uymadığı için avrupa birliği tarafından 1.4 milyar dolar ceza alan şirket. daha önce 280 milyon avro ve 497 milyon avro ceza almış olan şirket, anti-tekel yasalarına uymadığı için avrupa birliğinden ceza alan ilk şirket olma özelliğini de taşımaktadır.
şirket sürekli bir şekilde internet explorer ve media player yazılımları ile tekelci olmakla ve haksız pay edinmekle suçlanıyor. google tarafından her fırsatta topa tutuluyor.

son yahoo alışveriş hikayesi de bu duruma tuz biber oldu.

macintosh'lar da kendi dahilinde sürüyle yazılımla sunuluyor. media player olsun, browser olsun, resim izleme programları olsun... ücretsiz paket yapımcıları bile "bırakalım kullanıcılar uğraşsın" diyemiyor bu tarz yazılımlara karşı... microsoft mu demeli?
türk televizyonlarına reklam vermiş kuruluş.
müşteri temsilcisini arayınca pastane çıkan şirket. bill ne zaman pasta işine girdi ki? microsoft türkiye'yi kutlamak gerek.
eskiler bilir ama vista gençliğiyle de paylaşmak gerekirse vakti zamanında "tanıtılırken göçmüş" bilgisayar firması.
buyrun;
http://www.youtube.com/watch?v=oYXorQf-6mE
göt oğlanı olan firmadır zira xp serisine 2009 yılına kadar teknik destek vereceklerini açıklamış ancak daha sonradan bu süreyi 2008 yılının ortalarına çekmiş olan firmadır...
"help and support" kismina can kurban olan firma.

http://support.microsoft.com
bill gates ve birkaç arkadaşı henüz talebe iken (yamulmuyorsam oxford) programlama işine girmeye çalışırlar. o zamanlar amiga, armstrad, commodore, apple, ibm gibi şirketler vardır. bunların arasında ibm ile anlaşıp ibm'lerde çalışacak pc-dos isimli işletim sistemini çıkartırlar. sonradan ortaklık bozulmaya başlar, bunlar da kendi şirketini kurarak* hayatlarına devam ederler. ibm o arada daha sağlam bir yazılım ekibi toplayarak os ve os/2'yi piyasaya sürer(os internette gezinmenizi sağlayan ilk işletim sistemidir ve 4 yıl sonra çıkan windows 95 gibi 1 cd yerine 4 cd'dir). bill gates os/2'yi kopya eder ve ilk* gui işletim sistemini piyasa sürer. kullanım basitliğinden dolayı sistem piyasada yer bulur. bill gates hız kesmeyip win98i çıkartır, ama tanıtımında ekran maviye boyanırken bill de mosmor olur. ardından novell ve sco nun tahtını elden almak kalır. microsoft windows 2000 ve windows 2000 server'i günyüzüne çıkartır. tcp/ip artık standart hale gelmiştir (güle güle unix). ardından da fark eder ki, her yeni işletim sistemi çıktığında son kullanıcılar bunu almak için 100 dolarını feda ediyor... microsoft artık para kazanmanın yolunu bulmuştur. xp ve 2003 server serisini çıkartır (temaları da apple'dan araklar (bkz: tiger) (bkz: luna) (bkz: aradaki dokuz farkı bulun), paraya para demez. ama sun ile davalık olmuştur, keza sun gelmiş geçmiş en iyi teknoloji şirketlerinden biridir ve çamaşır makinenizde bile yazılım çalıştırabilir, microsoft, sunun teknolojisini almış ve "bu benim bilgim ve teknolojim" diye sağa sola feryad etmiştir. ABD mahkemeleri microsoftu suçlu bulduğunda ise microsoft sessiz sedasız kalmış, fakat ms* işletim sistemleri java uygulamalarını iplememeye başlamıştır.
netice itibari ile microsoft windows vistayı eski donanımınızı satıp vistayi çalıştırabilecek donanımlar almanız için üretti. yakında da bu donanımlar üzerinde çalıştırmanız için yeni bir işletim sistemi çıkacaktır.
microsoft dünyadaki tüm bilgisayar kullanıcılarından her 4 yılda bir 150 dolar para almayı hedefleyen bir şirket.

sokam bill'e diyenler için geliyor (bkz: sourceforge) (bkz: gnu).
cok ilginc bir sekilde, neredeyse icine girdigi butun pazarlarda basa guresen yazilimlari olmasina ragmen, firewall,proxy,cache engine,ids,ips alanlarinda sessiz kalmislardir.
ürünlerini mülakatla satması gereken dünya devi.
Tekel bildiğin tekel... Kızgınım be sözlük. Uzun süredir Across kullanılmaktadır ve tüm çeviri veritabanı orada kayıtlıdır. Bir gün program açılır, bakılır ki artık open office desteklenmiyor, sebebi bilinmeyen bir şekilde ms office yoksa çıktı da çeviri de yok diyor yazılım. Office'in tüm işlevlerini yerine getiren hatta pdf çıktı veren open office işlev görmüyor. Mecburen türlü küfürler eşliğinde ms office alınır yüklenir. Tekele lanet edilir.
windows xp'den sonra, orta sınıfa göre bir işletim sistemi tasarlamak yerine düşük sınıfa ayrı, elit sınıfa ayrı işletim sistemi tasarlamaya başlamaları takdire şayan. sırf alt sınıflar satın alamıyor diye windows vista ultimate kalitesi yerine windows vista basic rezilliği düşünülemezdi.
abartmiyorum sikini sallasan turk'e carpiyor. hatta salladim carpmak uzere iken cucuk hareketine maruz kaldim. ayrica bu sefer windows 7 ile turna gozunden vurulmustur..
herkeste gobek, herkeste asiri kil var. elin yumurta gibi isveclisi bile kil yumagi olmus, sari bir yun yumagi yuruyor.. microsoft insanlari killandiriyor diyebiliriz..igrenc esprileri de araya katarim acimam..
"microsoft 3-5 capulcu amerikalinin eline birakilamayacak kadar degerli idi ."

microsoft'ta calisan bir turk muhendis, 18.03.2009, seattle.
mikro olarak başlayıp makro sonlanan bir amerikan projesidir. ellerinde nereden baksan on yıl sonraki teknoloji hazır olsa dahi yayınlamayıp, "yansın ipnelerin alayı su veren itfaiyenin hortumunu s.keyim" diyende şirkettir. ha bu arada apple herkesin gönlüne müthiş su serpmiştir.. ister arayüzü ister güvenliği ister hızı olsun apple'ın yanına yaklaşamaz.

vista ile denedi. ama o bile fiyasko.