bugün

1957 yapımı Mikhail Kalatozov savaş-dram filmi.

yorumum ise:

Açıkçası beklentimden daha iyi çıkan bir film Letyat Zhuravli.Ben filmi,filmin yönetmeni Mikhail Kalatozov için izlediğimi söylemeliyim yani izlemeden önce filmin yönetmeninin tarzına bakabilmek için filmi izlemek istiyordum ve iyiki de izlemişim filmi çünkü içerik olarak çok orjinal olmasa bile teknik olarak beni baya tatmin eden bir film oldu Letyat Zhuravli.Film iki genç aşığın aralarına savaş'ın girmesiyle birbirlerinden ayrılması ve ayrıldıktan sonraki hayatlarından kesitleri anlatıyor fakat bu hikayenin anlatım dili çok başarılı özellikle yönetmenin çekimleri ve sinematografi hayli tatmin edici zaten filmin süresi de kısa olduğu için bir an bile sıkılmadım aksine acaba filmin sonu nasıl bitecek diye merak içinde filmi izledim,normalde siyah-beyaz filmlerden sıkılan ben bu filmi izlerken bir an bile sıkılmadığımı söylemeliyim,hem sürükleyici hem etkileyici hem de teknik bakımdan ufku genişleten bir film.Benim filmde en çok beğendiğim yönetmenin çekim tarzları oldu,ayrıca oyunculuklar da gayet iyi diyebilirim.Son olarak ben filmi beğendim,beklentilerimin üstünde çıkan bir film oldu,savaş ve dram türlerinin iç içe geçtiği filmleri sevenlere tavsiye ederim.Yönetmenin çekim tarzları için puanımı biraz daha yüksek veriyorum.

7.5/10
Film görsel açıdan dönemin sinema tekniklerinin en iyi şekilde kullanıldığı bir yapıttır. Cephelerde patlayan bombalardan yahut nasıl zafer kazanıldığından çok film, savaşın insanların hayatındaki etkileri konu alır ve seyirciye bu sükûnetle verir.

Bu siyah-beyaz başyapıt filmde, savaşın insanların hayatını nasıl yerle bir ettiğini gösterirken hikâyenin kahramanları açısından da ahlaki dersler verir.

Ve bir ingiliz atasözünü doğrular niteliktedir: “Hayat herşeyi tersinden gösterecek kadar uzundur.”

Kaynak: http://sinemahzen.com/letyat-zhuravli/