bugün

meslek sahibinin işini çok zorlaştıran hastalıklardır. Misal kolu açıp kapatmaktan mütevellit kuaförlerde tenisçi hastalığına pek sık rastlanır . Bunun dışında bir hastalık mı bilemiyorum amma ve lakin modacıların da enteresan durumu vardır. Erkek modacılar genellikle gay olur * .
öğretmenler de boğaz-gırtlak rahatsızlıkları (sürekli sınıfın en arkasına kadar sesini duyurabilmek için bağırmaktan), broker ve dealerlar da ise aşırı stersten ötürü reflü ve kalp hastalıkları örnek verilebilir.
bel ağrısı.
masa başı, bilgisayar başında çalışanlarda sıkça boyun ve bel rahatsızlıkları görülür misal.
hayat kadınlarında; aids, frengi
kimyagerlerde; cilt gırtlak kanseri *
pilotluk; sağırlık
öğretim görevlilerinde; kendini beğenmişlik * *
öğrencilik - gereğinden fazla uyuma.
meslek: sözlük yazarlığı
hastalık: anket yapmak veyahut doldurmak.
veteriner sektöründe olanlar için;
(bkz: brucella)
(bkz: antrax)
(bkz: gazlı gangren)
öğretmenler için faranjit vaka i adiyedendir , hastalık sayılmaz.
öğretmenlerde fazla ayakta durdukları için varis olur genelde.
her şeyi nesneye uyarlayan programcılık ve yazarken bile "endl" koyma hastalığı.endl*

#include <iostream>
using namespace std;
cout<<"hayati cpp tadında yaşamak"<<endl;
(bkz: yazilimciligin kotu yanlari)
(bkz: java)
(bkz: cpp)
sakarya üniversitesi mühendislik fakültesi öğrencilerinin, sosyal seçimli olarak alabildikleri dersin adı.
zamanının çoğunu şantiyelerde dağda bayırda geçiren mühendisler için;

(bkz: abazanlık)
fizyoterapistlerin boyun ve bel fıtığı olmaları.

(bkz: o hikayedeki mal benim)
her avukatın girdiği her farklı evde otomatik olarak haczi kabil ve değer eder mi şeklinde hızla göz gezdirmesi.
subay, astsubay: gece rahat uyuyamamak, en ufak bir tıkırtıda ayağa fırlamak, çok agresif olmak.
barmenlik: aşırı alkol bağımlılığı.
tornacılık: varis
makine teknikerliği: bel ve boyun fitiği
jigololuk: kasık fıtığı *
arşivci: astım
geri zekalılık- sözlük yazarlığı * *
9 numara miyop - mimarlık. eskiden mübarekler gecelerce elde çizmekten şişe dibi gözlük takarmış, biz bilgisayar yüzünden şişe dibi lens takıyoruz; aynı hesap.
direkt iş ile ilgili kimyasal, fiziksel, psikolojik etkenlerden kaynaklanan hastalıklardır.

biri istanbul'da biri de ankara'da olmak üzere iki meslek hastalıkları hastanesi var ve yanılmıyorsam, hala duruyorsa zonguldak'da da küçük bir hastane olması gerekir.

en yaygın rastlanan meslek hastalıkları madenlerde çalışan işçilerde meydana gelen pnömokonyoz ( bir tür akciğer hastalığı) ve kurşun zehirlenmesidir. özellikle akü imalatında çalışan işçilerde kurşun zehirlenmesi sıktır. işçilerin 6 ayda bir periyodik muayenesnin yapılması gerekir bu hastanlerde. hastalığın derecesine göre malüliyet alabilirlr.

ne yazık ki 10-15 yıldır mslek hastalıklarına gösterilen önem giderek azaldı, hastaneler var mı var statüsün indirgndi. onları da kapatacaklar ama iso'dan korktukları için yapamıyorlar. taramalara gidilen, işçilerin gerçkten güvendiği, tedavi olabildiği bu hastaneler ne yazık ki artık yeterli hizmet vermketen uzaklar. ben bunun genel ve bilinçli bir politikanın sonucu olduğunu düşünüyorum.
(bkz: istanbul meslek hastalıkları hastanesi)
--spoiler--
http://www.istanbulsaglik.../w/sb/tedk/ist_meslek.asp
--spoiler--

(bkz: ankara meslek hastalıkları hastanesi)

--spoiler--
http://www.ankarameslekhastanesi.gov.tr
--spoiler--
doktorlar için sigara içmek meslek hastalığı kategorisinde değerlendirilmelidir. kömür işçileri pnömokonyozundan bahsetmek bile gereksiz.
(bkz: avukat)
(bkz: gazeteci)
call center çalışanları için sayılabilecekler :
uykusuzluk, kulak çınlaması ve kulak boğaz iltihabı, asabiyet, sindirim bozuklukları, aynı mesleği uzun bir süre yaptıktan sonra alzheimer * *
kısaca, mesleki deformasyon denilen şey.