bugün

her ne kadar cicero'nun bir denemesi de olsa, özellikle web development araçlarında textler için placeholder olarak kullanılan latince sözlerdir.
lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. in nec risus non turpis interm rutrum. vestibulum et metus. nulla id magna sed dolor sollicitudin laoreet. tempus in, lacus. duis tempor posuere diam. suspendisse vel tellus quis nunc malesuada porta. diye de devam eder. aslında daha da devamı vardır ama bunlardan pek farklı değildir. anlamsız değildir, çiçero'nun eseridir, yazısıdır. belki de söyledikleri yazılmıştır. acıdan falan bahseder. bir de bu yazı hep nedense yazacak bir şey bulunamayınca yazı ile ilgili bilgisayar tanımlarında kullanılır. mesela bir yerde bir yazının nasıl durduğu mu gösterilecek, hemen lorem ipsum dayanır oraya, gittiği yere kadar gider kaldığı yerde baştan tekrar başlar.
tam olarak şöyledir;

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Suspendisse ultricies nulla in neque. Donec id tortor id nibh congue varius. Aliquam erat volutpat. Sed velit felis, pulvinar non, commodo non, luctus ut, neque. Aenean sagittis lacus et turpis. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit. Donec pulvinar urna non lorem. Proin mi. Cras rutrum ultrices tortor. Cras vehicula condimentum est. Nulla eu tellus. Pellentesque id est.

Aenean vestibulum tortor sit amet quam. Nulla condimentum tortor quis sem tincidunt cursus. Suspendisse potenti. Vivamus metus. Quisque ullamcorper dui in turpis. Etiam pulvinar luctus nulla. Suspendisse et risus. Duis ligula felis, tristique eget, gravida dignissim, placerat eget, arcu. Phasellus dictum diam sit amet sem. Sed vulputate bibendum justo. Ut ac tellus vitae diam venenatis adipiscing. Aliquam suscipit vehicula tortor. Morbi quis elit blandit pede luctus cursus. In condimentum, odio eu rhoncus interdum, lacus erat interdum lectus, ullamcorper vestibulum lacus nisl nec orci.

Nam aliquet, arcu a lacinia lacinia, nibh eros ullamcorper velit, et rhoncus orci tellus a turpis. Maecenas sed odio. Vestibulum sit amet quam non metus elementum consectetuer. Donec id mauris. Aliquam a lorem. Ut commodo lacus in erat. Morbi lacus. Aenean dignissim massa et nibh. Aliquam cursus velit ac dolor. Pellentesque sagittis. Suspendisse sit amet enim. Mauris mollis. Praesent semper augue at mi. Proin non felis ut dolor venenatis ullamcorper.

Aliquam a neque in urna feugiat adipiscing. Vestibulum sagittis orci non lorem. Praesent viverra, turpis ut euismod laoreet, augue orci auctor nibh, quis ullamcorper ligula mi vel tellus. Etiam in leo. Praesent sem tellus, placerat mattis, rutrum nec, consectetuer eget, mi. Sed consequat enim et orci. Morbi suscipit ornare neque. Vivamus eget sem euismod lectus tristique eleifend. Nulla at metus. Praesent lacus justo, convallis nec, malesuada at, vestibulum ac, nibh. Cras vitae dui et leo ullamcorper adipiscing. Nam commodo aliquam diam. Aliquam sollicitudin, dolor vel ullamcorper auctor, libero velit sodales purus, quis aliquet enim ligula vitae augue. Morbi sem. Quisque lacinia, tellus quis porttitor ornare, enim ipsum semper sem, sit amet porta sem neque id felis. Morbi tempus mauris.

Donec euismod tellus quis eros. Aliquam ultricies tristique est. In urna dui, condimentum at, porttitor porta, dapibus sit amet, ante. Nulla semper, urna a fermentum tincidunt, tortor felis tincidunt arcu, lacinia tempor nisl est quis dui. Nunc vitae metus. Praesent justo leo, scelerisque vel, convallis ac, iaculis at, felis. Curabitur placerat. Etiam ac nisi et metus iaculis consequat. Maecenas luctus purus. Vestibulum id arcu. Suspendisse consequat tempus purus. Proin quis ipsum lobortis risus scelerisque rutrum. Mauris quis nunc vel felis sodales pellentesque. Etiam quis neque. Cras in leo. Aliquam sapien. Proin fringilla, ipsum vel faucibus viverra, leo dui fermentum augue, vel lacinia massa mi iaculis arcu.
boş olan yerlere koyulan text. boş kalmasın hesabı. mesela blogger'da ilk kurulan bi blogda default text olarak bulunmaktadır.
hazırlanan bir template de yazı nasıl duracak diye görmek için programcıların, web tasarımcıların veya grafik tasarımcıların kullandığı bilmemkaçbin senelik latince yazıdır.

http://www.lipsum.com
http://tr.lipsum.com/
bazılarının yazdıklarından daha anlamlı olan yer doldurma ifadeleridir.
adobe'nin muhtelif programlarında metin bölümünde yer alan " mıgırca " olarak adlandırılan yazıdır.
pek bir anlamı varmış gibi gözükmese de harflerin belirli bir sıraya göre dizildiği söylenmektedir. Metinlerin hazır olmadığı yerlerde kullanılır. amaç " buraya metin gelecek " tarzı tekrarlanan zırvalardan kurtulmaktır.
8. nesil yeni bir yazar. aşk meşk işlerine kafayı koymuş durumda, yeni güzin ablamız olmaya aday. hoşgelmiş.
aşağı yukarı 6 aydır hakkında entry girilmemiş, ondan evvel de bir (1) adet entry girilmiş yazar.
halbuki nick'i de güzel.
(#15704018) bu enterysini okuyunca önce ağladım, sonra da gülmeye de başladım. çünkü biz de aynıydık bir zamanlar onunla. bazen yazdıklarımdan sonra şu tarz mesajlar geliyor bana;

--spoiler--
bi an beni anlattığını düşündüm, eline sağlık
--spoiler--

gibi. bende diyorum ki, her kimsen ve neysen senden hiç haberim yok ve bilmiyorum ama bildiğim tek şey var ki birebir yaşadığım geçmiş günlerimi bana bir kez daha hatırlattığın için teşekkür ederim. ellerine sağlık. ve böylece herkes aynı hayatı yaşıyor önermesine karşı olan inancım bir kez daha pekişmiş oldu. hayatta başarılar dostum, her şey gönlünce olsun.
yeni yaşına gireli 1-2 hafta olsa da yaklaşık 25 yıldır, tanıdığı andan itibaren sıkılmadığı tek şeyin midye dolma olduğunu farkeden yazar.

sahip olduğu başarılar, maddi manevi kazandıkları, biri 3.5, diğeri 2.5 sene süren sözde çok huzurlu iki ilişkisi bile midye dolma kadar mutluluk veremedi ona.
zaten karabiber, limon ve midyenin uyumunu başka hiçbir şeyde yakalayamayacağını farkettiğinde henüz 14 yaşındaydı. kim bilir, belkide ilk kez o zaman tanıştı hayatla, turuncu mayosu ve kumlu minik parmaklarıyla midye dolmasına limon sıkarken. ondan sonra da aşk palavralarına sadece güldü.

haydarpaşa'nın önünde buz gibi bir havada tren saatini beklerken, çıkardığı eldivenlerini bacaklarının arasına sıkıştırıp kıpkırmızı ellerle bir poşet midye dolmayı tanımadığı biriyle yerken öğrendi gerçek paylaşma duygusunu. kolay değildi çok sevilen bir şeyi yabancıyla paylaşmak ama teklifi kendisi etmişti. iki kez mutlu oldu.

zerre kadar sevmediği kürtlerin içinden sanırım sırf midye dolma sattıkları için mardin'lilere karşı bir sempati duydu.

içki kullanmadığı için ballandıra ballandıra anlatılan "bira ve midye ikilisi" ni hep merak etti, adeta nefsiyle savaş verdi*. cennete bu sebepten bile gidebilir,kimbilir.*
sevdiklerinden aldığı midye dolmalı hediyeler ve hiç tanımadığı biri tarafından çekilen onlarca midye dolma resmiyle güne uyandı, kendini olduğundan çok daha değerli hissetti.

evde beslenebilen bir şey olsa muhtemelen midye beslerdi. bir arkadaşı midye dolmanın yapılışını anlattığında içi cız etmişti halbuki. yine de yemekten vazgeçmedi*. sadece o anı düşünmemeye çalıştı.

kendi çapında çektiği bir sürü sıkıntı ansızın gelen midye dolma krizi kadar büyük olmadı hiç.
yine bir kriz anında sulanmış ağzıyla sözlüğü bırakmaya karar verdi bu sabah. gitmeden de bir kaç satır yazmak istedi, ki bu harika duyguyu bilmeyenler hayatı daha fazla kaçırmasın diye.
insanlar sadece midye dolma yerken ve candan erçetin dinlerken "gerçekten" keyifliydi çünkü farkında olmasalar da.

midye dolmasına kısa sürede kavuşması dileğiyle, hayatında midye dolma ve candan erçetin hiç eksik olmasın diyelim kendisine.
ve tabi herkese..*
bir örneğini burada görmek mümkündür. ne olduğu hakkında fikri olmayanlarca göz gezdirilmesi tavsiye olunur.
http://rudaw.net/english/...ons/rudaw_kurdistan/about
Hello world den sonra programlama dünyasının en çok kullanılan yazısı.
Yazı gelmesi gereken yere yazılan uydurma metin.

Adobe Dreamwiever’da p*3>lorem yazıp tab’a basarsanız 3 paragraflık bir lorem metni yapabilirsiniz. Sayı değiştirilebilir. Ayrıca listelerde falan da kullanılabiliyor.

Örneğin ol>li*5>lorem2 yazıp TAB’a basarsanız 2 kelimeden oluşan 5 elemanlı sıralı liste oluşturur.
sitelerin içini başı boş yazılarla doldurmak isteyenlerin kullandığı bir yazı türü. diye biliyorum. sizce?
güncel Önemli Başlıklar