bugün

fenerbahçe spor kulübünün yeni kulüp adresi.

ziyaretçiler pazartesi perşembe içeri alınmaktadır.
siyasi suçlularla ilgisi olmayan hapishane... bayrampaşa kaldırıldığından beri, siyasi, organize veya avrupa yakasında münferit olaylara karışmış olan tüm tutukluların ilk adresi...

siyasi ve organize, bir süre sonra f tipi cezaevlerinden birine gönderilir. adi suçlular, tutuklu yargılandıkları süre içinde orada kalırlar, sonra anadolu cezaevlerinden birine sürgün edilirler.

şike soruşturmasından tutuklananlar da silahlı suç örgütü diye geçtiğinden, yakında muhtemelen silivri'ye sevkedilecekler...
kadrosuna son olarak emekli orgeneral ve eski 1. ordu komutanı hasan ığsız paşayı katmış olan cezaevi.
şimdiye kadar neden kimse bu başlığı açmamış hayret ettim, neden açıpta renkli kuşları kızdırmayı düşünmemiş.
(bkz: ben malım demenin 1001 yolu)
belkide cezaevi isimlesmis sifat olup birlikte yazildigindan dolayi olabilir mi diye dusunduren baslik.
darbe inşası askeri cezaevi idi, 88 yılı sonlarında sivilleştirildi. işkence gibi darbe dönemi rutinleri dışında iki büyük olaya şahit oldu:

1984'de dört kişinin ölüm orucuyla hayatını kaybetmesi. ölüm orucunun sebebi de tek tip üniformayı, işkenceleri, ziyaretçilere yapılan kötü muameleyi protesto etmekti. tayad temelleri de bu döneme rastlar bu yüzden.

1988'de tutuklu 29 mahkumun kazdıkları tünelle kaçması. hatta kaçanların 9'u bulundu da diğerlerine ne olmuştu bilmiyorum. halen yurt dışında olsalar gerek..

sonra darbe dönemini geçiyor akp dönemine geliyoruz: engin çeber işkenceyle öldürülüyor 2008'de metris'te, suçluluların bir kısmı müebbet alıyor. ilk kez kamu davalarından iyi bir sonuç çıkıyor.
gel gör ki yargıtay bu kararı bozuyor bir hafta önce. gelişmelerin seyri böyle.

ergenekon'dan sonra şimdilerde de kck tutuklularını ağırlıyor metris. tabii bir de aziz yıldırım'ı.
ne kadar ünlü tutuklu yada hükümlü varsa hepsinin götürüldüğü cezaevi.
evimle arasında 200 metre ya var ya yok, hapishaneden çok terkedilmiş bir askeri üssü andıran, lys yi bitirdiğimde test kağıtlarını uçak yapıp içerisinde nöbet tutan askere o uçakları ulaştıramaya çalıştığım, tüm test kağıtlarını uçak formatında içeriye doldurmama rağmen kimsenin gelip birşey demediği hapishane.

(bkz: bu da böyle bir hikayedir)
1981' yılında açıldığı halde türkiye cumhuriyeti başbakanı'nın 1979' yılında işkence gördüğü tuhaf cezaevi.
5 ay tutuklu yattım tam toplama kampı 12 kişilik koğuşlarda 20 kişi kalıyor yataklar uyuzlu alan dar. yemekler bazı koğuşlara verilmeyi unutulur

çok şükür ordan çıktım daha en az 4 yıl yatarım var oda hüküm açıklanınca metris tutukevi olduğu için kurtuldum metristen.