bugün

görsel
iki yıl sonra gelen nickaltı cevabı:
Dünyalı olduğunu tahmin ettiğim yazar.
Yedinci nesil yazar. Çapulcu olmadığını biliyorum.
kendisini tarayıcıyla bir tutan değişik yazar. *
görsel
nick altıma güzel bir şeyler karalamış yazardır, allah razı olsundur.

kendisinin dinî meseleleri yorumlayışına da baktım. ehli sünnet akidelerine ters durmuş bazıları. hz. isa'nın dünyaya geleceği, mehdi kavramının gerçek olduğu, hz. adem'in cennette yaratıldığı gibi meselelerde reformist görüşler benimsemiş kendisi.

ben, ''reformist islam''ın iyi niyetli bir sistem içerdiğine kefilim. ben de geçtim o yollardan. islam dininin bir martin luther'e ihtiyacı olduğunu söyler dururdum eskiden. lakin kazın ayağının öyle olmadığını sonradan gördüm, allah'a şükür, ehli sünnet bir müslüman oldum.

ben de kendisinin bu reformistliğinin, ileride ehli sünnet bir müslüman olmasına vesile olacağını düşünüyorum. aynı benim gibi... çünkü reformist islam, bir savunma refleksinden doğuyor. islam'ın yozlaştığı bir gerçek. ama islam mı yozlaşıyor, yoksa hacı-hoca takımı mı yozlaşıyor; bunun ayırdına iyi varmak gerekiyor. reformistler de islam'ın senelerce yanlış anlaşıldığı; recm, mürted katli, cariyelik gibi meselelerin aslında hiç olmadığına dair bir savunma refleksi geliştirerek, inançsızların islam'a saldırmasının önüne geçmeye çalışıyorlar. tabii kendisi belki de tüm bu görüşlere katılıyor ya da katılmıyor değildir, bilemiyorum.

şunu iyi kavramak gerek:

''islam yenilenmez! islam'a olan bakış, yani din anlayışı yenilenir''

bir görüntünün aynadaki aksı yenilenebilir ancak, görüntünün kendisi değil...

bu reformist islam konusunda tartıştığım ateistler de benimle hemfikir. tabii, onların derdi islam'a saldırmak olduğundan böyle bu. onlar, ben ehli sünnet bir müslümanken ve islam'ı savunurken, bana ''dinde reform başlatın, biz de islam'a karşı olmayalım'' demişlerdi.

reformistlere de ''siz islam'ı mı değiştiriyorsunuz? sizin dinden haberiniz yok!'' diyorlar.

dertleri islam'ın yenilenmesi veya islam'ın uygulanması değil; dertleri, din olgusunu bitirmek...

son nefesimize kadar; reformistinden ehli sünnetine, mutezilesinden zahirisine kadar fert fert, islam'ın neferiyiz...

bu da böyle biline.
Sesime boru diyen yazar. Görüşücez dostum kulağının dibinde akşama kadar konuşmayan ne olsun!!1
bak dostum,

biz burada süslü cümlelerle doğum gününü kutlamasını da çok iyi biliriz!

ama yapmıyorum. neden? biliyorsun beni takıntılı insanım, kem gözdü, nazardı... korkarım. hem sen zaten biliyorsun diyeceklerimi, demek istediklerimi, dün gece de bir kısmını söylemiştim sana.

dün sana tek rakibin baklava demiştim hatırlarsın. bugün 100 aynı samara'ya sorduk tek popüler cevap aldık. bu da aşağıda istatistikte;

görsel

görüldüğü gibi baklava senin rakibin bile olamamış. #direnb... tamam tamam yapmiycam.

aa pastayı unuttuk

görsel

bu da gazozun,

görsel

afiyet olsun.^_^

uzatmaya gerek yok, kısaca d.g.k.o işte. *

not: hediyen en kısa sürede eline ulaşacak.

(img:#481870)
Yaşı süpeküle edilen yazar. Doğumgünü on gün öndeymiş. Kaç oldu acaba? Ha bana kalsa bi otuzu var yani.
Bi rte'yi sevmeyen yazar, yani ben, zarar gördüm diye evde kutlama yapan yazar. Şu an pastayı kesmekle meşgul sanırım. *
Türlü konularda ahkâm kesebilen yazar. Militarist bir yanı olduğu sezilebiliyor, fakat bilime dair yorumları oldukça sakat. Sadece dinî yorumlar yazmaya devam edebilir kanımca.
Bir yazar.

inşallah rüyanda mabel matiz dinlersin. Hatta "mabeeell <3" falan dersin. En güzel işkence bu olur sana nihahaha. Yes.
felesefe yapacağım derken devamlı suretle kendisini bozan yazar.

şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler:

(bkz: budizmin ateist bir din olması)
sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirirsin inşallah. * mutlu bayramlar ellerinden öpüyorum. * *

görsel
kıymetli ailesinin ve kendisinin mübarek bayramını kutladığım ilim ehli değerli kardeşimdir. allah nice yıllarda nice bayramlara sağlık ve huzurla erişmeyi nasip etsin, ilim konusunda sebat ve şevk versin. *
kendisi ateşte olan 72 fırkadandır, zira bu itikatla fazlasını beklemek anlamsız olur, gelmiş benim nickaltıma sıçmıklamıştır, sanane ulan milletin ne yazdığından bi yerine mi batıyor, biz senin zırvalarına ses çıkarıyormuyuz, tasavvuf ve islam düşmanı zındık....
müslüman yazarların biraraya gelmesi oluşumuza yürekten destek vermiş değerli mü'min kardeşimizdir.
(bkz: müslüman yazarların biraraya gelmesi)
Bir adet sözlük yazarı hoşgelmiş. *

şimdiye çoktan sözlükten gitmiştim. Senin güzel hatrın için kalıyorum biliyosun. iyi ki varsın.
çoğu serkeş gence rağmen bir çok konuda bilinçli bir kardeşimdi.
tabi ki görüşeceğiz kendisi ile ama bu sözlüğe fazla bu kardeşim.
selametle git mübarek ama bir ara geri gel.
gidişine üzüldüğüm, bilgi ve centilmenliğini her ortam ve zamanda takdire şayan bulduğum dostum.

neyseki, biz başka alanlarda devam ederiz sohbetimize.
Sözlükte neoselefi takiyeciliği konusunda aşmış bir yazarmış.

Binlerce sayfalık yazı yazarak Afgani, Abduh, Muhammed Esed gibilerinin modernist ve aşağılık kompleksli akidelerinin propagandası yaparak tahin ile pekmezin dediği selefi-vahhabi çıkarması yapmıştır adeta sözlükte.

Bide sorsan bunlara moderndir. Batının ürettiği değerleri dine mal ederler. Ama yaptıkları Suudi arapçılığını destekleyen ingiliz uşaklarının din anlayışını takiyelemektir.

Evet Reşit Rızanın baştan başa arapçılık kokan ümmet anlayışını benimserlerken bu ülkedeki sünnileri kurana uymamakla itham ederler...

Sadece Kurancılık ve neoselefilik destekçileri hiçbir zaman batı karşısında girdikleri aşağılık kompleksini anlayamayacaklar. O aşağılık kompleksiyle tutundukları batı uşağı din anlayışınıda anlayamayacaklar.
Kendisine ulaşmak istiyorum yardımcı olabilecek olan var mıdır koca sözlükte acep.
(#30036311).
ulan bu benim kafamdaki grup adlarından biriydi be..
Adı imam-i lugateyn metal el militani el mutezili (k.s) olan yazar. *
Ama artık sözlüğü pek ciddiye almıyor gibi. Eskiden uzun uzun yazardı şimdi bir iki cümleyle geçiştiriyor.