bugün

huzur rengidir. özgurlugu temsil eden renktir adeta. denizin rengidir, benim göz rengimdir, ruhu dinlendiren renktir.
Gözlerdeki suyun rengidir. Derindir mavi. Tuzludur. Yar yüzüne düşen gökyüzünün berrak gözyaşıdır.
sakinleştirici huzur veren bir etkisi vardır. Özellikle iskandinavya'da intiharları azaltmak için köprü ayakları maviye boyanır.
çok güzel entryleri olan bir yazar. kaç saattir okuyorum, hiç okumayacağım, okumaktan sıkılacağım konularda * entrylerini bile hiç sıkılmadan okudum. yazsın, hep yazsın. üstelik nicki gibi, rahatlatıcı bir etkisi olan yazar. olumlu enerjisini yayıyor.
Deniz...Gökyüzü...Ardından gelen hayallere vesile olan renk.
güzel renk. en güzeli.
2-3 aylık uzun tatillere alışmış ve uzun bir süre deniz yüzü görmeyeceğini bilen, maviden hele hele lacivertten nefret eden insanı kendine bağlayan renk. 1-2 kulaç atsam berrak bir denizde geçecek biliyorum ama şu an durum korkutucu halde. önce küpe, pena gibi ıvır zıvır şeylerle başladı sonra baktım elimi attığım eşya mavi. dikkat edilmesi gereken bir renk.
Tutkuların en güzelidir.Dünyadaki en güzel şeylerden birisidir.insanda tatlı bir tebessüm oluşturur.
kendime en çok yakıştırdığım kareli gömleğimin kareleri , en çok sevdiğim pantolonlarımın farklı tonları ,gökyüzünün rengi, denizin rengi kısacası hayata en çok sevdiklerimin rengi.

psikoloji biliminde sonsuzluk ve umudun karşılığı.
her tonu ayrı bir güzel olan renk.
Çekici bi renktir.
saç rengi.
Edebiyatçıların 'mavi' rekle ne alıp veremediği var anlayamıyorum.
Mavinin içerdiği bu taşkın sevinçle Nazım Hikmet,
Ne güzel şey hatırlamak seni / Bir mavi kumaşın üstünde unutulmuş olan elini, derken Attila ilhan
Belki Haziranda mavili çocuksun / Seni kimseler bilmiyor ah bilmiyor, demektedir.
Celal Sılay'ınki bir Mavi Randevu'dur: Mavi bir elbiseyle gelmiştin gökyüzü maviydi /Getirdiğin rüzgârla ev kokuyordun / Kolun koluma değiyordu, omzun omzuma /Mendilin maviydi gökyüzü maviydi.
Neticede mavi, tek mavi değildir, tonu, mizacı çoktur.
Anna Karenina, giysisini hazırlayan hizmetçisini azarlar örneğin, "Prusya mavisi bana yakışmaz, kimseye de yakışacağını zannetmiyorum." diye.
Aslında mavinin kabahati yoktur, sadece aşk bitmeye yüz tuttuğu için Anna kendisini eskisi kadar güzel hissetmemektedir.

Garip bir renkmiş mavi.
(#13681702) okuduğum en sahici entrynin sahibidir. çok duygulandırmıştır. * *
üç ana renkten biri. en kısa dalga boyuna sahip ana renk. karşıt rengi turuncu. psikolojide anlamı mutluluk. arapça mai kelimesinden gelir. ingilizce blue. müzikte blues bir müzik türüdür. nedeni üzüntüyü anlatmasıdır.
çeşitli kültürler de laiklik olarak da algınlanır. açık mavi italyanın resmi rengidir. türkler tarih boyunca kurdukları devletlerde bayrak rengi olarak kullanmışlardır. nedeni göktanrı inancıdır.

kaynak: vikipedi.

edit : en sevdiğim renk.
windows göçtüğünde çıkan mavi rengin haricindeki tüm maviler çok güzeldir. dinlendiricidir. rahatlatıcıdır. uyku verir.
mavi güzeldir..
denizdir, gökyüzüdür. izlerken dinlendiren, sakinleştiren büyük bir boşluk. istediğin şeyleri içine katabildiğin, mutlu olduğun, sonrasını düşünmediğin, bitirmek istemediğin hayallerle doldurduğun bir boşluk. bütün dertlerini, mutluluklarını dinleyen bir dosttur mavi. sesi çıkmaz ama içten içe cevap verir. içten içe mutlu olursun, orada olduğunu bildiğin için. ama korkarsın, çünkü gidecektir, ya yerini siyaha bırakacaktır ya da griye. o yüzden evine çekilirsin, döneceği zamana kadar pencereden bakarsın. dertlerini biriktirirsin, dibe vurursun. pencerede beklerken gözlerin kapanır, o kurduğun hayallerin yerini kabuslar alır. istemediklerinle dolu, mutsuz olduğun, bitiremediğin kabuslar seni boşluğuna alır. artık bu korkuyu kaldıramadığın bir an gelir. maviden, mütemadiyen ayrı kalmak zor gelmeye başlar. hayatına bir mavi gelsin istersin. sürekli derdini dinleyebilecek, hayallerini paylaştığın; ama bu sefer sussun istemezsin. o da anlatsın istersin, kendi hayallerini, dertlerini paylaşsın. ortak hayalleriniz olsun istersin. onun mutluluğunu dert etmek, dokunduğun zaman hissetmek, nefesini duymak istersin. mavi mutluluk olur o zaman..
özgürlüğü, huzuru ve mutluluğu simgelediği için en sevdiğim renk.
Mutfaktan kızartma sesleri geliyor; daha öğlen yemiştim, Başar’ın evinde. Annesinin yaptığı kızartmalar daha küçük oluyor. Ben bunu seviyor muyum? Bilmiyorum. Annemin , “niye test çözmüyorsun?” şeklindeki azarlarına karşılık vermiyorum; çünkü biliyorum ki ben konuştukça o daha çok konuşacak. Aslında test çözmek zor iş değil, yaparım. Yapmalı olduğumu biliyorum ama sürekli kendi kendime bahaneler uyduruyorum. Buraya kitap okumak için gelmiştim. Şimdiyse beyaz tavana bakıyorum. Başkasının gözünde nasıl görünüyor, bilmiyorum ama benim için tavan tuvalim. Bir ressam için tuvali, bir müzisyen için estrümanı neyse tavan da benim odur. Boyam ise tek renk: mavi; gözlerin gibi.

gözde güzel renk.
budur;
görsel
washingtonposttadayaziyomben'e saygılarımla.
Mavi'nin türküsü nü sevmeme sebep olan renk.
5'in rengidir.
erkeklere giydirlen tişörtler,giysiler v.s ayrıca mavi diye bir giyim şirketi var.
Mavi rengi seven insanlar genellikle sakin, düzenli, güvenilir, sadakat sahibi, barışçıl ve içe dönüktür.
biraz daha uygun fiyatlı olsa giyilesidir. Para biriktirip alıyoruz efendim, lc den de factodan on liraya tişört alırsın, bi kere giysen kolları çeker, tişört salar. Ama maviden alsan renkleri canlı, kendi de güzel. Bi kere al güzel al.