bugün

aşırı yararlı buldugum yabanci dil kelime ogrenme sitesi/uygulaması. android icin dil ogrenme uygulamaları icinde en yararlısı bence. adeta bilmediginiz bir kelimeyi ögrenmek zorunda bırakıyor,kelimeler kullanıcıların ekledigi resimlerle destekleniyor ve kalıcığı sağlanıyor. bir çok dil secenegi var. dil öğrenmek isteyenler için aşırı yararlı bir platform.

http://www.memrise.com
en sevdiğim siteler arasında 2. sırada kendisi. harika bir kelime öğrenme sitesi. üstelik sadece ingilizce ile sınırlı değil.
kullanışlı denilebilecek bir site.

bir de mesela bazı kullanıcılar var kurs hazırlayan, delay kelimesine karşılık olarak kısaca gecikme demek yerine 'bir işin umulan ya da planlanan zamandan sonraya kalması' falan yazıyor. ezberi zorlaştırmaktan başka bir şey değil bu. monitörü iki elimle tutarak kafa atasım geliyor. hayvan gibi tanımlı karşılık girmenin gereği yok, türkçe o kadar yetersiz bir dil değil.

bir de mesela ben b1 seviyesinde ingilizce kelimeleri öğrendim diyelim, b2 seviyesinde ingilizce kelimeleri öğrenmek istiyorum şimdi de doğal olarak. ama b2 kelimeleri öğrenmek için başladığım kurstaki kelimelerin %20'si zaten bildiğim kelimeler, onları ignore etmek için kursun bütün derslerine tek tek girip bildiğim kelimeleri ignore diye işaretliyorum. ver işte 500 kelimeyi direk 100 tanesi çat çat çat diye ignore edeyim, gereksiz zahmet yani.

ha bu arada ben konusuz bütün kelimeleri öğreniyorum, spesifik bir alanda(mesela sağlık ya da siyaset) kelime öğrenmek isterseniz çok daha hızlı sonuç verir bu memrayz tahminimce.
Bir yıldır tanıştığım site. ingilizce kelimeleri öğretiyor. Benim hanemde yaklaşık 400 kelime var.

Ayrıca sadece ingilizce yok her tür konu var. Premium isteyenlere % 50 indirim sağlayan link:
https://www.memrise.com/premium/?offer=OLIVER

ingilizce kelimeler için:

http://www.memrise.com/co...cambridge-for-learners-2/

http://www.memrise.com/co...solutely-essential-words/
muazzam bir uygulama. artık bununla da ingilizce öğrenemeyen gitsin kendini atsın o derece.

edit : alttaki türk kullanıcıların koyduğu ipuçları tam kopmalık.
ingilizce kelimeleri sesli şekilde veriyor olmasını takdir ettiğim uygulamadır.
kelimeleri insanın beynine kazıyan inanılmaz faydalı bir app. şahsımca tek eksiği kelimelerin kullanılışı ile ilgili birkaç örnek cümle sunmamasıdır. kelimeleri cümle içinde görmek hem öğrenme hem de cümle içinde nasıl kullanılacağı konusunda fikir verebilir diye düşünüyorum. fakat bu eksik, bu hali de şahane olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabi.
yabancı diller, müzik, resim, matematik, tarih, coğrafya ve bir çok farklı dallardaki bilgileri beyninize resmen kazıyan site. almanca öğrenirken kullandığım bir çok site olduğu için, memrise'ın dil öğrenme sitelerinden çok daha verimli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Amiyane bir tabir ama aptala anlatır gibi en baştan ve aşırı tekrarla kelimeyi öğrenmenize yardımcı olan muhteşem bir app. Almanca ve Boşnakça için kullanıyorum kendilerini şu anlık her şey güzel gidiyor bakalım. Ve Gerçekten duolingo halt etmiş.
duzenli tekrar teknigiyle kelimeleri ogreten site. Ozellikle kelime dagarcigi olusturmakta birebir. Ders secerken iyi secerseniz, videolu, sesli, sozdizimi ogreten dersler de bulabilirsiniz.
insanı acaba hangi dile başlasam diye düşündürten süper uygulama.
insanın kafasına kafasına kelimeleri iyice yerleştiren müthiş dil öğrenme uygulaması.
Öpücüklü falan bildirim atan uygulama. Sen hayırdır memrise?
ingilizce öğrenmek için kaliteli bir program.
Bunu yapandan yayında yapımda emeği geçen her kimse allah binlerce kez razı olsun.. çok faydalı bir program.. duolingo yu ben beğenmedim bu ondan kat kat fazla güzel.
Gerek dil öğretimi gerekse de kültürel aktiviteleri ile çok başarılı bir uygulama. Öğretmeden bırakmayan yapısıyla tam öğrenme kuramı'na fazlasıyla selam çakıyor. uygulamayı satın alarak çevrimdışı kullanıma ve daha birçok özelliğe sahip olmak çok güzel. Kime tavsiye ettiysem herkes bana duacı oldu.

Bir de iğrenç espriler eşliğinde gelen bildirimleri var. Gülmüyorum hafız; zorla mı:

"Eltin John, kaynım minogue. Bu espriyi kim yaptı?"

"Bana gelmezsen önce kendimi sonra seni vururum"

komik mi?
Gerçekten düzenli kullanımda şahsi çabanızla birlikte size bir şeyler katabilecek bir uygulama.
2017nin dil alanında en iyi seçilen uygulama, oldukça kullanışlı ve işlevsel.
kullaniciya zorla dil ogreten site. Bilemediginiz kelimeleri tekrar tekrar karsiniza cikartiyor. Boylece kelimeleri eninde sonunda ogreniyorsunuz.
Muadillerini denedikten sonra buradan devam etmeye karar kıldığım güzel uygulama. ingilizceyi altı ay içerisinde yoluna sokmayı düşünüyorum, sonrasında alaman dilinden devam.
iki çeşit üyeliği var; memrise.com sitesinde fiyatı yıllık 45 dolar. cep telefonu programında yükselt deyince fiyat yıllık 250 lira.

250 liraya 1 yıllık üyelik aldım. premium üyelikte yerlisinden öğren seçeneği var. videolarla dil çalışılıyor ve çalışması çok zevkli. 250 lira 2 kişilik yemek parası. memrise premium'a 250 lira değer. tavsiye ederim.

dipnot: ben fransızca çalışıyorum. siz ingilizceyi veya başka bir dili çalışabilirsiniz. memrise.com'da onlarca farklı dil seçeneği var.

düzenleme: memrise'a verdiğim 250 lira hayatımda yaptığım en iyi harcama oldu. memrise'ı mutlaka yerlisinden öğren seçeneğiyle denemelisiniz.
Duolingo ile beraber yüzyılın icadı. Severek kullanıyoruz.