bugün

(bkz: eşitleşerek bütünleşme)
Çözüm üretmeye çalışanlara PKKlı,aponun şakşakcısı denilen,herkafadan bir sesin çıktığı bu coğrafyada,çözüm bulabilmek hayal gibi sanki.
Bir entryimde daha yazmıştım yine yazayım "vatanseverlikle ırkçlığı ayırdığımız gunleride göreceğiz inşallah" diye.. o günleri gördüğümüzde sorun diye adlandırdığınız bi halkın isyanını daha rahat anlayacaksınız.

ben kürdüm ve vatanımı birçok ruşvetçiden, yolsuzluk yapandan, yetim hakkı yiyenden, çalandan, çırpandan, mafya bozuntusundan ve kafatasçıdan kat be kat daha fazla seviyorum.

bu ulkedeki van'ın kahvaltı salonunu da, diyarbakır'ın surlarını da, istanbul'un boğazını da, izmir'in kordonunu da, antalya'nın kumsalını da birbirinden ayırmadan eksik yada fazla bulmadan çok seviyorum.

yine bu ulkenin insanlarından lazını da, çerkezini de, ermenisi de,alevisini de, kurdunu de, turkunu de yine birbirinden ayırmadan eksik yada fazla bulmadan çok seviyorum.

ama sizleri sevmiyorum işte;
ırkın ırktan ustun olduğunu savununlar.
kendi dilini bile doğru durust konuşamazken baska dili istemeyenler.
her turlu pisliği yapıp kendini vatan millet sakarya nidalarıyla aklayanlar.
insanın kafasının içine bakmadan kafasının dışındaki turbanını sorgulayanlar.
sizleri sevmiyorum.....sevemiyorum.

ve biliyorum ki Sizlerin artık hukmunuzun kalmadığı gun,vatanseverlikle ırkçılığı birbirinden ayırdığımızda, göreceğiz ki 1000 yıldır iki halkın arasında olmayan sorun, aslında bugunde yok. Yarınlarda da olmayacak.

Edit:imla
zor arkadaş, kan gölünün içinde saltanat sürenler varken; kürt sorunu çözülürse onlar da çözülür erir, yok olur.
ha bi'de verelim topraklarını gitsinler diyen x-large insanları hayretle okuyorum.
senin deden ne için şehit oldu?
sen ne için 15 ay hizmet ettin, diye sormazlar mı adama.
öncelikle sorun demeyi bırakmak .
şayet türk kökenli azınlık olup sorun olarak adlandırılsanız ne hissederdiniz.
Atatürk olsaydınız eğer: ismet inönüye yaban otları ile dolu olan gül bahçenizdeki sarmaşıkları gösterir , sonraki günlerde tekrar ziyaretinize gelen ismet'e bu sefer yabani otlardan temizlenmiş gül bahçenizi gösterip ' işte ismetciğim köklerini böyle koparacağız ' derdiniz. neden gerçekleştirmediği muallakta olan bu soykırımı atatürk yapmış olsaydı aynı saygınlığı gösterirmiydik bilmiyorum , ama ana avrat saydığımız hitlerden bir farkı kalmazdı ki ap açık ortada zaten bu.

başka bir ap açıklıksa , bu çözüm olduğu savunulan düşüncenin aslında bir çözüm olmayışıdır. kürtlük belki kanla alakalı bir durumdur evet ama terör kavramı sadece kan meselesi değildir. bugün kürtlerin soyunu asimele etseniz dahi onların yerini dolduracak başka insanlarla muhattap olmak durumunda kalınması kaçınılmazdır ilerleyen zamanlarda.

sapına kadar türk kanı taşıyan çok çok az insan vardır , türklüğün belirliyicisi ne hissettiğinizdir. eğer bu insanlar türk gibi hissetmiyorsa bırakın kürtüz biz desinler. ama bu onlara kesinlikle türkiye içinde kürdistan kurmak gibi bir ayrıcalığı vermiyor. türkçe de bilmiyebilirler zaten bu bu ülkemin ayıbıdır , doğudaki öğrencilere yeterli eğitimi vermemesindendir. orada eğitim veremiyorsan getir batıya , batıda eğitim ver... görüldüğü gibi olsa olsa tek çözüm yeni nesli eğitmek , başkalarına kukla olduğunu farkedemeyen ana babalarından uzak tutup saçmalıklarla beyinlerinin doldurulmasına izin vermemektir. bu uygulamaya da kimse karışamaz. fakat dakik çözümler aradığımız için kimsenin uğraşmayacağı bir yol olduğundan ötürü daha uzun yıllar bizi oyalar bu meseleler. ve bizler ancak oturduğumuz yerden böyle laf yarışı yaparız...
(bkz: başlangıç için)
(bkz: kürtleri sorun olarak görmemek)
en iyi kürt ölü kürt!
güneydoğuda askerlik yapmış birisi olarak söylüyorum, kürt sorununun kökten çözümü şudur;
alacaksınız elinize g3 leri, gireceksiniz gördüğünüz bütün köylere, çoluk çocuk herkesin kafasına sıkacaksın taki hayatta tek bir kürt dahi kalmayana dek.
bdp kapatılsın ve pkk haritadan silinsin.doğuya yatırımlar yapılsın iş alanları açılsın.fabrikalar kurulsun.baska birsey yapmaya gerek yoktur.kürtler ve türkler kardeştir.bu vatan topraklarında onlarında kanı var.zaten kürt sorununu ortaya atan gercek kürtler değil kürtleri kullanmaya calısan asagılıkların yalanıdır.

not : kürt değilim gerçek türküm.
sesimizi çıkartmazsak giderler belki.
kürtleri yok etmeyi tasarlayanlar dahil bütün ırkçıların kellesini almak..türkmüş kürtmüş lazmış hiç farketmez..kökten çözüm..
türkiye'nin bölünmesi, kürtlerin o çok arzu ettikleri özerkliklerine kavuşmalarıdır.
böylece bir halkın bağımsız olduktan sonra açlıktan nasıl öleceğini tüm dünya ibretle izleme şansına sahip olacaktır.
şu çok iyi bilinmelidir ki bu ülkede kürt sorunu olduğu kadar artık türk sorunu da vardır ve biz türkler artık kürtlerin karnını doyurmak, bizim vergilerimizle bunlara saltanat yaşatmak istemiyoruz.
(bkz: türkiye 20 25 idari bölgeye ayrılabilir/#10263545)
(bkz: türkiye nin artık bölünmesi gerekliliği/#9395716)
şiddet ancak şiddetle çözülebilir. çok net bir çözüm önerim var ama kendime saklıyorum.
çözümü tartışmadan önce sorunu irdelemek gerek.

her ne kadar inkar edilse, anlamak istenmese de ortada yıllardır küstürülmüş insanlar var. bu insanların ana dilleri haliyle öz kültürleri görmezden gelindi. bu dili ve kültürü gelecek kuşaklarına aktarmaları için yardımcı olunmadı.
bölgenin coğrafi yapısını öne sürülerek büyük çapta istihdam sağlayacak yatırımlar yapılmadı. elektrik-yol-köprü-okul-hastane en son onların çoğunluğunu oluşturduğu bölgenin şehirlerine-köylerine gitti. kısacası o insanlar uzun süre insan gibi yaşayamadı. haliyle büyük şehirler vasıfsız bu insanların göçleriyle gecekondulaştı ve akabinde bir sürü sosyal sorunu doğurdu.
kurtuluş savaşı öncesi dış mihrakların nifak tohumlarını ekmesiyle bağımsızlık fikri aşılanan bir grup ise 1980 lere gelindiğinde bu fikri olgunlaştırarak malum eylemlerine başladı. ve bugün akp nin açılım politikaları sayesinde bu grubun siyasi uzantısı ayrılıkçı fikrini hiç çekinmeden dile getirebilme cesaretini gösterdi. ana dilde eğitim, özerklik ya da federal yapı, vatandaşlık tanımı, 2. resmi dil-bayrak, alfabeye x-w-q gibi harflerin dahil edilmesi vs. gibi istekler ortaya kondu.

gelelim çözüme...

çözüm, karşılıklı uzlaşı ile olmadıkça, orta yol bulunmadıkça daha çok kanın akacağı hiç şüphe götürmüyor. bu nedenle anayasanın elverdiği ya da değişebildiği oranda bazı değişiklikler yapılarak etnik dillerin ve kültürlerin devlet eliyle ilköğretim okulları dışında "örneğin:lisan ve kültür okulları" öğretilmesinin yolu açılmalı. bölgeye vergiden ve elektrik ücretinden muaf tutularak istihdamın ve yatırımın yapılması sağlanmalı. bölgenin ticaret, turizm, eğitim ve sağlık alanındaki eksiklikleri giderilmeli. bölgedeki askeri birliklerin sayısı azaltılmalı. elbette yıllar alacak bir süreç olacak. sonunda refahı, eğitimi ve sosyal statüsü gelişmiş bir bölgede insanların gönlü alınmış olacak. *

burada ilk adımı atması gereken şimdiki ya da bundan sonraki hükumet olmalı. bu konuda alacağı ve uygulayacağı samimi kararlar, ayrılıkçı düşüncedeki siyasi oluşuma oy kaybettirmeli. bu oluşum devlete ve bölge halkına zarar vermekten başka bir şey yapmıyor. bu ve bundan sonraki hükümetler bu konuya eğilmez ve doğru adım atmazlarsa bdp nin cahil bırakılmış bölge halkını kandırması çok kolay.

bu mesele 25-30 sene daha çözülmeden böyle devam ederse, kazanan ayrılıkçı düşüncedekiler olur. bu eğitimsiz bırakılmış ve kandırılmış ailelerin en az 4-5 çocuğu var. 25-30 sene sonraki seçimlerde zaten tek başına bdp ya da türevi iktidar olacak...
baba bu soruna hiçbir şekilde çözüm yok. Kıyamete kadar sürer bu tırıvırı. Onlar bayrak, kürdistan diye ağlamaya devam eder, bizimkiler siktir çekmeye devam eder.
kürtleri eğitmek. normal bir eğitim alırlarsa belki anlarlar ne bokyemez bir yolda olduklarını.
yaklaşık 80-90 yıldır çözülemeyen bir sorunu bir yazardan çözülebilecek olmasını beklemek ütopyadan başka bir şey değildir.
bütün kürtleri öldürerek yerlerine daha yakışıklı ve daha güzel insanlardan oluşan bir ırk tahsis etmek. mümkünse kokmayanından..
kürdistan'ın kurulmasına izin vermek, daha sonra orda açlıktan ölmelerini sağlamaktır efendim. şimdiden eksileyenlere saygılar.
bu konuda yapılabilecek tek doğru çözüm önerisi eğitimdir. tarafsız eğitim.
(bkz: evde kapitalist sokakta humanist olmak)
yunanistanı kürtlere verelim. napıcanız lan kurak dağlık güneydoğuyu allahın kekoları.

yunanistan mis gibi deniz kumsal turizm düşük doğum oranı . karılarda kolay veriyormuş. kürtlerde vizyon yok vizyon yok.
(bkz: topunun soyuna kibrit çöpü)
güneydoğu anadolunun dağlık bölgelerinde türk devletinin patronajı altında yeni bir kürt devleti kurulmalı, büyükşehirlerdeki kürtler yeni kurulacak kürdistana zorunlu göçe tabi tutulmalıdır. iki toplum arasında derin bir nefret uçurumu vardır ve bu uçurum gün geçtikçe derinleşmektedir. büyük bir iç savaş çıkıp kan gövdeyi götürmemesi için radikal çözüm yollarını aramanın zamanı gelmiş de geçiyordur bile.
hiç bir işe yaramayacak önerilerdir. çözüm adına yapılanları sürekli yetersiz göreceklerdir. bağımsız devlet olsa bile yine yetersiz görecektir. çünkü bilen bilir güneydoğu nun şu an tüm yolları şantiye gibi ama eleştiriyorlar. hakkari de baraj yapılacak yerel medya ve stk lar yapmayın diyor (pkk lıların mağaraları sular altında kalacağı için.) bankalar geliyor buranın insanına hizmet vermek için şube açıyor ilk eylemde molotof yiyor. öğretmen geliyor kaçırılıyor. polise ve askere yapılanlar saymıyorum bile. nasıl bir çözüm istiyorlar acaba merak ediyoruz.