bugün

son zamanlarda high-end gaming laptobumda yıllar sonra tekrardan kullanmaya başladım.

format atmıştım, malum microsoft edge'i dayata dayata bir hal oluyor. herneyse, edge'in bayağı toparladığını söyleyebilirim. özellikle hız ve akıcılık konusunda. ayrıca chrome'un neredeyse yarısı kadar ram tüketip, nasıl bu kadar üstün performans verebiliyor diye de sorgulamadan edemedim. donanımım her ne kadar iyi olsa da, edge'in akıcılığını sevdiğim için hesap tarayıcısı yapmaya karar verdim. youtube'da dahil. dolayısıyla bu da edge'den youtube izleyeceğim anlamına geliyor. facebook, yandex mail dahil ne kadar hesabım varsa, artık edge üzerinden icra etmeye karar verdim.

edge'den memnun kalmadığım tek şey, tarayıcıya ilk kez girdiğinizde neredeyse her yerinden reklam fışkırması. yok hava durumu, yok magazin, yok o, yok bu, yok şu. bunaltıyor. bunları sonradan kapatabiliyorsunuz ama, normal bir kullanıcının bu ekranla ilk kez karşılaştığında edge'den soğuması çok yüksek. açıkçası chrome'un sıfır reklam, maksimum ekosistemle tertemiz bir hizmet sunması da kullanıcıları direkt olarak edge'den uzaklaştırabilir. bu reklam olayını derhal çözmesi gerek windows. ayrıca varsayılan arama motoru olarak da yandex kullanıyor. bu da çok garip. köklü bir amerikan şirketi, rus arama motoru kullanıyor. stratejik bir hamlesi varsa beni ilgilendirmez ama, yandex arama motoru bakımından çok verimsiz ve hantal. o sebeple kullanıcılar genelde google'dan arama yapmak istiyor. bunu da değiştirebiliyorsunuz ama, varsayılan olarak gelmemesi büyük bir eksi.

onun dışında arayüz bakımında gelişmeler var. hem daha akıcı hale gelmiş, hem de kişiselleştirme konusunda gayet zevke uygun temalar kullanılabiliyor. ayrıca genel tarayıcı arayüzü de inanılmaz modern, ve hatta zannımca chrome'dan bile daha modern, daha kaliteli durmakta. bu potansiyeli keşke kendi tarayıcı motorunda kullansaymış diyorum. zira chromium motorunu kullanıyor, bu da oldukça bağımsızlığını engelliyor, google'a gebe yapıyor falan.

bu olumsuz yönleri saymazsak, ki o kadar ciddi olumsuzluklar değil. kesinlikle tavsiye ederim. özellikle düşük bilgisayarlar için bir velinimet olduğunu düşünüyorum.
sayfa yüklemesinde, ve genel performans konusunda şaşırtmadan yine sınıfta kalmayı başaran, yeni yetme internet explorer. windows 10 için geliştirilen edge, yeni, güncel ve hızlı olmayı hedeflemiştir. ama gerek performans düşüklüğüyle, gerekte chrome'un büyük başarısı sebebi ile yine piyasaya tutunamamıştır. şu tarayıcının arkasında adam gibi dursalar piyasayı sallar yemin ediyorum. sade, şık ve az ram yemesi sebebi ile gayet tercih edilesi bir tarayıcı olabilirdi. 2015'te çıkan tarayıcı, 2020'de hala geliştirilmediyse, o tarayıcıdan bu saatten sonra hayır gelmez. Chrome hayvani gibi olsa da, sağlam optimizasyonu ile gayet kullanışlı bir tarayıcıdır. bundan iyisi çıkana kadar chrome ile devam.
kullanmaya başladığım tarayıcı.

özellikle netflix de tek hd ve 4k bitrate vermesi artı. chrome a geçtikten sonra güzel olmuş akıyor.

super netlflix eklentisini siz yine de kurun.
chromium tabanlı yeni sürümü test aşamasındadır. eski edgehtml motorunu chromium ile değiştirerek eklenti uyumluluğunu artırmaya yönelik bir çaba sarfediyor microsoft. ileride tutulur mu bilinmez ama ayarlar dizaynı çok hoşuma gitti, diğer chromium tabanlı tarayıcılarda ayarlar menüsü hep yukarıdan aşağıya olmasına karşın bunda tablo halinde yapmışlar bunu ilk kez microsoft edge'de görüyorum umarım daha da geliştirilir.
hem ekşi sözlükte takıl hem de sorun oldu mu gelip buraya sor oldu be hadi yallah ssg'ye sor açık ve net.

kullanmadığım bir tarayıcı.
Android platformuna da giriş yapan harikulade tarayıcı.
Bir developer olarak yüzüne bakmadığım sözde tarayıcı.
eklenmesinin sebebi, internet explorer'in bilinen kötülüğü. artık herkes bıktı. eski trident motorunun yerine yenisi geldi bu tarayıcıyla.

internet explorer'in kaldırılmamasının sebebiyse, birçok programın ie apilerini kullanıyor olmasıdır. bir değişiklikle çoğu program kullanılmaz hale gelebilir. eee, zamanında ie'yi sisteme gömmeden önce düşünecektiniz.

(bkz: internet explorer ibne bir web tarayıcısıdır) başlığı altında yazdık.
galiba olmuş gibi tarayıcısı. bir bakalım, az önce önyargılarımı kırıp geçtim kendisine.
chrome un salak salak her şeye kasması üzerine geçtim. şu anlık daha iyi duruyor.
beni sinir eden tarayıcı. durduk yere bozuldu ses çıkmıyor.
hiç tavsiye etmeyeceğim bir tarayıcı. tecrübelerimi daha önce yazmıştım.
(bkz: microsoft edge/#31912101)

bunca sorunu 1 ayda giderip bir de eklenti getirdiyseler helal olsun ama öyle yarım yamalak tarayıcı yapıp "yok şunu ekledik yok bunu ekledik" demekle olmuyor o işler.
bunu vb.net kullanan birisi de yapar. berbat bi tarayıcı. bug dolu.
uzun zamandır google chrome kullanıcısıyım. bir değişiklik yapıp başka bir tarayıcıyı deneyeyim dedim, edge' i kullanmaya başladım ve bir aya yakın zamandır kullanıyorum. izlenimlerimi sizinle de paylaşayım.

beni hız konusunda gerçekten memnun etti. özellikle chrome la karşılaştırınca "ulan bunca zamandır tarayıcı diye kağnı kullanmışım." dedim. windows' la iyi optimize olduğundan mıdır bilmem pc açılınca direkt tarayıcıyı açtığımda hemen sayfalar yükleniyor, chrome' da olduğu gibi dönüp duran o mavi yuvarlağı izletmiyor. ama uzun vadede cidden illallah ettirdi.

özellikle touchpadle kullanımda çok sıkıntılı bir tarayıcı. sayfa kaydırma imlecinin üstüne gelip sayfayı kaydırmaya çalışınca bir aşağı bir yukarı gidiyor. ne yapmaya çalıştığını cidden anlayamadım. ayrıca google görsellerde bir resme tıklayınca mouse imlecini resmin altına veya üstüne getirmeden sayfayı hareket ettiremiyorsunuz.

hub ikonuna bastığınızda da sorun çıkartma ihtimali çok yüksek. bunun da sebebini bilmiyorum ama geçmiş, sık kullanılanlar ve okuma listesi arasında geçiş yaparken tarayıcı donup kalıyor.

sonuç olarak microsoft edge' e 10 üzerinden verdiğim puan;
olmaz olsun böyle tarayıcı!
sağlam bi addblocker ile çılgın atacak tarayıcı. addblock plus halen gelmedi. cooming soon diyip duruyor. son zamanlarda da opera sıçışları yaşamaktayım. reklam işine çare bulan var, edge için, yardımlar kabul edilir.
Windows 10 ile hayatımıza girmiş, masaüstünde performanslı çalıştığı kadar mobilde rezalet olan tarayıcı. Abi öyle bir tarayıcı düşünün ki, tek amacı internette gezinmekten kullanıcıyı soğutmak olsun. Ulan telefonda geri butonu var diye tarayıcıya geri butonu koymamanı anlarım. Ama ileri butonu yok amk bu telefonlarda, edge de nasıl ileri gidecek kullanıcı?
internet Explorerın mobil versiyonunda olan kaydırarak ileri geri gitme özelliğini hem ios hem androide kopyaladılar. Salak microsoft bu özelliği kaldırdı. Abi salak valla gerizekalı bu microsoft.
alışılırsa chrome'dan daha etkili olacak tarayıcı. çılgın bill gates tarayıcıyı çoşturuyor.
gelmiş geçmiş en kötü tarayıcıdır. 1, 2 ay kullanın bakalım. *
yer imi araç çubuğunun nasıl çalıştığın bir türlü anlayamadığım tarayıcı. sık kullandığım siteleri bir türlü kısayol oluşturamadım. bilen biri var sa yeşillendirsin bir zahmet sırf bu yüzden kullanmıyorum.
iyi.

ama beni opera'dan vazgeçirecek kadar değil. opera, taş taş, hızlı erişimini sevdiğim...
cidden iyidir.
Eksikleri vardır. Ama iyi olacaktır.
açılışı ve sayfa açma hızı mozilla'dan iyi olan uygulama. ayrıca kullanışlı arayüzü gayet hoş. safari'nin izinden yürürse çok harika bir uygulama olur yeter ki, yandex elementleri gibi sikim sikim şeyleri kurma olaylarına girmesin. tema bile ekletmesin. sadece işini görsün yeter. bu haliyle windows 10'un en başarılı yeniliği konumunda diyebilirim.
sayfa açmıyor, yavaş açıyor. biz yine chrome devam.
internet explorer'ın makyajlı halidir. "sürüm numaraları" karşılaştırılarak görülebilir.
görsel