bugün

büyük britanyalı siyaset kadını. yönetimi altındaki muhafazakar parti, sıkı bir liberalizm ve sıkı bir monetarizme dayanan sert bir program hazırladı. bu programın sendikaların iktidarına son vermek ve büyük britanya'nın ortak pazar'a katılmasını yeniden görüşmek isteğine dayanan iki yönü vardı. 1979'da yönetimi altındaki muhafazakar parti, seçimleri rahat bir biçimde kazandı ve kendisi büyük britanya'nın ilk kadın başbakanı oldu. ekim 1984'te ira'nın düzenlediği bir suikasti atlattı. grev konularındaki sert tutumu nedeniyle eleştirilere hedef oldu. avrupa topluluğu'ndaki gelişmelere pek sıcak bakmadığı gibi ülkesine inatla sürdürdüğü liberal ekonomi politikasından da ödün vermeye yanaşmadığından giderek gücünü yitirdi. kasım 1990'da başbakanlıktan çekildi.
(bkz: ıron lady)
Demir Leydi lakabıyla da tanınan ingiliz siyasetçi, eski başbakan. Yakın tarihte ingiltere'yi en çok etkileyen kişilerden oldu. Hem büyük destek gördü, hem de ciddi bir muhalefetle karşılaştı. aralıksız tam 11 yıl süreyle britanya'nın başbakanlığını yapmıştır. 80'li yılların ingiltere'si onun eseridir.
(bkz: yeni sağ)
sizi uyarıyorum

sizi uyarıyorum, eğer margaret thatcher yeniden seçilecek olursa,
sizi uyarıyorum, acı çekeceksiniz
çünkü yaraları iyileştirip acıların geçirilmesi para karşılığında olacak.

sizi uyarıyorum, cehalete gömüleceksiniz
çünkü yetenekler başıboş bırakılıp dehalar boşa harcanacak, çünkü öğrenim bir hak değil bir ayrıcalık olacak.

sizi uyarıyorum, yoksulluk içinde yaşayacaksınız
çünkü parası olmayanı umursamayan bir hükümette sosyal yardımlar ufalıp sübvansiyorlar ortadan kaldırılacak.(...)

sizi uyarıyorum,sesiniz çıkmayacak
çünkü korkunun baskısı ve işsizliğin yüküyle ses çıkaracak haliniz kalmayacak.(...)

Eğer margaret thatcher kazanırsa
sakın sırdan olmayın
sakın genç olmayın
sakın hasta olmayın
sakın yaşlanmayın.

ingiliz işçi partisi lideri neil kinnock'un 7 haziran 1983 tarihli konuşmasından.
demir leydi lakabi ile anilmaktadir.1979 yilinda maden iscileri sendikasini ezerek iktidara gelmistir.issiz yiginlar olusturup bunu sendikalara karsi guc olarak kullanmistir.amerikadaki göttasi icin: (bkz: ronald reagan)
1975'ten sonra, bilderberg toplantılarına katılmasına mutakip, 3 dönem ingiltere başbakanlığı yapmış kişi. ayrıca arkasındaki mason desteğinin diğer özellikleriyle biraz kamufle edildiği gerçeği de yadsınamaz.
hayatı kızı Carol Thatcher tarafından kaleme alınan "Demir Leydi" lakaplı eski ingiltere Başbakanı.
ingiltere'de sendikaları zorla bastırarak işsizliğin artmasına neden olmuş eski ingiltere başbakanı. 1984-1985 arasında maden sendikalarının düzenlediği grevi insan haklarına saygı göstermeksizin zorla bastırmasından kısa bir süre sonra ingiliz takımlarını 5 yıl avrupa kupalarından men ettiren heysel faciasının yaşanması tesadüf değildir. bunun nedeni de babalarının aç kalma pahasına verdiği grev mücadelesinin nasıl kaybedildiğine şahit olan genç kuşağın girdiği bunalımın şiddet olarak yansımasıdır. başbakanlıktan çekilmesinin nedeni kazansa da önceki seçime göre daha az oy alması ve bunun öncekine göre daha az farkla güvenoyu alma anlamına gelmesiydi. şimdi ronald reagan * gibi alzheimer hastasıdır.
the fletcher memorial home gibi şarkı ve şarkıların muhattabı olan, insanlık tarihinin pek çok kez örneği görülmüş utanç anlarından sadece biri.
bu teyzemiz ronald regan ile birlikte sosyal ekonomik politikalardan vazgeçerek ekonomiyi daha da liberalleştirme yönünde adımlar atmıştır. bu yönde abd ve ingiliz borsalarında tahviller vs araplara satılmaya başlanarak petrol satışıyla araplarda biriken dolarlar tekrar amerikan ve ingiliz ekonomisine kazandırılmıştır. bu dönemde broker lar abd ve ingiltere de büyük kazançlar elde etmiştir.
taşakları olduğundan şüpheleniyorum bu ablanın..
Demir Lady lakaplı eski ingiltere başbakanı.
muazzam meryl streep oyunculuğu ile donandığımız film. kadın yetenek abidesi resmen yahu.
Thatcher ın başbakanlığı dönemini kopuk kopuk anlatan araya kadının şimdiki hali ve halüsinasyonların bol bol girdiği bi şekilde kendini seyrettiren ama bitince ağızda bi tat bırakmayan film.

edit: ben bunu iron lady başlığına yazmıştım ama ...
nam-ı diğer (bkz: demir leydi)

edit: eksileyen tek hücreliye selam ederim.
(bkz: the iron lady)
yaş 87.
vay be.

http://galeri.haberturk.c...bir-zamanlar-demir-ladydi
1990 yılında "sovyetler birliği dağıldı ve düşman olmaktan çıktı. onun yerine yeni bir düşman koymamız gerekiyor. bu yeni düşman islam olacaktır." demişliği bulanan ingiltere'nin eski densiz başbakanı.
görsel
demir leydi lakaplı ingiltere eski başbakanıdır.
ingiltere'nin ilk ve tek kadın başbakanı.
an itibariyle 88 yaşında hayatını kaybetmiş, demir leydi lakaplı ingiltere'nin eski başbakanı.
soğuk savaş dönemine şahit olmuş, 70 ve 80' li yıllarda bir dönem ingiltere' nin en güçlü kadın politikacısı. tanrı ruhuna huzur versin.
arjantin halkının sevinmesi gerek heralde. büyük şölenler kutlamalar yaparlar.