50 kere de izlesen anlayamayacağın film.
david lynch'in mastürbasyon yaptığı diğer bir filmi.
"ben orda şunu anlatmaya çalışmıştım" şeklindeki lynch açıklamalarını okumadan idrakı son derece güç.
büyüsü kaçıyor ama anlayabilmek için filme hakkında yazılanları okuyarak idmanlı başlanmalı ya da en az 3 kez izlenmeli.
--spoiler--
the mystery man'in parti sahnesinde esas oglana yaklastigi sirada muzigin azalmasina dikkat cekerim.
--spoiler--
rammstein,marilyn manson gibi isimleri soundtrack'inde bulunduran filmdir.
marilyn manson ayrica filmde de bir sahnede gozukmektedir.
(bkz: anlamak icin tekrar izlenmesi gereken filmler)
(bkz: i m deranged)
korku filmi olmasada tüylerimi ürperten,ne olduğumu şaşırtan david lynch klasiklerinden birisi.filmde diğer filmleri gibi şizofrenik ve sembolik anlatımlar var, tamamen özgün.aslında anlaması o kadar zor değildir,filmdeki rujlu adam şeytanı simgeler ve bu adamla fredin partide yaptığı konuşma filmin en önemli sahnesidir,filmdeki pete ise hayal ürünüdür.ne kadar karmaşık gelsede normal bir bilinçaltından başka bişey değildir.filmin her saniyesini dikkatli izlemek gerek.film müzikleri ise harika.Angelo Badalamenti, David Bowie, Barry Adamson, Marilyn Manson,Rammstein.
Filmin anlaşılamamasının sebebi parçalanmış senaryo ve kullanılan sembolizmdir.Filmdeki karakterlerin sembolize ettikleri nedir sorusuna verilecek cevap:

Fred Madison : gerçek olan kişi

Renee Madison :Fred'in karısı.Vahşi bir cinayete kurban giden kişi

Dick Laurant :Fred'in kendini günaya teşvik eden içselliğine karşı duyduğu korkudur.

The Mystery Man : Fred'in kontrol edemediği aşırı duygulanımlarının sembolü.çirkin gerçeğin sembolü.

Alice Wakefield :Fred'in günahlarının sembolü.Renee'yi öldürmeye yönelik olan hisleri

Peter Dayton : Fred'in olmayı arzuladığı kişi.

Ateş: fred'in yükselen duygularının ( öfke , kızgınlık, kıskançlık vb...) sembolü

Videolar: gerçeklik
piskopat filmlerden biri. bulmaca çözme moduna girmeniz lazım filmi anlamak için, kasmak gerekiyor, hatta bir kaç kez izlemek, ince ayrıntıları, detayları yakalamak lazım aksi taktirde film bittiğinde saatlerce düşünür durursunuz. diğer david lynchfilmleri gibi son derece etkileyici bir film. ayrıca korku filmi olmamasına rağmen bazı sahneleri gerçekten ürpertiyor insanı, gizemli adam karakteri kabusunuz olabilir. *
anlanamayacağını anlamak için bikaç kere izlenmesi gereken bir film gibi. anladığımız kadarı da ilginç tabi. akılda kalan tek şey soundtrackleri oluyor ilk etapta.
(bkz: you will never have me)
izledikten sonra "ne nasıl yani hasktir alala niye böle oldu şimdi" diye tribe sokan film.
anlamadığını seven insan modelinin filmi.. ego masturbasyonu.. ne anlatılmak istediğini tam olarak ifade edebilen ne birini gördüm ne de okudum.. ee ne anladım ben bu işten.. sinema dediğin geniş kitleye hitap edebilmeli... öle kendi tribine göre film çekip insanların anlamasını beklemek seyiriciye yapılan büyük bir haksızlıktır.. filmde tek güzel olan şey filmin atmosferi ve ilgiyi ayakta tutabilmesi.. gerisi yalan..
david lynch, david lynch, david lynch...yine bir lynch klasiği.
kendi ağzından açıklamasıyla lynch, kimsenin an ile anlayacağı filmler yapmak istemediğini, seyirciyi yormayı, şaşırtmayı sevdiğini söylemiştir, bu film, bu açıklamalarına iyi bir örnektir.
bu filme "offf abi olamaz böyle bir film allahım yıkılıyo film ya ne kadar orjinal bir senaryo adam yine yapmış yapacağını" diyen bir adama film konusunda fazla güvenilmez.. zira samimi değildir.. sadece anlamadığı bir fıkraya gülmüş bir surat ifadesiyle samimiyetsiz olduğu için..
sözleri Leon Payne'e ait olan hank williams parçası.
başta veliahtları olmak üzere bir çok kişi tarafından coverlanmıştır.
jeff buckley yorumu dinlenesidir.

sözleri:

I'm a rollin' stone all alone and lost
For a life of sin I have paid the cost
When I walk by all the people say
Just another guy on the lost highway

Just a deck of cards and a jug of wine
And a woman's lies makes a life like mine
All the day we met, I went astray
I started rolling down this lost highway

I was just a lad, nearly twenty two
Neither good nor bad, just a kid like you
And now I'm lost, too late to pray
Lord I paid a cost, on the lost highway

Now boy's don't start to ramblin' round
On this road of sin are you sorrow bound
Take my advice or you'll curse the day
You started rollin' down that lost highway
Lost highway
şimdilik 3 kez izledim, her türlü spoileri elimden geldiğince okumaya çalıştım ama filmi tamamen anladığımı söyleyemiyorum hala. algıda bir bozukluk mu vardır nedir çözemedim izlemeye devam edicem çözene kadar yılmak yok *
izleyicisinin, ne anlamadığını anlatabilenler ve ne anlamadığını anlatamayanlar olarak ikiye ayrıldığı film! güzel!
david lynch'in a$mı$ filmi.
obskürantizm hevesi değildir kesinlikle. paralel ki$ilik sendromu'nun irdelendiği, kameralı gizemli adamın( robert blake'in) aslında bu paralel ki$iliklerin sağduyusu olduğunun anlatılmaya çalı$ıldığı, ki$inin içindeki nefretin ve hırpani ayya$lığın, ya$am alanlarıyla da ilintili bulunduğunu anlatmak derdindedir.

------- ... ---------

kadın güzeldir ama orospu.( ying yang..)
adam üretir ama öldürür. ( sanat öldürmek içindir..)
genç eleman ate$li ama toydur. ( güvenmediğin surata tükürme! )

------- ... ---------

anla$ılmak derdinde değildir. hepinizin kendi hikayesidir; uydurun bir $ey, ben öyle yaptım..
yönetmenin masturbasyonu açısından kötü, filmin atmosferi açısından başarılı film..

(bkz: anlamadığını seven insan modeli)
David Bowie - i'm deranged ile başlar ve biter.
Ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor.Hoş etsek bile anlaşılmayacak.Zaten filmin kaygısı anlaşılmak değil.

--spoiler--
Filmin başında fred'in saksafonla çaldığı *nota bile şaşmadan Peter arabayı tamir ederken radyoda çalıyor.Hatta peter rahatsız oluyor ve kapattırıyor.ustası çalsaydı yav diyor.
"Dick laurant öldü" sesini filmin sonunda söyleyen fred,filmin başında dinleyen yine fred.

Fred ve Peter'in ayrı ayrı sevişme sahnelerinde gözler devamlı yer değiştirir.Ve neredeyse aynı hareketler yapılır;gerginlik,şüphe,korku barındırır.

Fred,Renee,Alice,dick lourant/mr edie ve andy'nin olduğu resimde film sonunda sadece Renee vardır.ilkinde resim Peter'in gözünden görülmüştür.

Arabaların renk geçişleri. *
--spoiler--

Müzikler şahane ve tam yerinde.

Bilinç denen şeyin nasıl ince çizgide olduğunu anlıyor insan.Sınırda kişiliklerin devamlı kurguladıkları şeyler bunlar aslında.
Kim hapishanedeyken aklından geçirmez ki "ya şuan başkası olsam burdan çıkarmak zorunda kalsalar"
Üstadımız filmlerinde devamlı kalabalık cast ile çalıştığı yetmezmiş gibi karakterleri de ikiye hatta üçe bölüyor.Ve her bir karakter ayrı bir değer katıyor.Figüran olarak bile Marilyn Mansonı oynatacak kadar cast önemi taşıyor.

burdakiler yetmedi diyenlere http://www.film.gen.tr/klasik/losthighway/index.cfm
insan ırkının geleceği için açıklanması gereken film.
etkileyici bir david lynch filmi. sözlükler arası biraz bilgi alışverişi yapıldığında gayet mantıklı çıkarımlar yapılabilir..

filmin görsel ve işitsel şölenini bir tarafa koyarsak, sonuç şöyle gözüküyor;

"ben idama giden bir bok çuvalıyım.. böyle olmasını istemezdim, ama olmasına da engel olamadım.. keşke şöyle olsaydı.." ve işte karşınızda "kayıp otoban"
öznelliği çok yüksek olması nedeniyle çeşitli yorumların çıkarılabiliceği, hepsinin de doğruluk payı olduğu oldukça sembolist, karmaşık ancak çekici bir film.
zaten filmin anatemasını oluşturmak, parçaları birleştirmek seyirciye görev adledilmiş.
filmin muhtelif repliklerinden bunun anlaşılması mümkün.
izlenesi güzellikte bir david lynch filmi.
kendinin ifade edememenin görünmnez dişletri tarafından ısırılır bazı bünyeler. işte bunardan birisi de david lynch dir.
ne kadar çok zor bir anlatım dili kullanmaya çalışırsan çalış karşıdakinin anlayacağı kadardır senin anlattığın sözü bu film için geçerlidir.

kendini sağa sola vurmasına, şizofren vari kişiliğin cinsel arzuları tarafından esir alındığında mafya babasının hatununu kapıp bir aşk hikayesine dönüştürme mücadelesi. olmamış.

filmde alkışa şayan tek bir nokta vardır. soundtrack.