bugün

Başlıyor.

Kafa radyo'yu açın.
Kompleksli bir cüce tarafından sunulmaktadır.
Liseden beri beğenerek dinledigim program.
kafa radyo'da devam eden program. programda son dinlediğim zamandan beri hiçbir şey değişmemiş; zeki de biraz sıkılmış gibi duruyor. yine de programda çalınan müzikler güzel, eski günlerin hatrına dinlenir.
suan daha ozgur ve daha guzel.
Şuan radyoland.com da garaj radyo kanalinda tekrar yayinda şahsen sevindim özlemişim.
bir zamanlar deli gibi dinlerdim.
uzun zamandır dinlemiyorum çok eğlenceli yayınları vardı hala devam ediyorsa tarih saat bilen yeşillendirirse sevinirim.
22 kasim 2018 de ayni saatte rayoland in icindeki garaj radyoda yayinda.
Şu sıralar hiçbir radyoda olmayan radyo programı.
her zaman olduğu gibi yine ağaç veren meyve taşlandı.
Bizim toplumumuz nankör.
Yıllar önce büyük bir keyifle dinlerdim. şöyle bir düşününce beklentilerimiz ne kadar azmış, o zamanlar radyo programı dinleyip keyif alıyormuşuz şimdi her şey eksik tadda.
halen sıkılmadan dinlediğim yılların programı.

şimdi de dinliyorum.
uzun süredir bu kadar gülmemiştim.
zeki iyidir, aileden biri gibidir, dinlenir her zaman, ayten abla eğlenceli kadın akşam telefon ile insanların bir yerde bişey ikram etmeleri güzel bir aksiyon
eskiden olsa sabahlara kadar sıkılmadan dinlerdik
geçenlerde rastgeldim eski tadı kalmamış. üzüldüm açıkçası.
maalesef toplumumuzun çok büyük bir kısmı cahil ve bilinçsiz.

geçmişimizden bu yana bize kalan iki şey var, islamiyet ve türklük..
özellikle din kitlelerin en büyük afyonudur sözünden yola çıkarsak islamiyetin varolduğu yıllarca kötü niyetli insanlar tarafından kullandığını da zaten biliyor, görüyor ve yaşıyoruz.

lakin bu kötüye kullanma ve yahut yararlanma olayının ülkemiz için maalesef çok çok önemli bir nedeni var ki bu insanları bu durumlara sokuyor.. evet bu durum yıllarca insanların korku içerisinde ve rahatça dinlerini yaşayamamaları...

ülkemizde öyle bir dönem oldu ki insanlar müslümanım demeye, başörtüsü takmaya, camiiye rahatça gitmeye, allahı toplu halde zikretmeye korktular, ve tüm bunlara korkuyla yaklaşıp hasret kaldılar. türkçe ezan zulmünü yaşadılar, teammülerin dışına çıkarak yüzyıllar boyu aslı olan şey değiştirilmeye çalışınca insanlar artık bu baskıda dinini yaşayamama ölçüsünde iyice doldular..

ardından sağ partilerin milletin oyunu almalarına rağmen hükümetlerinin kurulmasına izin verilmemelerine ve yahut kursalar dahi çeşitli nedenlerle darbelerle indirilmesini sağladır.

ve tabi ardından 28 şubat olayları da patlak verince artık ülkemizin büyük çoğunluğu olan müslümanlar ve belli bir çoğunlunu kapsayan dindarlarda taşacak bardak dahi kalmadı.

sonra ne mi oldu? sonra bir parti çıktı, siyaseten ve yahut içtenlikle ekseriyetle bu insan hak ve özgürlüklerine aykırı uygulamaları kaldırıp zaten yüzyıllar boyu müslüman olan bu ülkede müslümanları tekrar bir huzura kavuşturdu. tabi dini kullanmadı diyebilir miyiz bu süre zarfında, demezsek ayıp etmiş oluruz.

bu ülkede imam hatip liselerine giden öğrencilere ikinci sınıf insan muamelesi yapıldığı dönemlerde insanlar bu zulme karşı koyamadıkları gibi bu dönemlerin geçmesini istedi. bunu çölde su arayan bedeviler gibi istedi.. siz susuzluktan can çekişirken size bir bardak su verene siz neler söylemez, vermezsiniz?..

sonuç olarak ikinci sınıf insan muamelesi gören kesim artık her normal insan gibi hayatını sürdürürken çektiği acıların, çektiği zulümlerin ve yaşadıklarının maalesef kullanılmasına ve bilgi edinip bilinçlenememelerin neden oldu.

sözün özü, bu ülkede hangi kesim olursa olsun, bir dönem aşağılanıp ezilirse sonraki dönemlerde sonuçları maalesef bu denli acı oluyor.
bunu asla imam hatip olsaydı olurdu diyen ablalarıma abilerime değil, bu insanlara bu korkuyu yaşatıp acaba bir daha olur mu düşünceleriyle kafalarını sokanlara mal ediyorum.
hep söylediğim gibi rüzgar eken, fırtına biçer.

t:geceleri şenlendiren, birkaç yıl önce sabahlara kadar sürsede şimdilerde bildiğim kadarıyla yayını erken bitiren eğlenceli, zkc yapımı radyo programı.
10 yıl önce her gece sabaha kadar yani 3 4 gibi bitiyordu sanırım dinlediğim radyo programı. ya inanılmaz zevkli olurdu. hala devam mı bilmiyorum o zaman telefonların kendisinde direk radyo olduğu için internette yemez dinlerdik başlayınca. otele girip valiz taşıyanlar, su savaşı yapanlar, kabızlık derdi var diye zeytin yağı içenler... bir ara sonra tv programıda yaptı zeki ama olmadı galiba. güzel günlerdi.
hafta içi her gün yayın yapan program. iyidir ya da kötüdür, bu yazıda ona değinmeyeceğim. Daha ilginç bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Yaşını hatırlamıyorum fakat tahminen 17-18 yaşlarında bir kız annesine çatmak için zeki'yi arıyor. Zeki de kızdan, onu marsa göndereceklerini söylemesini istiyor. Kız tek başına başa çıkamayınca zeki, bu 10 kişiyi marsa gönderecek firmanın temsilcisi olarak kızın annesiyle konuşmaya başlıyor.

Zeki- hanımefendi merhaba, sizi x firmasından arıyorum, kızınızı uzaya göndereceğiz.
Anne- ben kızımı amcasına gönderemiyorum, uzaya nasıl göndereyim?
Z- hanfendi uzaya gönderilecek 10 kişiden biri kızınız, kendisine bir takım testler uyguladık, o da bu testleri başarıyla geçti.
A- benim kızım salak, hiçbir şey başaramaz ki o. Hem nasıl göndereyim uzaya babası kızar, hadi imam hatip derseniz neyse de..
Z- hanfendi uzayın ne olduğunu biliyor musunuz?
A- hayır.
Z- peki hiç merak etmediniz mi?
A- yoo.

daha da uzatmayacağım, ama bu diyalog bu seyirde 15 dk kadar devam ediyor. Fakat atlayamayacağım, Zeki uzayın ne olduğunu açıkladıktan sonra kadın birkaç kez daha "imam hatip olsaydı olurdu da.." cümlesini kuruyor.

Çok afedersiniz, bu insanla; tecavüze uğrayan kadının arkasından "haketmişti" diyen insan aynı insan. bu insanla; hayatı boyunca bir sayfa kitap okumamış, bunu imkanı olmadığı için değil de, gerçekten sadece ve sadece işine gelmediği için yapmamış olmasına rağmen her şey hakkında fikri olan insan aynı insan. Bu insanla; tecavüzü, çocuk istismarını, sapkınlığı, saygısızlığı ve nicelerini meşrulaştıran insan aynı insan. Bu insanla; doğru düzgün eğitim verebilen okulların imam hatip'e çevrilmesini alkışlayarak karşılayan insan aynı insan.

Lanetler olsun bu insanlara. Lanet olsun zihniyetinize.

Edit: imam hatipler kapatılsın.
çobanlık yapan bir dinleyici vardı deli çoban diye bi şarkı varmış onu çok seviyordu abimiz, zeki de dinletiyodu. boyle de güzel program. ogrenci evi eksikliklerine yardımı da atlamamış programdır.
Çok sevdiğim özellikle iki uc yıl önce büyük bir heyecanla takip ettiğim radyo programı. Rimel sürerken agzini acanlarin programı matrax / with zkc
Bitişinde baba zula'dan özgür ruh şarkısı çalardı bir zamanlar, sanırım 10 yıl falan önceydi tabii;

https://m.youtube.com/watch?v=4QH7cpjwTuQ

Sonrasında da bi ara "al basmadan donu var" şeklinde müzik girdiğinde anlıyorduk ki sonuna gelmiş;

https://m.youtube.com/watch?v=vnHgClvShk0

2-3 yıldır dinlemiyorum şu an nasıl bilmiyorum ama yukarıda linkini de verdiğim o iki şarkıyı dinleyince beni geçmişe götüren program.
zeki kayahan'ın sikinin keyfine göre davrandığı, arayanların iradelerini evde bıraktığı ve kendini zeki'nin ellerine bıraktığı bir radyo programı.
Lise hayatım boyunca kendi kendime gülmekten krizlere girmemi sağlayan program. Zeki candır.
Çocukluğumda ve ergenliğimde dinlediğim, zeki kayahan coşkun' un sunduğu radyo programı. Yıllar sonra geçen gün radyoyu açıp kendisini dinleme gibi bir hata yaptım. Merakım gereği elbet. Gerçekten gerekli miydi diye sormadım değil kendime. Hay allah, Boşuna ve yersizce merak etmişim. Anladım ki dinlemeyi zirvede ve yerinde bırakmışım. Format hala aynı. Kelimeler, bağlaçlar, nidalar bile hala aynı yahu! Zeki, Standardizasyonu vizyonu haline getirmiş sanırsam. Artık canlı yayın değil ses kaydı dinliyormuş gibi bir kekremsi tat var programda. Sen de sıkılmadın mı be zeki? Artık kantarın topuzunu kaçıran değil; samimiyetsiz radyo programı oldu. Hem neydi o kendinle çelişmeler, tutarsızlıklar falan? Televizyon programı asla yapmam diyordun ona da el attın allahtan tutmadı. Orada bıraktım işte.

Bu da böyle bi' anımdır.
hala devam ediyor galiba programı. gençliğimde bolca dinledim. çatacak yer arıyorum bölümü favorimdi. sonra ne oldu? her güzel olan şey gibi bunun da sonu geldi. zeki isimli yayıncının insanları aşağılamasına dayanamadım. takibi bıraktım.