bugün

elbette üstteki entryim de şaka amaçlıdır *

manav türkü diye biliyorum kendimi ve düğünlerimizin çingene düğünlerine benzediğini, şalvar falan giyildiğini ilk kez öğreniyorum * allah allah yav. demek öyle. diyelim ki benziyor, bunda bir beis yok. çingenelik bir aşağılanma aracı mıdır ?

türklük meselesine gelince ben bunu zerre dert etmem. artık dna analizleriyle kökeninizin ne kadarı türk ortaya çıkıyor. eminim türklüğüyle,kürtlüğüyle veya başka bir ırktan olmakla övünen bir sürü insanın suratı milka ineği moruna dönecek o teste girerse *

saf kansın öyle mi ? :D
1-yanlış. bizzatihi bizim köye has zeybek oyunu vardır. hatta roman havası çok nadir oynanır. genellikle zeybek oynanır. sen muhtemelen trakya ile karıştırıyorsun manavları.

2- manavlar şalvar giymez. kadınların giydiği o kıyafetin adı şalvar değildir. ki sadece manav köylerine ait değil o kıyafet. anadolunun ( yörükler de dahil olmak üzere) hemen hemen tüm köylerinde giyilir. muhacir köylerinde de giyilir. doğuda giyilen şalvar daha farklıdır.

3- türklerin konar göçlerliği asırlar önce bitti. yerleşik hayata geçeli kaç asır oldu. orta asya tipi bir konar göçerlik kalmadı asırlardır. manavlar ilk yerleşik hayata geçen yörükler olarak geçer tarih kitaplarında. manavların rum kökenli olduğuyla ilgili bir takım iddialar var ancak pek itibar görmüyor. ekseri olarak yerleşik hayata geçen yörükler olarak bilinmektedir.

edit: roman havası oynanmasıyla manavların türk olmadıkları arasında mantıksal bir ilişki bulunmuyor aslında. bu konu dışı.
manav türklerine sormam gereken o kadar şey var ki...

mesela limonun kilosu ne kadar ya?
Hepimiz Türk üz işte bölmenin ne lüzmu var.
"türklerin konar geçerliliği devam ederken manavlar hala anadoluda yerleşik hayata devam ediyorlardı"

bu iddianın kaynağı nedir ?

"madem türkler şalvar giyiyor.oğuz kağanın şalvarlı fotoğrafı varmı eski türklerin orta asyada şalvar giyen yada ona benziyen giyinen."

bu nasıl saçma bir mantıktır ? bugün orta asyadan kaç tane adet,kılık kıyafet kaldı ki ? bu akıl yürütme tıpkı şuna benziyor; takım elbiye giyen türk mü olur abi, oğuz kağan takım elbise mi gidiyordu...

böyle bir akıl yürütme olmaz! oğuz kağan döneminde yaşayan türklerin giydiği kılık kıyafeti günümüzde anadolu insanı giyiyor mu? arada asırlar var elbette kıyafetler adetler değişir.. ayrıca türkler şalvar giyiyor demedim onu nereden çıkardın *

bu video bir şeyi kanıtlamaz. bir videoyla bir topluluğun tümüyle ilgili çıkarımda bulunmak son derece saçma. roman havası yörük düğünlerinde de çalınır, muhacir düğünlerinde de. neyi kanıtlıyor bu video ? e şimdi trakya düğünlerinde zeybek çalınca aslında onların trakyalı değil de egeli olduğu sonucu mu çıkıyor :d

edit: bi dakika bi dakika. sen oğuz kağan'ın şalvarlı fotoğrafı mı dedin * adam trollüyormuş ya pardon hahaha
. . . yanlış anlamlar yüklenen bir kelime. Kökeni kıpçak ağzında öteki, öbürü, diğeri gibi bir manası olan mınav kelimesinden gelmiştir. Anadoluya ilk giren yörük olarak adlandırılan türkmenler bölgenin yerleşik halklarına bizden olmayanlar, ötekiler anlamında mınavlar demişlerdir.bu kelime tatarcada hala kullanılır. Mınavlar kene kelgenler. Bunlar gene gelmiş. Burada bunlar derken bizden olmayan ev halkından olmayan anlamındadır. Daha sonra bu kelime etimolojik anlam kazanmıştır.
. . Anadolu'nun ilk manavları rumlar, ermeniler, araplar, gürcüler kıyı bölgelerinde latinlerdir. Daha sonra anadolu balkan'lardan girit ve ege adalarından göçler alınca kelime anlamına daha çok oturmuş ve manav muhacir ikilisi oluşmuştur. Manavın olduğu bölgede mutlaka muhacirler yada ikinci bir yerleşim mevcuttur. O bölgedeki manavların yaşam tarzı ve adetleri kökenleri hakkındaki önemli izlerdir.
arkadaşlar lütfen kaynak verelim. kaynaksız konuşunca hırvatlarla kürtlerin atası ortak bile olabiliyor *

daha geçenlerde gördüm sosyal medyada. hırvatlarla kürtler aynı atadan geliyormuş diye bir iddiayı. iyi hoş ama kaynak ?

aynı şekilde anadoluda yaşayan ve türk diye bilinen x topluluk rummuş, çingene özellikleri taşıyormuş vs. peki kaynak ? hangi bilimsel araştırma sonucunda bu bilgiye ulaşılmış ? bu da yetmez. türkologlar arasında genel otorite, bu araştırmanın doğruluğuna kanaat getirmiş mi ?
(bkz: abazan türkleri)
Manavların tütk olduğunu bilmezdim. Olsun hepimiz kardeşiz.
Mensubu oldugum topluluk.

Rum kökenli diyenler de var manavlar içün. Bu konuda da bilgili yazarlar entry girebilir.
Manavlar, Batı ve Kuzeybatı Anadolu'da yaşayan göçebeliği asırlar önce bırakmış Hanefi Sünni yerleşik Türkmen grubudur. Osmanlı kaynaklarında Manavlar, Manavlı, Manavlar Parakendesi biçiminde Yörükân Taifesi’ne bağlı bir topluluk olarak gösterilmektedir. Vikipedi