bugün

Flash Gordon adlı çizgi romanındaki kötü karakter.
çince devlet görevlisi dilidir.
çincenin en yaygın olarak konuşulan biçimi.
(bkz: absolut mandrin)
ing. mandalina'ya verilen isimdir.
bkz:çince)
çin'in resmi dili. günümüzde çin'de en yaygın olarak kullanılan lehçe ve aynı zamanda tüm dünyada 1 milyar civarında insanın konuştuğu dünyanın en yaygın lisanı.
(bkz: schweppes mandarin) *
ingilizce'nin ardından dünyada en fazla insanın konuştuğu dil.
bodrum'da bulunun şirin bir apart hotelin ismidir.
Çin ve Tayvan'dan başka Singapur'un dört resmi dilinden biridir. Standart mandarin ya da standart çince de denir. Nasıl bizde istanbul ağzı varsa ve resmi dilimiz ona göre biçimlenmişse, mandarin de beijing ağzı esas alınarak kabul edilmiştir.
schweppes in mandarinli olanı. *
iron man in düşmanı. çizgi filminde parmağında bir sürü yüzük vardı ve gücünü bu yüzüklerden alıyordu. hatta bir ara yüzüklerini kaybetmişti de onları arıyordu tek tek.
alt bir çinli ırkıdır aynı zamanda yemekleriyle oldukça meşhur restoranları vardır tüm dünyada. 15 dolara belli saatler aralığında sınırsız yemek yeme keyfini yaşatır bu millet.
bizim "çince" diye bildiğimiz dildir. dünyada en çok insanın konuştuğu dildir. ayrıca içinde "r" harfi bulunmayan dildir, yani çinli bir adama mandarin dedirtsen "mandalin" der, belki ingilizce'si mandarin olan mandalina'ya mandalina dememizin sebebi de budur.

ayrıca, japon bir adama da, "mandalin" de, derseniz herifin söyleyeceği kelime, mandarin olur.
Avrupalıların Çin devlet memurlarına verdikleri ad.
mandalinayla yapılmış müzik aletidir.
renkli bir ördek türü.
(bkz: mucizevi mandarin)
rusça'da mandalina anlamına gelen kelime.
bodrum'da yetişeni coğrafi tescil altına alınmış meyve.
tüm çinde konuşulan ortak dil.
dünyanın en zor dili olduğu iddia edilir.
1880 lerde ıngiltere kamu hizmetlerini yeniden düzenlerken bilinçli olarak buna benzer sınavlar başlatmış ve parlak genç erkekleri hindistanı idare etmeye göndermeden önce yunan ve latin klasikleri konusundaki bilgilerini test etmişti. Bugün bile ıngiliz devlet memurları 'mandarin' diye anılır. 19 yüzyıl muhafazakarları bu sınavları "çinlileştirme" amacı taşıyan sinsi bir komplonun parçası olarak görmüşlerdi.
960 milyon kişinin anadili olan dil.
schweppes.