bugün

Soru uzun falan değildir.Şu soru çok rahat 1 dakika içinde okunup ve yapılabilir.Eğer 13 yaşındaki çocuklar bunu okuyup anlayamıyorsa okuma alışkanlığı yoktur o çocukların.Ayrıca bir sınavda her soru yapılacak diye kaide yok.Her soru herkes tarafından yapılacaksa zaten sınav yapmaya ne gerek var?
13 yaşındaki çocuk bunu 1 dakikada yapabilir mi, siz şakamısınız arkadaş robotmu lan bu çocuklar şu robotik sınav mantığınızı at yetiştirir gibi öğrenci hazırlama işini bi bırakında ülke ilerlesin az amınakoyim.
Ya arkadaşlar ne yapalım peki 1 milyon öğrenci sınava giriyor.10-15 soru zor olacak ki çalışan öğrenciyle çalışmayan öğrenci farkı olsun.Her yere fen lisesi açmakla üniversite açmakla eğitim öğretim düzelmeyeceği gibi sınavı basit sorup herkesin moralini düzeltmekle de eğitim öğretim gelişmiyor.Bunu aklınızdan silin.

Şu sorular gayet güzel sorular.Ezberci sistemle alakası olmayan sorular.Mis gibi işte.istenen şu: sen adamakıllı kitabını oku, okuma hızını artır, anlama kapasiteni artır bir sayfa boyunca işlem yapmak yerine onlarca sayfa not ezberlemek yerine kafanı kullan soruyu çöz diyor.

Neden bu kadar eleştiriliyor anlamıyorum.
Yahu ne uzun muhabbet etmişsiniz. Sınavın zor olması eleyicilik yönünden her türlü iyidir. ZOR ama yalın olsun saçma bir beklenti zaten adam orada senin stres baskı altında okuduğunu ne kadar anladığını da ölçüyor. Geçtiğimiz yıllarda teogta önüne gelenin fullediği sınavlardansa böyle sınavlar liselere kalite yönünden daha katkılı olur. 13 yaşındaki çocuklara da salak muamelesi yapmayı bırakın derim.
Kardeşimin toplam 12 yanlışı 1 boşu var. Bakalım ne olacak.
Gayet yerinde ve güzel sorulardır. Okuduğunu anlama yorumlayıp belli bir süre içinde cevaplanması gereken sorulardır. Öyle herkes istediği üniversiteye gideceğini mi sanıyor acaba. Zamanında kolay sorular ile, şaibeli sınavlar ile yeterince kişi haksız yere geldi ve belki de hala daha gelmeye devam ediyor ama kimse 2 matematik sorusu çözmeden 2 tane soru yorumlamadan gelmesin üniversiteye. Üniversite derken öyle mahalle arası e5 kenarı üniversiteleri de kastetmiyorum. Kendi okuduğum Yıldız Tekniği bile bir kenara bırakıyorum daha integral türev almayı bilmeden geliyor bu kadar insan sonra niteliksiz mezun kaynıyor ortalık. Bir ODTÜ veya iTÜ'ye elini kolunu sallayan herkes gitmesin zaten. Hele ki yukarıda verilen o saçma sapan bilgi gerektirmeyen sadece okuduğunu anlayıp yorumlaman gereken biyoloji sorusunu 1dk içinde çözemeyen kişi kendine başka bir uğraş bulsun. Kimse kusura bakmasın 14-15 yaşında ki gençlerimiz artık kolay yoldan nasıl para kazanırım, köşeyi nasıl dönerim derdinde. Kimse okumak, araştırma yapmak derdinde değil. Bize kaliteli insan lazım aklı beş karış havada olan kimseler değil.
ilkögretim öğrencilerin okur yazarlık kazandıgı dönemdir. yani hızlı okuyup anlamayı bu dönemde basardı başardı. ilerde buna vakti olmayacak. uzun lgs sorularını çözemedim diye hayıflanan üniversiteliler de bu durumu kanıtlıyor.
liseye giriste bu kadarcık metni aklında tutamayan ilerde tıbba girse bir dönemde 800 sayfa fizyoloji kitabını nasıl okuyup, anlayıp, aklında tutabilir? tutamaz. nokta.
yukarıdski iki soruyu da Begendim. Okuduğunu anlayan öğrenci kalem kağıt kullanmadan çözebilir. Sırf kardeşi, çocuğu, yakını VS. Bu sınava girdiği için duygusal yaklaşanlar olabilir ama yıllarca ezber yapan öğrenciler iyi liselere yerleşip, devamında haketmedikleri üniversitelere yerleştiler. Bu ülke kalkınacaksa analitik düşünebilen bireyler ile kalkınacak. Bir nesli daha kaybetme şansımız yok. Burada Meb üzerine düşeni yapıp, Öğretmen atamalarında din kültürüne en çok kadroyu vermek yerine matematik öğretmeni sayısını ve ders sayısını arttırmalıdır.
eve en yakın liseyi kazanman için sınava girmene gerek yoktu. (bkz: üzgün surat)