bugün

kürtlerin yaşadığı coğrafyada deyimleşmiş bir kalıp. bu deyimin ortaya çıkma sebebi kürt yiğitlerinin büyük penisli olmasından kaynaklanmaktadır.
ortalama penis boyu; 19.5 cm civarı olan kürt yiğitlerinin namı, tüm dünyaca bilinmekte ve hayranlıkla bakılmaktadır.
--spoiler--
madem türksün küfür et ürksün
--spoiler--

önermesinin şark versiyonudur.

edit: oturup ölçtün mü hacı, küsuratını bile biliyosun yav.***
liseli sloganıdır.
yüzünün güzelliğini ve yakışıklılığını saklayan kürtler için söylenmiş sözdür. yüzünü gizleme, o sıfatını göster herkese anlamındadır.
kime gösterip kimi ürküteceği merak konusudur.
''önemli olan boyu değil işlevi'' o işlevi anlamak için zeka lazım, e o zeka da sende yok neyine zorluyorsun.
sırf çıktım taşın üstüne açtım bacaklarımı... şeklinde devam eden melodiyi haykırmak için dağa çıkıp taş arayan zavallılara söylenecek söz öbeğidir. hayır o dağdan insen de göstersen keşke. it gibi korkup saklandığın mağaradan gösterince biz pek birşey göremiyoruz.
"kürt sikini çok mu yemiş acaba?" şeklinde düşüncelere gark eden durumdur.
bu millet ne badireler atlattı, artık hiçbir şeyden ürkmez.

madem kürtsün göster ürtsün

madem türksün göster ürksün

aha yazıyı buldum. hem de kafiyeli.
organ boyunun bir coğrafya insanlarının üstün yönü oldugunu savunan ırkçı bir cümledir.
not: google'da arandığında madem türksün göster ürksün diye çıkar, kürt ile ilgili deyim bulunmamakta.
-madem kürtsün göster de ürksün, ürkerse ürksün ürkmezse kürksün. Kırk kulpu kırık küp, kırkının da...
Neyi gösterip kimi ürkütecekleri muamma olan deli saçması.
orjinali, ''madem malsın, herkes sana dalsın'' olan önermedir.
yerinde bir deyimdir.
popolarını kastetmektedir.
Büyük penisli yiğit denilen kürtlerin aletini ölçmedik fakat bir devlet kuracak kadar sağlam taşakları olan adam bulunamadığı kesindir. Çok yarrağına güveniyorsan bir fatih sultan mehmet, bir kanuni sultan süleyman, bir atatürk çıkartabilecek taşağın penisin yoksa türklerin yanında söylenmesi en komik sözlerden biridir. Benim annemde türk size yardım edebilirim diye bordo berelilerin ülkeye gelirken götü zangır zangır titreyen apodur sizin en büyük penisten çıkan yiğit. Yok yok barzani gibi dönek bi yavşakta olabilir. Anlıyorum sizi yiğitler.
ırkçı şakaları hiç sevmem ama tam da yeri;
- bu bizim köyden değil!!
(bkz: tadı nasıldı bari)
doğrusu madem kürtsün göster de üresin olan önermedir.
aralarından bu şekilde anlaşanlardır.
mallık parayla olaydı buralar dutluk olurdu özdeyişini hatırlatan önerme.
e bunun, madem türksün göster de ürksün versiyonunu daha çok duyuyorduk (gereksiz duymlar olmasına rağmen), kaynak belirtilmemiş kaynak, hangisine inanacağız, kaynak olaydı herkes seçimini ona göre yapardı...
götlerindeki balta girmemiş ormanlardan bahsetmektedir.
(bkz: madem kürtsün göster de gülsün)
akşam akşam gülmekten çatlatan bir söylem.
en kısa fıkralardan biri olsa gerek. komik!