bugün

hayatımın şekillenmesinde büyük ölçüde rol oynayan bokum gibi sınav. zalım sınav. unutursam kalbim kurusun.*
içerisinde barındırdığı matematik-geometri sınavlarıyla iflah siken sınavdır vakti zamanında.
bir hata tespit ettiğim sınav. 10. sınıf tarih kitabı sayfa 20'ye bakın:http://static.eba.gov.tr/...itabi_meb_tarih_bpOzC.pdf

akkoyunlu devleti 14. yy'da kurulmuştur yazıyor. lys 2013'de ''Akkoyunlu Devleti’yle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?'' sorusunun yanıtı ise: ''XV. yüzyılda kurulmuş olan Türkmen devletidir.'' olarak geçiyor ve bu cevap doğru olarak gözüküyor.

bir soru bile hazırlayamıyor 'uzman kadro'. sınava kitaptan çalışan öğrenci ne yapsın?
gösteriş budalası karaktersizleri açığa çıkartan sınav.

amk kodum sınavın, şöyle sınavım iyi geçti bilmem ne?

dalyarrak bir sen mi iyi puan aldın.

not: okul puanım kesilmesine rağmen 30 bininciyim 15 binden 30 bine atıı yani gök görmediğin iyi puanı olmuş tutmuş bir tarafını kopartmış.
uludağ sözlüğün yarısının hukukçu olduğunu öğrendiğimiz sınav.
Bu sınav tam anlamıyla bir eşit ağırlıkçı katliamıdır.
tercih işlerinden anlayanların mesaj atmasını istediğim sınav.
5 kişinin cevap kağıdının bulunamaması üzerine onlara ayrı bir sınav yapılmış olan sınav , matematik çok zor fen çok kolay değişik liseliler için çok üniversiteliler için az önemli sınav.
ne test kitaplarında, ne okul derslerinde görmediğim türev, integral konularının çıktığı ve Stephen Hawking'in görse ''bu ne amk ? '' diyeceği sınavdır.

(bkz: ÖSYM nin 95lilere yaptığı tecavüz)
türk dili ve edebiyatı bölümü ile alakalı bilgisi olanlardan yardım beklediğim sınav. mesaj kutumu yakıverin abiler.
sözlük yazarlarından ikisiyle hemen hemen aynı kaderi paylaşarak 27 binden anca 20 bine çektiğim sınavdır. ben böyle aşkın ızdırabını...
sozluk yazarlarindan biriyle ayni kaderi paylasarak 38 binden 23 binlere cektigim sinavdir. bu ne dandik bi puan- siralama sistemi dedirtmistir. allah belami verdi de verdi.
2. Senem olmasına rağmen düşük bir puanla götüme giren sınavdır.
bu sene doğru dürüst çalışmadığımdan herhangi bir yere gidemeyeceğimi bildiğim halde puanımı öğrenince ve gidemeyeceğim gerçeği ile daha somut olarak karşılaşınca garip hissetmeme sebebiyet veren sınavlar bütünü.
tanımlayanamayan sınavlar bütünü. bu hayatta en çok istediğim şey mülkiyeli olmaktı. ne umutlarım vardı. inek bayramı falan... hepsi yalan oldu. 38binlik ygs sıralamamı çeke çeke 23 bine çektim. herkes 10 bin garanti derken. yapacak bir şey yok. istek yok. ağlayamıyorum da. yazık ettiler.
(bkz: )https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=1428
http://inciswf.com/volkankonak.swf
sonuçları açıklanmış, itinayla girmiş sınav.

https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=1428
13'te götümüze girecek sonuçlara sahip sınavdır.
sonuçlarının bugün saat 13.00'da açıklanacağı duyurulan sadece liselilerin yerleştirilmediği sınavdır. hakkımızda hayırlısıdır, heyecandır.
bugün saat 13.00'da bir basın toplantısıyla eşgüdümlü açıklanması beklenen
Liselilere Yerleştirme Sınavı'nın 2013 yılında gerçekleştirilenidir.
bugün saat 13:00'da açıklanacağı duyurulmuştur. geçmiş olsun herkese.
bugün açıklanmasını heyecanla beklediğimiz sınavdır. açıklayın da rahatlayalım lan artık! önce sınav stresi, sonra sonuç stresi, ondan sonra da tercih... bitsin artık bu eziyet.
sınavı subjektif bir şekilde değerlendirecek olursam;

bu yıl üniversite sınavlarına ikinci girişim oluyor. ilk yıl çok çalışmamıştım, hatta neredeyse kitap yüzü açmamıştım, sadece dersleri dinleyip denemelere yarım yamalak girmiştim.

o halimle bile ygs sınavında
mf: 65.000
tm: 55.000
ts: 45.000 yaptım.

bu arada sayısalcıyım, nasıl oluyor da sözel puanlarım sayısaldan daha iyi anlamış değilim.

her neyse efendim, zaten ilk yıl hayalimde o kadar uçuk kaçık bir yerler yoktu. kayseride 70.000-80.000 den alan bir kaç mühendislik bölümü vardı kafamda. onlardan birini yazmayı düşünüyordum. haliyle lys sınavına da kasmadım. sonuç?
mf: 80.000
tm: 65.000
ts: 55.000

peki iyi mi bu sonuçlar? tabi ki de hayır. gerek seviglimle aramda olan sorunlar olsun gerekse arkadaşlarımla olan problemler olsun büyük bir bunalımın içindeydim. bu sonuçlar da kayseride normal bir mühendislikte okumama fazlasıyla yetiyordu. hiç kasmadım; kayseriden, ankaradan uygun olan mühendislikleri değerlendirdim ve yazdım.

annem tercih listemi eline aldı, "oğlum çok az yazmışsın hadi başına üst sıralara bir şeyler daha ekle" dedi.en üst sıralara puanımın tutmayacağı birkaç mimarlık bölümü yazdım. özel üniversitelerden yazdım ve sonucu beklemeye başladım.

sonuçlar açıklandı; özel üniversitenin mimarlık bölümünü tutturmuşum. allah allah? nasıl olabilir bu? önce çok sevindim sonra birden bire kafamda yıldırım çaktı. meğerse tam paralı olan bölümü yazmışım.

yılda 16.000 tl başlangıç ücretini verebilir miydim? hayır tabi ki. saçma salak bir hatam yüzünden kazanamadım. bu yıla kaldı.

bu yıl yeni bir dershane buldum. yeni arkadaşlar edindim. yeni sevgilim oldu. yeni bir hayata başladım ve sınava hazırlandım. iyi kötü bir şeyler yapıyordum. daha sonra sınava doğru içimde bir çalışma isteği uyandı. denemelerde dershane birincisi oldukça daha fazla çalıştım. motive oldum gaza geldim. ben böyle bir insan değildim aslında.

sonra ygs 2013 açıklandı. benzer sonuçlar;
mf: 20.000
tm: 15.000
ts: 11.000

sıralamamı öne taşımayı başarmıştım. fakat yine aynı bokun laciverti. hala sözel puanım sayısal puanımı sikip atıyordu. ben ne biçim sayısalcıyım allah aşkına?

bu sıralamayla bu gazla lys ye asılmaya başladım. amma ve lakin geçen sene lyslerde 80/30 90/40 yapan bir insan nasıl olur da bu ygs sonucunu koruyabilir?

stres oldum. konu bilmiyorum. lys bilmiyorum. lys çözemiyorum. lys adeta bir kabus oldu benim için. üstelik geçen sene yerleştiğim için okul puanım da kesilecek. ne yapabilirim? ne yapmam lazım?

ve birden kafamda bir şimşek çaktı. "ftr" yani "fizyoterapi ve rehabilitasyon" bölümü. ygs den de girebiliyordum o bölüme. neden olmasın?

sağlık alanı, (nispeten) sözel bir alan. kafama yattı. lys ye çok abanmadım. rahattım çünkü. ama puanım kesilecek. ya ygs de geriye düşersem? ya ygs den de ftr gelmezse? lys de sıçık zaten o zaman ben ne yaparım?

içim içimi yedi. lys mat sınavına girdim. kafamdan bütüm türev integral sorularını eledim. kalanlara abandım. 50/29 netim geldi. geometriye geçtim. abandım, 30/19 netim geldi. artık fen bölümünden toparlamam lazım yoksa bu netlerle 20.000 i koruyamam ki.

fen sınavına girdim. fizikten yıl boyu sayısallara abanmıştık ne oldu? sözel ifadeler çıktı. allahtan lise boyunca ders dinlemeyip ders kitaplarını karıştırıp okumuştum da hepsini çözebildim. 30/27 geldi. idare eder çünkü kimse sözel bilmediği için fizikten sıçtı herkes.

Kimya geldi, organiği kafadan sildim. 30/20 geldi. organik olmadan bu kadar yapmak büyük mucize.

biyoloji geldi; sözelci kardeşiniz durur mu? 30/29 zaten en güvendiğim ders de biyolojiydi.

şimdi sonuçları bekliyorum. bu kadar az çalışmayla sıralamamı koruyabilecek miyim? arkaya düşecek miyim? kimsenin yapamadığı fiziği yapmamın bana ne kadar faydası olacak? lys kötü gelirse ygs den tercih yapabilecek miyim? meslek liseleri önüme geçecek mi? okul puanımın kesilmesi beni geriye atacak mı? ygs den ftr yazabilir miyim, gelir mi?

bekliyoruz efendim...

bekliyoruz...
29 haziran cumartesi günü açıklanması beklenen sınav.