1. 1.
  1946 belgrad doğumlu sırp performans sanatcisi.60 li yaslarinda olmasına rağmen 35 yasinda bir vücudu vardir *. hic buyukanne gibi görünmemesine ragmen kendisini performans sanatinin büyükannesi ilan etmiştir. *
  2 ... reconquista
 2. 2.
  yugoslavya'lı vücut sanatçısı. her ne kadar nazarımda icra ettiği şey koca bir saçmalıktan ibaret olsa da en azından ölüme karşı olan korkusuzluğu saygıyı hak edecek cinsten.

  70'lerde büyük aşk yaşadığı performans sanatçısı ulay ile 1989'da ilişkilerini ruhsal bir yolculukla bitirmeye karar verir. çin seddi' nin iki ayrı ucundan birbirlerine doğru yürüyerek ortada buluşurlar, birbirlerine son kez sarılır ve bir daha görüşmemek üzere ayrılırlar. 2010'da marina abramovic, moma'da bir retrospektif sergi açar. serginin bölümlerinden birinde, abramovic bir sandalyede otururken masanın diğer tarafındaki sandalyede de tanımadığı kişiler 1 dakika boyunca oturur. konuşmanın olmadığı, sessizliğin paylaşıldığı bir oturuştur bu; ancak birden abramovic' in hiç beklemediği bir şey olur ve karşısındaki sandalyeye ulay gelip oturur;https://video.uludagsozluk.com/v/marina-abramovic-77191/

  &feature=share
  4 ... authentic
 3. 3.
  museum of modern arts nam-ı diğer MoMA'daki 'the artist is present' performansında, binlerce kişinin gözlerine bakmış, kimini gülümsetmiş, kimini korkutmuş, kimini kendine aşık etmiş, kimini hüngür hüngür ağlatmıştır. Yıllar boyunca insanların duygularını provoke eden, çok fazla tartışılan performansları olmuştur. Yaptığı şey kimine göre sanat değil, çıplaklığıyla, vücuduna zarar verdiği kanlı performanslarıyla ve kimi zaman yaptığı ağır politik eleştirileriyle, doğal olarak, üzerine dikkat çeken şovlardır, ancak vücudunu bu denli etkileyici kullanan bir insan sanatçının ta kendisidir.
  3 ... novalgin
 4. 4.
  dünyadaki en güzel hikayeye sahip sanatçıdır.

  http://listelist.com/marina-ulay/

  dikkatle inceleyin.
  1 ... sentetik sezar
 5. 5.
  seçimlere girse bu mimiklerle tek başına iktidar olur mk.

  zorunlu tanım: bir nevi sanatçı.
  1 ... east for west
 6. 6.
  Marina Abramovic: The Artist is Present adli biografi filmine onyargili yaklassamda izledikten sonra 'vay anasini' dedirtiyor. Cok ilginc hayatlar var. Ayrica sanat sever kisiliklerin gonlunde bir ukte birakiyor. Ilginc bir kisilik.
  1 ... ahoerkam
 7. 7.
  yıllar daha da mı güzel yapıyor bu kadını diye düşünmeden edemiyorum doğrusu. performanslarının çoğunu izlemeye cesaret edemem, sınırları zorlayan bir kalıba sahip. günlerce kanlı hayvan kemikleriyle aynı odada kalmak, onları etlerinden temizlemek... savaşa dikkat çekiyordu kuşkusuz burada sanatçı ama icra ettiği sanatın akıl almaz taraflarından biriydi şüphesiz.

  ulay ile olan aşkı ve yaşadıkları da enteresan. o kadar tutkulu aşkların sonu ayrılık mı acaba diye düşünmeden edemedim. ayrılmadan önce ise çin seddinde buluşmaları son kez belki ama başka bir başlangıç adına.. yıllar sonra marina' nın tek başına sergilediği performansta ulay' ın eşlik etmesi, göz temasları, sonrasında süzülen yaşlar.. allah' ım ne etkileyici bir an demeden edemiyorum. ilk izlediğim zaman itiraf etmem gerek onlarla birlikte ağladım, zira aksi düşünülemez hatta yaşanamaz gibi geliyor. marina' nın yıllanmış güzelliğine rağmen aşkı üzerinde o kadar güzel taşıması muhteşem bir görüntüye seyirci bıraktı bizleri.
  1 ... sabahuykusu
 8. 8.
  Aksam ust bi vibio izleyeyim derken büyük aşkının ve karşılaşmasınin hikayesine denk gelince ağlatan kadın. Bu gücü tarif etmek mümkün degil Sanirim. Buradan kendisini taktir etmek saygı duymak düşüyor bize.
  https://youtu.be/zzYcMuKzNeg
  1 ... manik minyon
 9. 9.
  insanların ne beter, nasıl bir felaket olabileceğini ise şu performansıyla tecrübe etmiş performans sanatçısıdır.

  http://filoji.com/insanli...nlar-kaninizi-donduracak/
  2 ... demesemolmaz
 10. 10.
  sevgilisi olan ilişkini okuduğumda etkilenmemek mümkün değil.
  bir de kendisini TED konuşması ile dinleyin.
  https://www.youtube.com/watch?v=M4so_Z9a_u0+
  ... ahsenyokmusun