bugün

entry'ler (373)

sığ tespitler üzerinden dünya okumaya çalışmak

herhangi bir derinliği olmayan kişinin sığ fikirlerle dünyayı okuduğunu iddia etmesidir.

mesela adam çıkmış diyor ki ''sovyetler neden dağılıdı biliyor musun ? mesela rusya da adamlar araba üretiyorlar. stalin soruyor kaç araba ürettiniz. fabrika müdürü stalin'e hoş gözükmek için diyor ki 100 bin halbusamki üretilen araba 2 bin adet ama evraklarda öyle görünmüyor'' işte böyle böyle battı

hay aklını sikeyim senin. yapacağın yorumun sığlığını sikeyim.

başka bir örnek vermek gerekirse,

rusya, ukrayna'ya girdiğinde istihbarat zaafı vardı demek. yahu ülkenün meclisinin yarısı rus. savaş başlayana kadar bile ülke ordusunun generallerinden bazıları rus yanlısıydı, ne istihbaratı ? bu tamamen boş konuşmaktır.

işte böyle giden muhabbetlerdir.

dünya siyasetine dair önemli konularda çok yüzeysel ve 1. sınıf çocuklarının aklına bile gelebilecek bir yorum yapmak.

akp izmiri yunanlara satsın

(bkz: ömer seyfettin piç)

en eyşan dizi karakterleri

kimilerine göre en orospu en yavşak en bilmem ne diye giden başlıkların asıl olması gerektiği halidir.

eyşan türk dizi tarihinin en sevilen ama en kötü kadınıdır. ama kötü müdür orası da bilinmez. kötü diyen de olur ya da normal herkes gibi biri diyen de.

ama yalnızca şunu derim ki Cansu dere'nin Dev olduğu karakterdir. podyumlardan kamera önüne geçip te içindeki cevheri bu kadar iyi ortaya çıkaran başka biri yok sanırım.

en orospu dizi karakterleri

aslında başlığın adı (bkz: en eyşan dizi karakterleri) olması gerekirdi. ki zaten o da neyin ne olduğunu anlatırdı herkese.

apo nun hala idam edilmemis olmasi

akıllara apo saddam ibrahim tatlıses benzerliği ni getirir. biri asıldı. biri kafasından vuruldu. diğeri krallar gibi bakılıyor.

açıkçası vicdanen asılmasını çok istemekle birlikte asılmaması gerektiğini düşünüyorum zira o iti asarak kahraman yapacağımıza itibarsız bir pislik olarak hapiste ölmesini beklemek daha iyidir.

yetki alanını değiştirmeden etki etmeye çalışmak

gençlerin ve bir çok insanın en büyük sıkıntısıdır. özellikle yeni kuşak anne babalarının prensleri ve prensesleri olarak büyütüldükleri için isteklerinin, o anda olması gerektiği hissiyatına kapılıyorlar. sürekli şikayet eden. mücadele etmeyen, korkan kaçan ama her durumda ve her şeyden şikayet eden bir nesil gelişti.

mesela bir apartmanda yönetimden şikayetçiyseniz yönetici olun ve o hataları siz yapmayın. iş yerinde bir probleminiz varsa mücadele edin. gerekirse çok çalışıp müdür olun ve o hataları siz yapmayın. yetki alanınızı genişletip etki etmeye odaklanın. aksi taktirde şımarık bir çocuktan farklı görünmüyorsunuz.

''baba ben bu kadar para biriktirdim ama eksiğim şu kadar kaldı. bana uzaktan kumandalı araba alabilir miyiz ?'' diyen çocuk kendisine; biriktirdiği para ile bir yetki sağlamıştır. isteğini para biriktirerek fiilen göstermiş, plan yapabildiği ve irade sahibi olabildiği için de babası tarafından ödüllendirilecek bir çocuktur. diğer tarafta sürekli sızlanıp ama bende araba istiyorum diyen çocuktan çok çok daha iyidir.

schengen vize almanın zorlaşması

vize alıp avrupaya kaçmaya çalışan kekolardan dolayı iyiden iyiye zorlaşmıştır.
banka hesabında hatırı sayılır bir para, davet mektubu ve vize alınacak ülkedeki firmalardan davet yazıları ve ihracat beyannameleri olmasına karşın 6 ay vermiş ibneler. eskiden yıllık veriyorlardı, ayrıca pasaportumda 14 tane eski schengen vizesi olmasına ve yüzlerce giriş olmasına karşın 6 ay verdiler. beklentim 2 yıl iken kekolardan dolayı kendi ülkemde sorun yaşıyorum. tamam her koyun kendi bacağından asılır ama kokusu bizi de rahatsız ediyor.

site aidatları

iyiden iyiye boku çıkmıştır. büyükçekmece'de 3+1 bir evde aidat 3.420 TL olmuştur.
tamam güvenlik var. tamam 2 tane kapıcı var ama işin boku çıktı. kantarın topuzu kaçtı. 77 dairelik bir sitede 3.420 tl toplanıyor ve bütçe sürekli patlak veriyor.

30 uludağ sözlük erkeğinin grup seks yapması

https://halktv.com.tr/gun...ptigi-haberi-icin-736963h

sivas ta mıyız ?

chp yi neden sevmiyorsunuz

chp yi değil seçmenini sevmiyorum. kendileri o partiye oy verdikleri için kendilerini elit zannediyorlar.
ayrıca chp seçmeni tetikçi gibidir. kime oy ver derlere gidip ona oy verirler. ekmeleddin ihsanoğlu denen adı sanı bilinmeyen adama bile oy verdiler.

hayatın aşırı karmaşıklaşması

artık hiç kimse hayatı üzerinde kontrol sahibi değil, devletler de bu konu hakkında bir çalışma yapmıyor. sürekli olarak vatandaşlar dolandırılıyor, kandırılıyor ve sade vatandaş hayat boyunca çok ciddi kayıplar yaşıyor.

artık herkesin bir portalı var. her iş için bir sistem kuruldu. ve kontrolü imkansız hale geldi. telefonumda onlarca uygulama ve onlarca farklı takip edilmesi gereken şey var.

kendi evim ve annemin evinin aidat sıcak su tüketim vs gibi kullanımları görmek için 2 farklı sistemden kontrol etmem lazım. ayrıca ofis için haricen kontrol etmem gerekiyor. ama sonuç olarak her ay kontrol etmem gereken 2 tane site takip uygulaması 1 adet asansör panosunda yazan liste var.

3 çocuğun 2,si okula gidiyor. biri için k12 diğeri için adını unuttuğum farklı bir uygulama var okul ile ilgili bilgilendirme ordan geliyor ve inanın günde 10 tane bildirim geliyor.

matematik ödevi,
türkçe ödevi
ingilizce ödevi.

bununla kalmadı. bunun yanısıra ingilizce için 2 farklı program daha var. öğretmen K 12 den bildirim yapıyor. Morpa kampüs'ten şu ödev. diğer programdan listening uygulaması vs.

bankaları saymıyorum hani bir bankayla çalış diyeceğim ama artık bankaların da harici programları çıktı. garanti bankası için internet bankacılığı ve bonus flash uygulaması var.

Vodafon'un uygulaması var. Turkcell'in uygulaması var. her birine şifre hazırlamak zorundasın bunları da düzgün takip etmek zorundasın. aksi taktirde o paket bitti şu tariyefe atladı. burdan geldi burdan gitti çaat diye birkaç bin liralık fatura kitleyebiliyorlar.

bitti mi bitmedi.

E nabız, E devlet, web tapu vs bunlar da işin başka tarafı. hadi bunlar yine iyi diyeceğim ama.

e-tebligat var. ve takip etmediğinde çatır diye cezayı haczi gönderiyorlar,

uyduruk bir pizza siparişi verirken bile 10 tane farklı menü yapyorlar. süper maç kampanyası 2 adet orta boy pizza 359 tl ama aynı pizzaları ayrı ayrı alınca 300 oluyor.

ürün gramajları sürekli değişiyor.

örnek veriyorum ki kimse bu tuzağa düşmesin,

öncelikle herkes bilsin ki outcall yapılan cağrılarda hiçbir kuruma taahhüt vermeyin. ya da ürün almayın.

Turkcell superonline dan arıyoruz paketiniz bitiyor size özel tablet hediyemiz var hangi adrese gönderelim. fatura adresi uygun mu ? birde bu orospu çocukları hiç seçenek te sunmuyor gibi. yahu siz kimsiniz ? neden tablet hediye ediyorsunuz ? tabi benim gibi geçmişte Telekominikasyon firmaları tecrübesi olmayan biri bu kazığı hemen yer. beni arayıp tablet kampanyası sokup 420 tl aylık ücretle 24 bağlayacaklar. ama ben istemiyorum deyip telefonu kapatıp kendim superonline'ı arayınca 300 tl 6 ay sonraki 6 ay 330 tl den kontrat yeniledim. farketmesem 420 tl'den uyduruk bir tableti bana dünya paraya geçirmiş olacaklar.

takip edemiyoruz. devletin buna müdahale etmesi gerekiyor. kuralları katı ve kati olarak koymaları gerekiyor.

Tebligat yapılması için alındı taahhütlü kağıt belgenin geri gelmesi gerekiyor.
müşteri menfaatine olmayan ürünlerin açık açık belirtilmesi zorunluluğunun gelmesi gerekiyor.
telekominikasyon tahhütlerinin sonlandırılması ve net ve tek fiyata geçirilmesi gerekiyor.

ya da taahhüt verilmeyen fiyatların normale indirilmesi gerekiyor.

adam diyor ki normal internet paketi 850 lira ama size özel 24 ay sözünüze 300. yahu kim neden böyle bir indirim yapsın ki diye düşünüyorsunuz ?
buradaki mesele taahhütsüz fiyatı yüksek gösterip faydalandırılan indirimi çok göstermek. olur da başka operatöre geçerse aradaki indirim farkını yaslamak.

örnek vermek gerekirse 12 aylık bir tahhütte 6. aydan sonraki iptaller aynı tahhüt sonuna kadar devam etmekten daha pahalı oluyor.

marketlerin kasada ve reyonda farklı fiyat politikalarını takip edemiyoruz.
gsm operatörlerini internet sağlayıcılarını
bankaları
site yönetimini
okulları
işimizi

devlet buna müdahale edecek arkadaşım.

ticaret bakanlığı diyecek ki,
mevcut müşterilerile karşılığında bir ürün vermiyorsanız taahhüt yapamazsınız diyecek. ya da komple bu saçmalığı kaldıracak. isteyen istediği modemi alacak. 5-7 dolarlık modemleri sikindirik şirketler bize binlerce liraya satıyorlar. hatta kurulum için de özel olarak kişiler kurulumunu istediği yerden istediği şirkettten alabilecek. işte bak o zaman nasıl rekabet oluşur ve indirimler gelir.

devlet diyecek ki aynı ürünü içeren satışlarda farklı fiyat olamaz.
aynı ürünü içeren menü sayısı 3 ü geçemez. bitti final nokta. öyle karmaşıklaştırıp müşterinin kafasını karıştırarak çakmayacaksın.
aynı pizzayı 10 farklı menü'de saçma saçma fiyatlara satamazsın diyecek ve bitecek.

ayrıca gel al ve paket servis fiyatları aynı olacak. servis ücreti haricen belirtilecek ve haricen faturalandırılacak. paket servis taşımacılık hizmetidir ve alınan yakıtın kdv'si vs yüksektir. ama gıda satışında kdv %1 dir. devlet buna da müdahale edecek.

ürünlerde gramaj standartları getirilecek.

sıvılarda 200-500-750-1000-1500-2000-2500 5000 ml standart olacak.

kuru tanecikli ürünler ya da tozlarda 125-250-500-1000 gr. ve katları.

öyle 875 gr'lık nohut olmayacak arkadaş.

su için

200-500-1.000-5.000-10.000 ve 19.000 ml olacak.

içindekiler ürün içeriğini ingilizce yazanlara tüketiciyi aldatmaya yönelik hareketten dolayı çok ağır cezalar yazacak.

ülkede standart istiyoruz.

aynı ürünün fiyatının aynı marketin farklı şubelerinde farklı olmasını istemiyoruz.

aynı ürün ve ya hizmet farklı fiyatlarda farklı müşterilere satılamaz ibaresi gelecek. aksi durumda cezaları bindireceksin.
devletsen vatandaşını koruyacaksın. gerekirse marketleri böleceksin. monopol olmuş marketleri böleceksin arkadaşım.

Türkiye perakende sektörünün en büyük iki firması neredeyse aynı adamlar tarafından satın alınmış ve özel markalarıyla monopol oluşturuyorlar. devlet gerekiyorsa butün bunlara müdahale edecek parçalayacak. sen çok büyüdün siz iki firma ülkenin amına koydunuz diyecek ve bölecek kardeşim. satmak zorunda bırakacak. mağaza açmasına müsaade etmeyecek. bu olmaz hukuksuz demeyin zamanında amerikadaki standart oil şirketi 34'e bölünmüştü türkiyede de yapılır yapılması da gerekir.

devlet in görevleri arasında vatandaşın refahını arttırmak ve vatandaşın hakkını korumak vardır. bu vatandaşlar tüzel kişi olarak şirket kurabilirler ama tüzel kişiler vatandaş değillerdir. devlet olarak vatandaşını korumazlarsa olacağı budur.

dolandırıcılık ve halkı yanıltmak son derece ahlaksızca ve büyük bir suç olmalıdır. devlet vatandaşını korumak zorundadır.

celal şengör

uzun süre gündemde olup her konu hakkında konuşan herkesin başına gelecek şey olmuştur. saçmalamaya başlamıştır. zira kendileri jeoloji alanında çok bilgili olabilir hatta dünyanın en donanımlı kişisi de olabilir, fakat her konu hakkında yorum yapması çok fazla hata yapmasına sebep oluyor.

ama celal şengör'ün başına gelen en kötü şey medya maymunu haline gelmesidir. zira tv kanalları ve programları celal şengörü her konuda otorite olarak gösterip her konuyu ona sorarlar.

hatta kendilerinin gerçekten çok komik bir teorisi var ki iyice sıçmıştır. bir general beni aradığında ayağa kalkarım konuşmasını youtube tan mutlaka izleyin.

Kendisi der ki;
komutana sorulan bir soruda komutan hiç nezaketini bozmadan düzgün ve akıcı bir şekilde cevap verdi. bu iyi bir eğitimin kalitesidir.

hayır efendim bu iyi bir laf cambazının hatta kapalı çarşıdaki sıradan bir esnafın da yapabileceği bir şeydir. maalesef bazen insanları her konuda konuşturunca saçmalıyorlar.

benzer bir durum tarih konusunda da celal şengör'ün konuşmasıdır. kendisi Filistin konusunda ne bir otoritedir ne de tarih eğitimi almıştır ama öyle geniş geniş konuşması ve bir kesimin hoşuna gittiği için sürekli medya maymunu haline geliyor.

eğer celal şengör bu yazıyı okuyorsa ya da okuyup ta onu tanıyan biri varsa saygıdeğer kişiliğine zarar gelmemesi için bu TV programlarını ve her konu hakkında konuşma alışkanlığını azaltmasını tavsiye etsin.

o kadar güzel olmak ki bir ineği bile güzel olmak

02.02.2024 tarihinde benden bahsediyor. kafam öyle güzel ki bir ineği bile güzel yani.
ama bu kafa için harcadığım paraya bakınca bu kadar olmasa da olurmuş.

aq ülkesinde viski çok pahalı.

ev taşımak

allah yardımcınız olsun çünkü çok sıkıntılı bir iştir. taşınma sonrası yerleşme 1 yıl kadar sürebilir.

orospu christina

kendisi rusça öğretmenim olur ama bir orospuluğunu görmedim.

planlı eskitme

kapitalizmin geldiği son noktadır. şirketler artık öyle büyük öyle güçlüdür ki müşterilerine bunu rahatlıkla yaparlar ve devletler sesini çıkartamaz.

uludağ sözlük ün ölmesi

muhtemelen ilk gelenler için hala eğlencelidir. belkide insanlar yaşlanınca eski tadı hiçbir şeyden alamadığı için sözlüğe de bok atıyordur.

erkek çocuğunun saçlarını kız gibi uzatmak

unisex ismi varsa yapmayın şunu artık, veliler olarak kafamız karışıyor. 9 yaşındaki oğlum kampa gidecek ve deniz ile aynı odada kalmak istiyor. yahu bakıyorum deniz kıza benziyor. sesten de ayırmak çok güç. koç diyor ki kimler hangi odada kalmak istiyorsa whatsapp'tan yazsın.

ben ne diyeyim şimdi. biri bana yol göstersin allah aşkına.

depresyona giren kişiye söylenmemesi gerekenler

kendine gel, sen depresyondasın, gibi biraz emir kipi biraz aşağılama olmadan konuşmak gerekir.

neden 50 tane parti var

çünkü türkiye üniter bir devlettir. federe yapılardaki ülkelerin siyasi parti sayısı azdır çünkü orda sadece başkanlık seçiminde oy verirler ama geri kalan seçimlerde kendi eyaletleri ile meşgul olurlar. hatta ve hatta bir çok federe devletin kendi belediye seçimleri bile çok renkli olur.

aslında amerika'daki seçimlerde izlediğimiz elene elene gelen 2 gurubun seçimidir. son seçimlerde türkiye'de farklı olmadı. o taraf birleşti. bu taraf birleşti. sonuçta seçimlerde cumhur ve millet ittifakı olarak gidildi.

he bu ittifak oluşumları içlerinden birbirlerini yiyor mu evet sonuna kadar. amerika da da farklı değil. yoksa sadece 2 partiyle olmaz bu işler.