bugün

suriye'nin akdeniz kıyısında bulunan bir şehri.
türkiyeden gitmek için en uygun yol yayladağ kesab sınır kapısıdır. halep sınır kapısınıdan daha küçük olduğundan geçiş daha kısa sürer. vizeyi kapıdan alıcaksan 500 suri gibi bi meblayı ve de yaklaşık 6-7 kutu sakızı rüşvet için yanına almanı şiddetle tavsiye ederim. evet yanlış duymadın sakız tercihen firstduo naneli. sakız suriyede özellikle taksiciler tarafından inanılmaz çok kullanılan bi rüşvet gerecidir. şehir inanılmaz güvenli olup gece geç saatlerde bile sokakta yürünmesinde bi sakınca görmedim, türkiyedeki bi çok şehirden çok daha güvenlidir. korniş caddesi hem zenginleri barındırmasından hemde manzaralı güzel mekanları bakımından en güzel caddesidir. kesinlikle deniz kıyısında nargile (şişa) içmilmesini tavsiye ederim.
merkezde bi otelde kalınabileceği gibi deniz kıyısında merkeze 10-12 km uzaklıkta evde tutulabilir. taksi gerçekten çok ucuz binmeyeni dövüyolar fakat turistsen ki gidersen öyle olucan kesin kazıklanacaksın mutlaka ve mutlaka pazarlık yap ayıp değil. gece 12 ye kadar açık dükkanlarıyla ve güzel ötesi kızlarıyla kendine has bi samimiyeti olan güzel akdeniz şehri. kesab sınır kapısında freeshop göremezsen hayal kırıklığına uğrama şehirdeki limana git kapıdaki adama ingilizcen iyiyse dil dök değilse küçük bi miktar rüşvet ver çünkü türkleri almama gibi anlamsız bi politikaları var (tamamen rüşvet amaçlı). limandaki freeshopun tadını çıkar diğer suriye sınırındaki freeshoplardan daha ucuz vede daha çeşitli. lazkiye diğer suriye şehirlerinden daha modern ve daha zengindir. kızlarınında en güzel olduğunu düşündüğüm ortadoğu ülkesidir.
suriye de türkmen nüfusun yoğun olduğu şehirlerden birisi.
yakın bir arkadaşımın buraya gittikten sonra izlenimleri:

* gıda ürünlerinin kontrolü çok kötü. tavuklar satıldıkları yerde kesiliyor ve geriye kalan parçaları oraya dökülüyor ve de ortaya muazzam bir kirlilik çıkıyor.
* ingilizce bilen kişi sayısı çok az.
* meyveler tatsız ya da çürük.
* ucuz bir şehir değil. bir tek tütün ucuz. (marlboro 1 $)
* sulu yemek kültürü çok az.
* taksiciler şehre gelenleri epey yolmaktadır.
* şehir planlaması kötü.
* sahile yakın yerlerde güzel lokantalar mevcut.
sahillerinin çok güzel olduğu rivayet edilir.
an itibariyle ateş açılmış ve yirmi bir ölünün bulunduğu şehir.
rusya'nın askeri deniz üssü olan, suriye'nin kıyı şehri.
hatay sınırının yaklaşık 80 km güneyindedir.
tartus, baniyas gibi nusayri yani arap alevilerinin yaşadığı akdeniz liman kenti. beşşar esad da nusayri olduğundan baas rejiminin destekçilerinin şehridir. nusayriler bugün suriye nüfusunun yaklaşık yüzde 15 ini oluşturmaktadırlar.
özellike esnaf ve taksicilerinin neredeyse hepsinin türkçe bildiği suriye şehri. aynı zamanda esadlar'ın memleketi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.