1. 1.
  Üniversiteye sadece fen yaparak girmiş ve üniversitede biyoloji alt temelli bütün derslerden başarıyla geçmiş biri olarak şu sorusunu çözemeyeceğim sınavdır. Çünkü sorunun sonuna geldiğimde başını unuttum. Yazık oldu çocuklara. Kimse yetiştiremedi büyük ihtimalle.

  lgs 2018
  7 -14 ... ruhsal enfeksiyon
 2. 2.
  Soru uzun falan değildir.Şu soru çok rahat 1 dakika içinde okunup ve yapılabilir.Eğer 13 yaşındaki çocuklar bunu okuyup anlayamıyorsa okuma alışkanlığı yoktur o çocukların.Ayrıca bir sınavda her soru yapılacak diye kaide yok.Her soru herkes tarafından yapılacaksa zaten sınav yapmaya ne gerek var?
  8 -6 ... illusionist man
 3. 3.
  Evet soru kolay ama sınav anı psikolojisi için gayet uzun bir soru. Üstteki paragrafta anlatılmak istenen daha kısa bir şekilde anlatılabilirdi. Nokta.

  Alın bu da matematik sorusu,

  lgs 2018
  -5 ... ruhsal enfeksiyon
 4. 4.
  13 yaşındaki çocuk bunu 1 dakikada yapabilir mi, siz şakamısınız arkadaş robotmu lan bu çocuklar şu robotik sınav mantığınızı at yetiştirir gibi öğrenci hazırlama işini bi bırakında ülke ilerlesin az amınakoyim.
  6 -4 ... sanatsalpsikopat
 5. 5.
  Ya arkadaşlar ne yapalım peki 1 milyon öğrenci sınava giriyor.10-15 soru zor olacak ki çalışan öğrenciyle çalışmayan öğrenci farkı olsun.Her yere fen lisesi açmakla üniversite açmakla eğitim öğretim düzelmeyeceği gibi sınavı basit sorup herkesin moralini düzeltmekle de eğitim öğretim gelişmiyor.Bunu aklınızdan silin.

  Şu sorular gayet güzel sorular.Ezberci sistemle alakası olmayan sorular.Mis gibi işte.istenen şu: sen adamakıllı kitabını oku, okuma hızını artır, anlama kapasiteni artır bir sayfa boyunca işlem yapmak yerine onlarca sayfa not ezberlemek yerine kafanı kullan soruyu çöz diyor.

  Neden bu kadar eleştiriliyor anlamıyorum.
  17 -2 ... illusionist man
 6. 6.
  Arkadaşlar siz anlamıyorsunuz galiba, elbette sorular zor olsun, mantığa dayalı olsun ama gereksiz uzatılmasın, anlatılmak istenen kısa cümlelerle anlatılsın şu üstteki soru paragraf sorusu olsa net bir şekilde anlatım bozukluğu seçeneğini işaretlerdim. Yani özet; sorular zor ama yalın olmalı.
  1 -9 ... ruhsal enfeksiyon
 7. 7.
  Yahu ne uzun muhabbet etmişsiniz. Sınavın zor olması eleyicilik yönünden her türlü iyidir. ZOR ama yalın olsun saçma bir beklenti zaten adam orada senin stres baskı altında okuduğunu ne kadar anladığını da ölçüyor. Geçtiğimiz yıllarda teogta önüne gelenin fullediği sınavlardansa böyle sınavlar liselere kalite yönünden daha katkılı olur. 13 yaşındaki çocuklara da salak muamelesi yapmayı bırakın derim.
  5 ... cibili cibili
 8. 8.
  Kardeşimin toplam 12 yanlışı 1 boşu var. Bakalım ne olacak.
  1 ... yakov
 9. 9.
  Eğitim özelleşsin olsun bitsin bence. Soru fena değilmiş yalnız. Az çok bu işin içinde olan beni bile düşündürdü başta. Baştaki açıklama biraz kafa karıştırıcı olmuş ama şekilde daha net anlaşılıyor. Aslında soruda biraz gariplik de yok değil. ikinci şekil niye var? Örneklemeyi arttırmak için mi. Bir de bu işler bu kadar kolay mı. petrol emme geni diye bir şey mi var. Ve sen bunu daha hızlı büyüyen bitkiye aktardığında hem petrol emen hem hızlı büyüyen bitki mi elde edersin. Bana biraz şunun gibi olmuş gibi geldi; kuşların uçma genini insanlara aktarırsan uçan insan elde edersin. Ben yanlış anlamış da olabilirim ama bana öyle geldi. Ayrıca gen transferi yapmak fizibil olacak mı. Olay çok basitleştirilmiş gibi geldi. Yanlış bilgilendirmeyelim çocukları.
  -1 ... hicin evladi
 10. 10.
  Gayet yerinde ve güzel sorulardır. Okuduğunu anlama yorumlayıp belli bir süre içinde cevaplanması gereken sorulardır. Öyle herkes istediği üniversiteye gideceğini mi sanıyor acaba. Zamanında kolay sorular ile, şaibeli sınavlar ile yeterince kişi haksız yere geldi ve belki de hala daha gelmeye devam ediyor ama kimse 2 matematik sorusu çözmeden 2 tane soru yorumlamadan gelmesin üniversiteye. Üniversite derken öyle mahalle arası e5 kenarı üniversiteleri de kastetmiyorum. Kendi okuduğum Yıldız Tekniği bile bir kenara bırakıyorum daha integral türev almayı bilmeden geliyor bu kadar insan sonra niteliksiz mezun kaynıyor ortalık. Bir ODTÜ veya iTÜ'ye elini kolunu sallayan herkes gitmesin zaten. Hele ki yukarıda verilen o saçma sapan bilgi gerektirmeyen sadece okuduğunu anlayıp yorumlaman gereken biyoloji sorusunu 1dk içinde çözemeyen kişi kendine başka bir uğraş bulsun. Kimse kusura bakmasın 14-15 yaşında ki gençlerimiz artık kolay yoldan nasıl para kazanırım, köşeyi nasıl dönerim derdinde. Kimse okumak, araştırma yapmak derdinde değil. Bize kaliteli insan lazım aklı beş karış havada olan kimseler değil.
  2 -3 ... zikredenpikachu