1. 1.
  büyük britanyalı siyaset kadını. yönetimi altındaki muhafazakar parti, sıkı bir liberalizm ve sıkı bir monetarizme dayanan sert bir program hazırladı. bu programın sendikaların iktidarına son vermek ve büyük britanya'nın ortak pazar'a katılmasını yeniden görüşmek isteğine dayanan iki yönü vardı. 1979'da yönetimi altındaki muhafazakar parti, seçimleri rahat bir biçimde kazandı ve kendisi büyük britanya'nın ilk kadın başbakanı oldu. ekim 1984'te ira'nın düzenlediği bir suikasti atlattı. grev konularındaki sert tutumu nedeniyle eleştirilere hedef oldu. avrupa topluluğu'ndaki gelişmelere pek sıcak bakmadığı gibi ülkesine inatla sürdürdüğü liberal ekonomi politikasından da ödün vermeye yanaşmadığından giderek gücünü yitirdi. kasım 1990'da başbakanlıktan çekildi.
  5 -1 ... vernon sullivan
 2. 2.
  (bkz: ıron lady)
  3 ... silte
 3. 3.
  Demir Leydi lakabıyla da tanınan ingiliz siyasetçi, eski başbakan. Yakın tarihte ingiltere'yi en çok etkileyen kişilerden oldu. Hem büyük destek gördü, hem de ciddi bir muhalefetle karşılaştı. aralıksız tam 11 yıl süreyle britanya'nın başbakanlığını yapmıştır. 80'li yılların ingiltere'si onun eseridir.
  1 ... leggare
 4. 4.
  (bkz: yeni sağ)
  1 -1 ... martin edilen
 5. 5.
  sizi uyarıyorum

  sizi uyarıyorum, eğer margaret thatcher yeniden seçilecek olursa,
  sizi uyarıyorum, acı çekeceksiniz
  çünkü yaraları iyileştirip acıların geçirilmesi para karşılığında olacak.

  sizi uyarıyorum, cehalete gömüleceksiniz
  çünkü yetenekler başıboş bırakılıp dehalar boşa harcanacak, çünkü öğrenim bir hak değil bir ayrıcalık olacak.

  sizi uyarıyorum, yoksulluk içinde yaşayacaksınız
  çünkü parası olmayanı umursamayan bir hükümette sosyal yardımlar ufalıp sübvansiyorlar ortadan kaldırılacak.(...)

  sizi uyarıyorum,sesiniz çıkmayacak
  çünkü korkunun baskısı ve işsizliğin yüküyle ses çıkaracak haliniz kalmayacak.(...)

  Eğer margaret thatcher kazanırsa
  sakın sırdan olmayın
  sakın genç olmayın
  sakın hasta olmayın
  sakın yaşlanmayın.

  ingiliz işçi partisi lideri neil kinnock'un 7 haziran 1983 tarihli konuşmasından.
  10 -1 ... excalibur
 6. 6.
  demir leydi lakabi ile anilmaktadir.1979 yilinda maden iscileri sendikasini ezerek iktidara gelmistir.issiz yiginlar olusturup bunu sendikalara karsi guc olarak kullanmistir.amerikadaki göttasi icin: (bkz: ronald reagan)
  2 ... yok denecek kadar az
 7. 7.
  1975'ten sonra, bilderberg toplantılarına katılmasına mutakip, 3 dönem ingiltere başbakanlığı yapmış kişi. ayrıca arkasındaki mason desteğinin diğer özellikleriyle biraz kamufle edildiği gerçeği de yadsınamaz.
  1 ... pablo escobar
 8. 8.
  hayatı kızı Carol Thatcher tarafından kaleme alınan "Demir Leydi" lakaplı eski ingiltere Başbakanı.
  1 -1 ... i belong to che
 9. 9.
  ingiltere'de sendikaları zorla bastırarak işsizliğin artmasına neden olmuş eski ingiltere başbakanı. 1984-1985 arasında maden sendikalarının düzenlediği grevi insan haklarına saygı göstermeksizin zorla bastırmasından kısa bir süre sonra ingiliz takımlarını 5 yıl avrupa kupalarından men ettiren heysel faciasının yaşanması tesadüf değildir. bunun nedeni de babalarının aç kalma pahasına verdiği grev mücadelesinin nasıl kaybedildiğine şahit olan genç kuşağın girdiği bunalımın şiddet olarak yansımasıdır. başbakanlıktan çekilmesinin nedeni kazansa da önceki seçime göre daha az oy alması ve bunun öncekine göre daha az farkla güvenoyu alma anlamına gelmesiydi. şimdi ronald reagan * gibi alzheimer hastasıdır.
  1 ... cemali
 10. 10.
  the fletcher memorial home gibi şarkı ve şarkıların muhattabı olan, insanlık tarihinin pek çok kez örneği görülmüş utanç anlarından sadece biri.
  1 ... indiana_jones