bugün

belçika'da brüksel'e oldukça yakın renkli ve küçük bir şehir.
Leuven, Belçika'da Flaman bölgesi'nin Vlaams Brabant ili'nin başşehiri.

Belçika'nın en büyük ve önemli üniversitesi olan Katholieke Universiteit Leuven (Leuven Katolik Üniversitesi) 15. yy'da bu kentte kuruldu.

18. yy'da kentte hızla gelişen bira sanayii iktisadı canlandırdı. Dünyanın en önemli bira imalatçılarından Interbrew (yakın zamanda InBev adını aldı)'un fabrikaları ve genel müdürlüğü bu kentte kuruludur.

20. yy'daki dünya savaşlarında üniversite kütüphanesi iki kez yıkıldı. I. Dünya Savaşından sonra kütüphane Alman savaş tazminatları ve ABD yardımıyla yeniden yapıldı. II. Dünya Savaşı'nda yine yıkıldı ve tekrar inşa edilmesi gerekti. Kütüphane, bugün dünya savaşlarının ve müttefiklerin kararlılığının bir simgesi olarak ayaktadır.

ayrica, okudugum universitenin bulundugu guzel sehir...
şayet okumaya geliyorsanız, ilk geldiğinizde kendinizi ''beverly hills 90210'' da hissedebilirsiniz. lakin ilerleyen günlerde sizi bekliyor olan, hiç açmayan gökyüzü, bütün endorfin hormonlarınızı sömürecektir. o yüzden gündüzleri uyunmalı, geceleri oude markt'da giraffe' a gidilmeli, hafta sonu geldiğinde ise hızla amsterdam'a kaçılmalıdır.
seneye gitmeyi düşündüğüm üniversitenin bulunduğu şehirdir. ekonomi bölümüne gözlerimi dikmiş bulunmaktayım. ancak belçika'nın bölünmenin eşeğinde olması 'bu da mı gol değil be' nidalarıma yol açmaktadır. ciddi ciddi ben geliyorum diye bölündüklerini 'tamam artık anlamı kalmadı' dediklerini düşünüp sövmekteyim.
bunyesinde (bkz: katholieke universiteit leuven) ' ı barındıran , bisikletsiz gezilmemesi gereken , herhangi bir rehbere ihtiyac olmadan gezilebilecek kadar birbirine yakın turistik yerleriyle , Cuma gunleri evlerine donen Belcikalı ogrencilerin bavullarının tekerleklerinin kaldırıma degerken cıkardıgı o kalın sesin tum sehri kapladıgı ve nufusunun yarısının ( 31.000 ) onlarca kolej , iki yuksekokul ve bir universite barındırdıgından dolayı ogrenci oldugu , bu ogrencilerden genelde erasmus ile gelenlerle eglenme , gezme , tozma ve ingilizce gelistirme gibi aktivitelerin yapılması tarafımdan tavsiye edildigi sehirCik..
Brüksel'e yarım saat mesafede bir üniversite şehri.
brüksel ve gent'e nazaran türk nüfusunun azlığı ile dikkat çeken, ağustos ayında güneşi üç dört kez görmeniz durumunda kendinizi şanslı sayabileceğiniz görülesi ve yaşanası belçika şehri.
stella artois in dogdugu memlekettir ayrica. sirf bu sebepten bile sevilebilir bu sehir.
flaman brabant eyaletinin iki arrondissementinden biri olan yaklaşık 465 bin nüfuslu leuven'in yerleşim bölgeleri:

- Aarschot
- Begijnendijk
- Bekkevoort
- Bertem
- Bierbeek
- Boortmeerbeek
- Boutersem
- Diest
- Geetbets
- Glabbeek
- Haacht
- Herent
- Hoegaarden
- Holsbeek
- Huldenberg
- Keerbergen
- Kortenaken
- Kortenberg
- Landen
- Leuven (merkez)
- Linter
- Lubbeek
- Oud-Heverlee
- Rotselaar
- Scherpenheuvel-Zichem
- Tervuren
- Tielt-Winge
- Tienen
- Tremelo
- Zoutleeuw
belçika'nın, bünyesinde en ünlü üniversitesini bulundurmasından dolayı genç ve dinamik nüfusuyla dikkat çeken şehri. sadece belçikalı değil her milleten insan var. bana "deli misin iki hafta için belçikaya dil öğrenmeye mi gidilir?" dediler, adam kalkmış çin'den gelmiş sadece iki haftalık ingilizce kursu için. bu arada clt leuven dil okulu harika. summer course dil okuluna gittim bir dil bu kadar mı eğlenceli bu kadar mı sevdirilerek öğretilir. bizim eğitim sistemimizden çok ama çok farklı. öğrendiğin şeyleri uygulayabilmek için biriyle ingilizce konuşabilmek için can atıyorsun resmen. flemenkçe ve fransızca konuşuluyor ülkede ama flemenkçe ingilizce ile benzeşiyor ve ingilizce bilip belçika'da yaşam sürdürebilirsiniz. sokakları, binaları, geceleri, insanları ve kurallara olan saygıları ile aşmış bir ülkedir. sene sonunda gidip yerleşmek için can atıyorum. benim gibi yağmurlu puslu ve serin havayı sevenler için on numara memleket. stella artoislerin lıkır lıkır aktığı, hoegaardenların damağı tatlandırdığı, baby guinness lerin adamı yere yıktığı yerdir leuven. ayrıca irish pubları da meşhurdur ve gitmişken bir sandviçten fazlası olan broodje yemeden gelmeyin.

görsel
görsel
belçika'nın flaman kesiminin en önemli üniversitesine ev sahipliği yapan küçük, sevimli bir öğrenci şehridir. muhtemelen en etkileyici yeri, duvarlarını süsleyen çok sayıda muhteşem heykellerle belediye binasıdır. şehir merkezindeki büyük kütüphane binası ve aynı meydandaki sineğe batırılmış dikiş iğnesi heykeli de şehrin tuhaf ve görülesi landmarklarındandır.
ayrıca bir bira ülkesi olan belçika'nın en meşhur huisbrouwerij (hausbrauerei-home brewery)'lerinden biri domus da mutlaka ziyaret edilmeli, meşhur koyu renkli biraları tadılmalıdır.
güncel Önemli Başlıklar