bugün

"ben yere çöp atmazsam çöpçüler neyi temizleyecek" diyen insanların olduğu ülkede gülünen insan tipi.
böyleleri için hayat fazla acımasızdır.
zamanında öğrenciyken markette çalıştığım için bu gibi mağazalarda çalışanların dağınıklık karşısındaki zorluklarını bizzat yaşamıştım. dağıtamam arkadaş, markette çalışmazken de dağıtamazdım. bakıp katlayıp koyarım yerine. onların görevi bu demeyin lütfen. zaten çalıştıklarının karşılığını alamıyor çoğu asgari ücret altında eziliyor bu kimseler. şov filan diyerek de müşteriyi aşağılamayın. kendi fütursuzluğunuzun üstünü bu şekilde kapatmayın, biraz insaflı olun!
(bkz: Ben)

Herkes yapmalı.
Olması gerekeni yapıyordur.satis elemanları kolemiz değildir.
bu benim lokantada masayı da hafiften toplarım otelde de yatağı hatta hastahanede havlu peçeteyi ıslatıp tozlu yerleri felan silerim rahat edemem tertip ve düzeni seven bir erkeğim rahatsız olurum aslan yattığı yerden belli olur.

birde yazık çalışanlara zaten yamyam patronlar asgari ücret verir yüksek verse sigortayı asgariden yatırır calıştırır ya mesai vermez ya üç kuruşa tav eder mobbing felan.

ama bazı çalışan personel gerçekten şey oluyor abi birgün mağazadayım bir kıyafet soracam kimse yok biri geçerken sordum. cevap ben kasiyerim gidin elemana sorun. sonra kasaya geçti mağazada kimse yok. sonra gelmiş yardımcı oluyum senin yapacağın yardıma gerek yok dedim bozuldu.

günümüzde insanlar iyilik , ince ruhtan incelikten anlamıyor kaptan mağara adamı olmak lazım tam beş on olacan. yav mesela restorana gidiyorum bakıyor kıyafate sitigit geç şuraya dercesine davranıyor.

eleman biri kendine zengin süsü vermiş tüm garsonlar pervane. ha ne oluyor o eleman bahşis vermeden kalkıyor bende verecekken bahşişi vermiyorum. insanları artık dış görünüşüne göre muamele devri var.

mesela balıkçı her zaman pahalı balık almak zorundamıyım. bir kerede ucuz alıyım belki param yok belki o balığın tadını seviyorum. hemen surat yapıyor.
Ahir hayvanı gibi yetisenlerden olmayan normal müşteridir.
Tezgahtarın katladığı gibi yapamam ama dağınık şekilde de bırakmam. Rahatsız hissediyorum kendimi yapmayınca.
yine en asil duyguların insanı olduğumu öğrenmeme vesile olan bir başlık daha.

inanınız dağıtmaktan çekinirim, utanırım. bozduğum şeyi onarmayı boynumun borcu bilirim.

ihtiyacımız olan şey insanlık. kimseye eziyet olmamalıyız. kimse arkamızdan bizi kötü anmamalı.

düşünceli olmalıyız.
Adam gibi adam olan müşteridir. Oradaki insanlara biraz yardımcı olmak istiyordur. Bir de kazakları, tişörleri buruşturan ve kirleyen insanlar var ki sövüyorum bunlara iyice.. Yere atan bile var aq. Oradaki görevliler, bunların yedi ceddine kayıyordur kesin.
emeğe saygı duyan insandır.
Tam orjinali gibi yapamasam da benim bu. Sürekli o kazakları kıyafetleri düzeltmek zorunda olan bütün gün ayakta gezen insanlara yazık degil mi. Askıdan düsmek üzere olanları da düzeltirim. Biri gelip üzerine giyip denediginde yere düşmüs bir ürüne denk gelmesin. Muhakkak geliyoruzdur da bir nebze azalır belki.
Bazen üzerine kalmasın diye başkasının bıraktığı ürünü de katlamak zorunda kalan müşteridir.
Benim o.

insana insan olduğundan saygı duyarım, cebindeki parasına göre değil..

AyrıcA karşımdakine duyduğum saygı bir yana, kendime duyduğum saygı bunu yapmamı gerektirir.
Düzeni sevmemden mütevellit yaptığımdır.
Neden yapılmasın ki? Alt tarafı elinin 3-5 kasını çalıştıracaksın olduğun yerde çok da zor değil. Herkes kendi dağıttığını toplamayı bilse, dünyada yorgunluk oranı azalır. Hem orada çalışanlar da benim gibi insan sonuçta.
Karşılığında istediğim tek şey ise ben mağazayı gezerken peşimden gelmesinler...
Benimdir.

Daha önce mağaza gibi bir yerde çalışmadım.

insanım.
ilk hali gibi güzel şekilde bırakamasam da katlayıp , derleyip, toplayıp koyarım ben de ürünleri. olması gereken de bu değil mi zaten?
ben kazak açmam.
açıyorsam alırım.
evet alışverişi sevmem.
Bulduğun gibi bırak, ilkesine uyandır.
Yine bir waikiki kızını üzmüşler.
bir üst seviyesi kyk yurdunda çamaşır kurutma makinesindeki başkasına ait çamaşırları katlayıp poşete koymak olan nezaketlilik.

(bkz: utanma duygusu olmayan insan)
Tam olarak ben oluyorum. O kadar özenli katlıyorum ki, beni mağaza çalışanı zannedip elindeki ürünü göstererek "pardon bunun xl'si yok mu?" şeklinde seslenen müşteriler bile oluyor.
efendim ?
bunu yapmasa sevgilimi terk ederim.

sen kimsin ya sümeyye misin.
iyi bir insandır. ne zaman böyle birşey yapsam diğer müşteriler tuhaf şekilde bakarlar bana. insanık yitmiş gitmiş.