bugün

karşı tarafa saygısı olan kişidir.
karşısındaki insana saygı ve sevgi gösteren insandır.

mesela sevmediğim arkadaşlarım mesaj atarsa siklemem cevap vermem. kuzenim atarsa kafama göre yarım saat ile üç beş saat arasında cevap sürem olur.

sevdiğim bir arkadaşım veya sevgilim atarsa, mesajı gördüğüm ilk anda ama öyle ama böyle bir cevap veririm.

iletişimin temel kuralıdır.

-------->mesaj------->
verici------------alıcı
<-------feedback<-----

bilmeyenler için feedback geri dönüşümdür. sağlıklı bir iletişimin evresi budur. siz karşı tarafa tam olarak sorduğu şeyin cevabını verdiğinizde, onun yazdığına cevap verildiğinde sağlıklı iletişim olur.

düzeltme: o telefona mesaj gelince, karşındaki insana olan saygından dolayı hiç değilse şu an meşgulüm müsait olunca cevap vereceğim gibisinden ilk fırsatta mesaj atılmalıdır. müsait olmayı bekleyip öyle atılmamalıdır mesaj.

bu arada bir insanla konuşulurken gözlerinin içine bakılır. öğrenin bunu.
tepesine çıkılacaktır. çok yazıktır buna.
(bkz: sengelmedediler)
işsizdir. o an bir uğraşı yoktur.
dişi olanı henüz icad edilmemiştir.
o sırada telefonu elinde olan yahut mesaj sesini duyan kişidir. düz mantık.
hızlı mesaj okuyan, hızlı mesaj yazan ve yine olasılık olarak her konuda hızlı insan. akraktif kişilikte diyebiliriz. *
karşısındaki en az onun kadar düşünceli biri değilse 'bak mesajıma ışık hızında cevap yazdı,seviyor bu beni yaavv...' şeklinde toto kalkmalarına sebep olması muhtemel kişi.
sağlam yazardır. diyeceklerini hemen yazıya dökebilmektedir.
(bkz: geç atılan mesaja hemen cevap veren salak)
telefonun çalışını duyup iki kez çalmadan açmayan kişiyle aynı kişidir.benimdir bu bildiğin.
cep telefonunu yeni almış kişidir.
karşısındaki insana verdiği değer ile doğru orantılıdır. candır, canandır.
geç cevap vererek karizma yaptığını düşünecek kadar aptal değildir.
mesaj sesi bangır bangır çalan kişinin telefonu hemen eline alıp karşıdakini bekletmeden cevap veren kişidir.
alnından öpülesi insandır.

dün otobüste gidiyorum şans eseri bir hanım kızımız otururken onun koltuğunun önünde dikilmek zorunda kaldım. kızımız sürekli mesaj alıp gönderiyordu. sağ başparmağının dokunmatik telefonda yaptığı hareketleri görseniz dudağınız uçuklardı. bu kızla parmak güreşi yapsanız alttan girer üstten çıkar basar parmağınıza. mesaj aldığı anda cevabı yazıp atması en fazla 20 saniye bu kızımızın. parmağı bir kere bile boşa sallamışlığı yok. biraz daha dikkat ettim. en son 20 sn içinde kavramış olduğum kadarıyla:

''askm suan bi okuzn teki beni süzüyor rahatsız olmaya basladım''

gibi bir şeyler yazmıştı.
Saygılıdır, karşındaki sevgilisi ise şayet hemen verilmelidir, bekletilmemelidir. Onunla her dakikasını saniyesini geçirmek isteyen kişidir. Akıllı olun.
sevin onu, bağrınıza basın. çünkü sizin için hiçbir şey ifade etmeyen egosunu bir yana bırakmış bir şekilde "bak, sen bana değer vererek bana mesaj attın. şimdi, ben de sana cevap yazıyorum, seni önemsiyorum." davranışını gösteriyordur.

bir yazara mesaj atıyorsunuz. yazarın burnu havada olduğu için kısa ama sert ve bir o kadar da buram buram egoizm, narsisizm kokan mesajla geri dönmektedir size. yaşamadınız mı böyle bir şey? eminim siz de yaşadınız. öylelerinin başlığını dahi tınlamamakta fayda var.
"eğer değeri biliniyorsa ben de en adi ... yım." dediğim kişidir.**
adam gibi adam ya da kadın gibi kadındır.
müsaittir.
işsizdir..
hakkında iki türlü yargıda bulunulabilir.ya çok yalnızdır, ya da elinden düşmüyordur o telefon.
bu kişiye saygım sonsuz, ama ona tapamam.